
Pamiętajmy, że pomijając przypadki chorób, nadmiarowe kilogramy nie biorą się "z powietrza", a grube zwierzęta nie są słodkie, tylko chore. Jeżeli twój pies cierpi z powodu nadwagi bądź otyłości, skontaktuj się z zoodietetykiem lub weterynarzem.
10. Husky
Dawniej, kiedy husky pracowały przy psich zaprzęgach, musiały najadać się na zapas, żeby mieć siłę i tłuszcz, by ciągnąć zaprzęg. Teraz kiedy są domowymi pupilami, nadal są strasznymi łasuchami, ale nie biegają tyle, co kiedyś. Wszystko to sprawia, że są rasą narażoną na tycie.
9. Beagle
Beagle to psy o niepohamowanym apetycie i bardzo dobrym węchu. Coś, co choćby odrobinę przypomina jedzenie, wytropią z odległości kilku metrów. Mają też skłonność do żebrania i kradzieży - tutaj trudno trzymać je w ryzach. Niestety te zachowania skutkują poważną skłonnością do tycia.
8. Cocker Spaniel
Cocker Spaniele mają tendencje do tycia ze względu na swoje umiłowanie dobrej kuchni. Porcje karmy trzeba im dokładnie wyliczać, bo zawsze sprawiają wrażenie głodnych i próbują "brać na litość". Do utrzymania prawidłowej masy ciała konieczne są również regularne spacery i ćwiczenia.
7. Chihuahua
Chihuahua wg wzorca rasy FCI powinna ważyć od 1,5 do 3 kg, jednak wielu przedstawicieli tej rasy waży więcej. Nie dzieje się tak ze względu na genetyczne skłonności do tycia, a zachowania opiekunów, którzy traktują malutkiego pieska jak dziecko i bez przerwy serwują mu "niewidzialne kalorie": kawałek serniczka, pizzy, schabowego.
6. Buldog angielski
Buldogi angielskie mają ogromny apetyt, ale nie za bardzo lubią się ruszać. Przez to mają skłonność do tycia, co w połączeniu z ich budową ciała, jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zagraża zdrowiu kręgosłupa. Psom tej rasy należy nakładać odliczone ilości karmy i nakłaniać je do ruchu.
5. Mops
Z mopsami jest ten problem, że szybko się uczą, ale nigdy za darmo. W zamian oczekują nie tylko pochwał, ale i przysmaków - dlatego w trakcie treningów trzeba uważać na kaloryczność smakołyków, a w domu podawać zwierzęciu odliczone porcje karmy. W przeciwnym razie pies szybko przytyje i będzie miał problemy z chodzeniem.
4. Basset
Basset to pies z doskonałym węchem, wielki miłośnik jedzenia i wygodnej kanapy. Wszystko to sprawia, że jest ogromnie narażony na tycie, a warto dodać, że nadmiarowe kilogramy są dla niego bardzo niebezpieczne - powodują zwyrodnienia kręgosłupa i stawów. Takiego psa trzeba zachęcać do ruchu i podawać mu odliczone ilości karmy.
3. Golden Retriever
Golden Retriever jest jedną z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Niestety wielu przedstawicieli tej rasy, ze względu na ogromne zamiłowanie do jedzenia, ma nadwagę. Najprościej odchudzić je zmniejszając porcje karmy, wydłużając spacery i wprowadzając aport - "goldeny" go uwielbiają.
Zobacz także
2. Jamnik
Ze względu na swoją budowę jamniki nie mogą uprawiać większości psich sportów. Przez wydłużony kręgosłup nie mogą szybko biegać, skakać, nie powinny też wchodzić po schodach. Ograniczona aktywność sprawia, że łatwo je spaść, trudniej odchudzić. Pomóc powinno codzienne odliczanie karmy.
1. Labrador
Labradory są najpopularniejszymi psami przewodnikami nie dlatego, że są mądrzejsze od innych, a dlatego, że łatwo szkolić je "na smaczki" - to psy, które dla jedzenia zrobią wszystko: nauczą się odróżniać złotówki od euro, przeprowadzać niewidomego przez jezdnię, podawać mu portfel i klucze. Niestety ich interesowność może skutkować otyłością.