
Kawałek gryzaka, zabawka, a nawet przysmak – wszystkie te rzeczy wyglądają niepozornie, a mogą zaszkodzić. Wystarczy, że utkną w przełyku. Pies zacznie wtedy kaszleć i charczeć, będzie próbował zwymiotować, później połknąć przedmiot.
Jeśli nie przyniesie to efektu, pojawiają się problemy z oddychaniem. Dziąsła psa mogą zrobić się sine, on sam może zacząć "odpływać". Na uratowanie psa mamy kilka minut. Co w takiej sytuacji zrobić?
Zadławienie u psa – pierwsza pomoc krok po kroku
Odpowiedź znajdujemy w serwisie YouTube na kanale znanego trenera psów Krzysztofa Tatara. We współpracy z Tomaszem Korbasem, ratownikiem weterynaryjnym, stworzył on film o pierwszej pomocy dla psów w razie zadławienia.
– Nie czekaj, aż pies sam sobie poradzi. Podejmij działanie – zaapelował Korbas.
Na nagraniu Korbas posłużył się fantomem psa i krok po kroku wyjaśnił, co należy zrobić. Oto wnioski z nagrania.
1. Sprawdź, czy pies ma w pysku jakiś przedmiot
W pierwszej kolejności należy otworzyć pysk psa i sprawdzić, czy przedmiot, którym się zakrztusił, jest widoczny. – Jeśli tak, należy go wyciągnąć – mówi Korbas. Najłatwiej zrobić to w dwie osoby: jedna powinna trzymać psa, a druga wyjąć mu z gardła niebezpieczny przedmiot.
2. Sprawdź, czy przedmiot jest wyczuwalny przez szyję
Zdarza się, że przedmiot, który utknie psu w gardle, jest wyczuwalny przez skórę. – Jeżeli przedmiot jest wyczuwalny na poziomie tchawicy, postaraj się posuwistym ruchem przepchnąć go w stronę pyska – zaleca ratownik.
3. Uderzaj psa między łopatkami
Jeżeli przedmiot przedostał się do przełyku, jego usunięcie może być trudne. W takiej sytuacji trzeba podjąć kolejne kroki. – Ułóż psa podbrzuszem na swoim kolanie, głową do dołu i posuwistymi, niezbyt mocnymi ruchami, uderzaj go między łopatkami – mówi ekspert.
Zobacz także
4. Spróbuj wytrząsnąć ciało obce
Kolejnym krokiem jest chwycenie psa tak, aby zwisał głową w dół i potrząsanie. Istotne jest to, aby głowa znajdowała się poniżej reszty ciała, a potrząśnięcie były gwałtowne i energiczne. Jest szansa, że niepożądany obiekt wyleci.
5. Podejmij reanimację i zawieź psa do weterynarza
Jeżeli pies przestał oddychać, a wcześniejsze działania były nieskuteczne, należy przejść do reanimacji i zawieźć psa do najbliższego weterynarza. Reanimacja u psa to 30 uciśnięć na wysokości 1/4 klatki piersiowej i jeden wdech.
Masaż serca powinien trwać do momentu, w którym pupil odzyska przytomność, ale nie dłużej niż 15 minut. Po tym czasie można przyjąć, że ukochany zwierzak odszedł, ale miejmy nadzieję, że dzięki twojej nowej wiedzy, zdołasz go ocalić.