Wiele osób uważa, że najbardziej niebezpiecznym pająkiem w Polsce jest krzyżak, ale to nieprawda. O wiele bardziej jadowity jest sieciarz jaskiniowy, który jest w stanie przegryźć ludzką skórę. Co to za pająk? Jak go rozpoznać? Co zrobić po ukąszeniu?
Reklama.
Reklama.
Gdzie występuje sieciarz jaskiniowy?
Sieciarz jaskiniowy występuje w niemal całej Europie. Można spotkać go w Polsce, Hiszpanii i w Finlandii, choć rzadziej wybiera kraje wschodnie, np. Białoruś lub Ukrainę. W Polsce najliczniej występuje na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a dokładniej w Ojcowskim Parku Narodowym, gdzie znajduje się wiele jaskiń i skał. Ponadto sieciarza jaskiniowego można spotkać na terenie Iranu, Iraku i Turcji.
Meta menardipreferuje ciemne lokalizacje o średniej temperaturze powyżej 7 °C. Najbardziej odpowiadają mu miejsca wilgotne:jaskinie, studzienki kanalizacyjne, kopalnie, tunele, kamienne mury i wąwozy. Większość czasu spędza w swoim schronieniu, choć nocą może wychodzić na łowy. Jego obecność można rozpoznać po dużych białych kokonach, w których znajduje się od 400 do 500 jaj.
Sieciarza jaskiniowego można też spotkać w swoim domu. Ten gatunek uwielbia wilgotne i ciemne piwnice, a także… mury zamku Windsor. Kilka lat temu w królewskiej rezydencji odkryto roje jadowitych pająków o średnicy sięgającej 9 cm. Początkowo uważano je za nowy gatunek, który przez setki lat krył się w murach zamku, ale szybko okazało się, że to „zwykłe” sieciarze.
Jak wygląda sieciarz jaskiniowy i jaki jest duży?
Sieciarz jaskiniowy to jeden z największych pająków w Polsce. Trzeba przyznać, że jego rozmiar jest imponujący, choć samice różnią się nieco od samców. Samce sieciarza mają długie nogi i cienkie odwłoki, a żeńskie na odwrót - krótkie nogi i grube odwłoki.
Osobniki męskie razem z nogami mają od 9,9 do 12,6 mm długości, przy czym długość samego ich karapaksu wynosi od 5,2 do 6,01 mm, a jego szerokość od 4,13 do 4,5 mm. Z kolei samice osiągają od 10,5 do 17 mm długości ciała, a długość ich karapaksu to od 4,81 do 6,35 mm.
Karapaks (łac. carapax pancerz) – twarda grzbietowa powłoka zewnętrzna ciała skorupiaków i pajęczaków. U skorupiaków pancerz jest częścią szkieletu zewnętrznego, który pokrywa głowotułów (źródło: Wikipedia).
Meta menardi ma rudobrązowe ubarwienie, a jego karapaks sprawia wrażenie błyszczącego. Jego odwłok jest kilkukrotnie większy od głowotułowia. Można dostrzec na nim jasne lub ciemne przebarwienia. Ten jadowity pająk ma małe ciemne oczy i dwie szczękoszczułki zaopatrzone w cztery ostre zęby. Na jego nogach widoczne są kolce, dzięki którym unika ataków drapieżników.
Co je sieciarz i jak wygląda jego życie?
Sieci sieciarza jaskiniowego różnią się od konstrukcji innych pająków, ponieważ mają bardziej otwarty środek, przez co sprawiają wrażenie tunelu. Celem sieciarza jest to, aby w sieci utkwiły nie tylko latające owady, jak np. komary i muchy, ale również zwierzęta pełzające, żyjące w glebie: wije, ślimaki, dżdżownice.
Sieciarze są wolne i niezbyt przebiegłe. Ich strategia polowania polega na tym, żeby czekać z boku, aż ofiara całkowicie zapadnie się w sieci. Wtedy podchodzą do niej i wstrzykują śmiercionośny jad. Zdarza się, że zaczynają zjadać ofiarę już za życia, ale ze względu na niedostępne środowisko wciąż niewiele wiemy o ich zwyczajach.
Czy sieciarz jaskiniowy jest niebezpieczny?
Sieciarz jaskiniowy jest jednym z kilku jadowitych pająków w Polsce, jednak większość z nich (nawet tych bardzo jadowitych) nie jest w stanie przegryźć się przez ludzką skórę i z tego powodu nie stanowi dla ludzi żadnego zagrożenia. Inaczej jest w przypadku sieciarzy jaskiniowych oraz kolczaków zbrojnych, które są w stanie wstrzyknąć człowiekowi jad. Na szczęście jest go za mało, by spowodować poważne objawy.
Sieciarz jaskiniowy – objawy ukąszenia:
swędzenie i pieczenie;
zaczerwienie skóry;
lekka opuchlizna;
ból przy nacisku.
Objawy zwykle ustępują w przeciągu doby.
Ukąszenie sieciarza jaskiniowego można porównać do użądlenia przez pszczołę. Dla większości zdrowych osób nie stanowi to zagrożenia zdrowotnego. Inaczej jest z osobami w grupie ryzyka, czyli u osób starszych, małych dzieci i alergików. W razie wystąpienia poważnych objawów (problemów z oddychaniem, kaszlu, opuchlizny wokół szyi), należy wezwać karetkę.
Jak leczyć ukąszenia sieciarza?
Z ugryzieniem przez sieciarza jaskiniowego należy postępować podobnie jak w przypadku ukąszenia innych owadów. Miejsce ukąszenia należy odkazić, aby nie doszło do zakażenia, a później posmarować żelem łagodzącym, by nie piekło. Miejmy jednak nadzieję, że pierwsza pomoc nie będzie potrzebna, a sieciarze zostaną w najpiękniejszych polskich jaskiniach.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.