Czy pozwalać psu spać w łóżku? Opinie na ten temat są podzielone, ale odpowiedź jest prosta
Właściciele psów na całym świecie zadają sobie to samo pytanie. Czy pozwalać psu spać w łóżku? Niektórzy zapraszają swojego czworonoga pod kołdrę, inni stanowczo się temu sprzeciwiają. Prawdziwa odpowiedź to pytanie brzmi: to zależy.
Większość właścicieli psów śpi ze swoimi pupilami
Psy to zwierzęta wykazujące dzienną aktywność. Oznacza to, że w nocy śpią, a w ciągu dnia bawią się i nawiązują więzi. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że psy ewoluowały razem z ludźmi i przystosowały się do ludzkiego rytmu snu. U psów podobnie jak u ludzi występuje faza REM i sen płytki.Jest to jeden z powodów, dla których ludzie śpią razem z psami. Badania pokazują, że robi to ponad połowa właścicieli czworonogów. Okazuje się jednak, że rozmiar ma znaczenie. Ludzie chętniej pozwalają wchodzić na łóżko małym psom (62 proc.) i średnim (41 proc.). Mniej chętnie wpuszczają do łóżka psy duże (32 proc.).
Wygląda na to, że ludzie chcą dzielić swoje łóżka z psami. A jak wygląda to z perspektywy czworonogów? Niektórym psom (szczególnie tym z obfitym podszerstkiem) w łóżku jest za ciepło i wolą spać na zimnej podłodze. Inne zmieniają miejsce snu kilka razy w ciągu nocy – najpierw śpią w kuchni, potem w łazience, potem z właścicielem.
Korzyści ze spania z psem w łóżku
Samo przebywanie z psem wywiera korzystny wpływ na zdrowie człowieka: zmniejsza uczucie stresu, niweluje niepokój, pomaga walczyć z depresją i samotnością. Naukowcy z Amerykańskiego Stowarzyszenia Lęku i Depresji nazywają to „efektem zwierzaka”. Niektórzy lekarze wykorzystują psy w leczeniu depresji i psychoz.Wiele badań wskazuje na korzyści płynące ze wspólnego spadania z psem. Badanie z 2019 roku przeprowadzone przez naukowców z Charles University w Pradze wykazało, że ludzie, którzy mają psy śpią głębiej i dłużej. O ile pies się nie wierci…„Wspólny sen to sposób na zacieśnienie więzi między psem a człowiekiem. Ze względu na ilość czasu, jaką właściciel i pies przebywają razem, korzyści płynące z kontaktu z psem są jeszcze większe. Wydzielają się tzw. hormony szczęścia: endorfina i oksytocyna” (wypowiedź dla thisdogslife.co).
Co więcej naukowcy pracują nad wykorzystaniem psów w leczeniu zaburzeń snu, m.in. narkolepsji i bezdechu sennego. Obecność psa ma obniżać ciśnienie, co wg badaczy przekłada się na lepszy i zdrowszy sen. Czworonogi pomagają również osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego (PTSD) i zaburzenia lękowe.
Minusy spania z psem w jednym łóżku
Pies może przeszkadzać w spaniu - Psy są podatne na nietypowe zachowania w trakcie snu. Mogą szczekać przez sen, drapać, chrapać, rozciągać się, rozpychać łapami. Dla wielu osób może być to uciążliwe. Mogą też zajmować za dużo miejsca.Obecność psa może zaostrzyć alergię - Nie trzeba być uczulonym na psią sierść, żeby obecność psa w łóżku zaostrzyła alergię. Można być uczulonym na trawę lub pyłki, które pies przenosi na swoim futrze. W takiej sytuacji lepiej nie pozwalać mu spać w łóżku.
Pies może być źródłem konfliktu w małżeństwie - Pies między mężem a żoną może być bardzo skutecznym rodzajem antykoncepcji. Szczególnie, jeśli nie chce zejść z łóżka albo pilnuje jednego z właścicieli. W takiej sytuacji należy nauczyć go komendy „zejdź” albo odebrać przywilej wchodzenia na łóżko.
Psy przynoszą do łóżka brud i zarazki - Wiele psów ślini się w trakcie snu. Budzenie się w mokrej pościeli to nic przyjemnego, ale można się do tego przyzwyczaić. Inaczej jest z zarazkami i pasożytami, które pies przynosi do łóżka. Mogą to być pchły, niebezpieczne bakterie i wirusy. Podstawę w tym przypadku stanowi profilaktyka antykleszczowa i regularne odrobaczanie psa.
Wpuszczanie psa na łóżko a bezpieczeństwo
Wpuszczanie psa do łóżka jest bezpieczne, jeżeli pies jest zrównoważony. Nie wolno zapraszać do łóżka psa, który nie jest nauczony czystości albo wykazuje zachowania agresywne. Co stanie się, gdy pies zostanie przypadkowo kopnięty przez sen? Zdezorientowane zwierzę może ugryźć.Podobnie z psami, które mają tendencję do niszczenia. Być może zaproszenie niszczycielskiego zwierzęcia do łóżka pełnego poduszek, nie jest najlepszym pomysłem. Pies może nie tylko zniszczyć poduszkę, ale również zjeść puch. Taka „przygoda” może skończyć się niedrożnością jelit i operacją.
Absolutnie nie można spać z psem, który broni zasobów, tzn. pilnuje łóżka lub jednego z współśpiących. Taka sytuacja stwarza poważne zagrożenie. Pies, który chce chronić łóżko przed obcymi, może ugryźć nawet najbardziej ukochaną osobę. W takim przypadku lepiej popracować z psem nad obroną zasobów, a dopiero później pozwolić mu wchodzić na łóżko.
Kolejną kwestią jest wskakiwanie i zeskakiwanie z łóżka. Wiele ras ma problemy ze stawami. Dla takich zwierząt każdy skok zwiększa ryzyko dysplazji lub zapalenia stawów. Aby temu zaradzić należy postawić psu schodek, po którym może wchodzić i schodzić z łóżka.