Wyjazd na wakacje z pupilem – ubezpieczenie i nie tylko. Jak zadbać o bezpieczeństwo psa w podróży?

Artykuł sponsorowany
Po co szukać członków rodziny czy zaufanych przyjaciół do opieki nad pupilem, skoro można wygospodarować miejsce w samochodzie na czworonożnego pasażera i mieć go za towarzysza podróży? Coraz więcej właścicieli psów, którzy wybierają się na wakacje, decyduje się zabrać ze sobą zwierzaki na wspólny urlop. Podróż autem z domowym pupilem na pokładzie wymaga zawczasu zadbania o komfort oraz bezpieczeństwo czworonoga w trakcie jazdy. Przyda się też odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa.
Podróż autem z psem na pokładzie wymaga zawczasu zadbania o komfort oraz bezpieczeństwo czworonoga w trakcie jazdy. Przyda się też odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa amaviael / 123rf.com
Przywiązanie do czworonożnych przyjaciół, a także powiększająca się oferta hoteli, pensjonatów oraz schronisk turystycznych, gdzie można zabrać zwierzęta domowe i aktywnie spędzić czas, sprawiają, że psy stają się coraz częstszymi towarzyszami podróży na wakacyjnych wyjazdach w Polsce. Grunt to odpowiednie przygotowanie do wyprawy. Jakie ubezpieczenie wykupić dla psa? I jak wygodnie, a przede wszystkim bezpiecznie wozić czworonogi samochodami w dalekie trasy?

Ubezpieczenia psa na podróż



Kierowcy wybierający się na urlop wraz z psami powinni pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu zwierzaków. Dobrze dopasowana polisa pozwoli sfinansować różne usługi, gdy coś niedobrego przytrafi się psu, ewentualnie jego opiekunowi w trakcie jazdy autem. Ponadto warto zadbać jeszcze o ochronę finansową na wypadek, gdyby to pupil wyrządził komuś innemu (osobie trzeciej) jakąś szkodę na wakacjach.


W segmencie ubezpieczeń komunikacyjnych ochrona zwierząt domowych od następstw nieszczęśliwych wypadków stanowi jeden ze składników ubezpieczenia assistance. Pomoc z tytułu takiej polisy może polegać np. na pokryciu kosztów transportu do weterynarza i leczenia zwierzęcia po wypadku samochodowym albo zorganizowaniu opieki dla zwierzaka po hospitalizacji poszkodowanego w zdarzeniu drogowym kierowcy.
Kierowcy wybierający się na urlop wraz z psami powinni też pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu zwierzakówFot.: FLOUFFY / Unsplash
W ramach ubezpieczenia turystycznego właściciele czworonogów mają też możliwość skorzystania z opcji ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane przez psa. Co ta polisa oznacza w praktyce? Jeżeli psiak coś zniszczy albo komuś zrobi krzywdę na wyjeździe, wówczas ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanej osobie odszkodowanie z ubezpieczenia podróżnego, chroniąc opiekuna przed wydatkami.

Komfort psa podczas podróży samochodem



Jazda autem nie będzie dla psa męcząca, jeśli zostanie włączona klimatyzacja. W razie braku takiego rozwiązania w samochodzie należy uchylić jedno z okien, aby znajdujący się we wnętrzu czworonóg się nie przegrzał. Koniecznie w trakcie podróży trzeba robić przystanki, najlepiej co dwie lub trzy godziny. Dzięki regularnym postojom pies będzie mógł opróżnić pęcherz i rozprostować łapy.
Do wyboru – gdy mowa o ograniczeniu "spacerów" psa po kokpicie – są smycze, szelki z uprzężą, maty na siedzenie z powierzchnią antypoślizgową, maty rozdzielające oraz specjalne maty chłodzące dla komfortu termicznego w upalne dniandreypopov / 123rf.com
Co z wiktem na czas zmotoryzowanej wyprawy? Zdecydowanie przyda się nieduży zapas karmy, najlepiej suchej i lekkostrawnej. Zredukuje ona ryzyko rozstroju żołądka u pupila, a także ewentualnego "zwrotu" pokarmu w trakcie szybkiej jazdy. W samochodzie nie może z pewnością zabraknąć płynów w postaci czystej wody. Pojeniem najlepiej zająć się podczas postojów, przy użyciu butelki albo składanej miski.

Nie zaszkodzi też zabranie ulubionego koca czy zabawki, która przykuje uwagę psiaka w trakcie jazdy samochodem. Wszelkie znajome przedmioty pomogą pupilowi uspokoić się i lepiej znieść stresowo podróż autem. W psiej "walizce" na samochodową wyprawę powinna znaleźć się również apteczka pierwszej pomocy, zapasowa smycz, szelki oraz ręcznik na wypadek zmoczenia np. przez deszcz.

Bezpieczeństwo psa podczas podróży samochodem



W przypadku małego psa sprawdzonym rozwiązaniem są klatki lub transportery. Muszą one być na tyle duże, by umożliwiać czworonożnemu lokatorowi swobodne położenie i obracanie się we wnętrzu takiej "budki" podróżniczej. Kluczowe jest ich odpowiednie zabezpieczenie np. przypięcie pasami, aby podczas hamowania auta nie spadły z przedniego siedzenia. Alternatywą dla mniej ruchliwego psa mogą być szelki z uprzężą, połączone ze smyczą asekuracyjną, którą wpina się w miejsce końcówki pasów bezpieczeństwa.
W przypadku małego psa sprawdzonym rozwiązaniem są klatki lub transporteryamaviael / 123rf.com
Jeśli podróż samochodem czeka dużego psa, należy ulokować pupila na tylnej kanapie lub w bagażniku. Do wyboru – gdy mowa o ograniczeniu "spacerów" po kokpicie – są smycze, szelki z uprzężą, maty na siedzenie z powierzchnią antypoślizgową, maty rozdzielające oraz specjalne maty chłodzące dla komfortu termicznego w upalne dni. Wyjątkowo ruchliwe psy powinny być przewożone w macie do bagażnika. Koniecznie wówczas trzeba zadbać o oddzielenie pupila kratką lub siatką między zagłówkami tylnej kanapy a sufitem.

Niektóre psy mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. Co zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko wymiotów u pupila podczas jazdy samochodem? Warto zawczasu zgłosić się do weterynarza z prośbą o przepisanie leków przeciwwymiotnych. Tabletki należy podawać na kilka dni przed wyjazdem. Przed samą podróżą zwierzak powinien zjeść nieduży lekki posiłek. Pozwoli on ułatwić przyswojenie leków powstrzymujących objawy.

Artykuł sponsorowany