logo
Po czym poznać, że kotka ma ruję? 10 oznak rui fot. 123rf.com
Reklama.

1. Jest głośniejsza niż zwykle

Kotka w rui może miauczeć, jęczeć i "gruchać” częściej i głośniej, niż zwykle. Wydawane przez nią dźwięki mogą brzmieć niespokojnie. Wszystko po to, by zwabić kocura. Niestety, zdarza się, że kotki z rują "wyją" też w nocy.

2. Nie może się zrelaksować

Kotka w rui jest niespokojna. Może chodzić po całym domu, ciężko jej zasnąć i odpocząć. Przyczyną tego zachowania są szalejące hormony, które stawiają kocicę w stanie gotowości. Ten uciążliwy objaw rui u kota może trwać od 7 do 10 dni.

3. Czołga się i wije

Kocica, która ma ruję może przetaczać się przez grzbiet, prężyć i pełzać. Z boku może wyglądać to na jakiś atak lub paraliż. W rzeczywistości kotka próbuje pozbyć się nadmiaru zgromadzonych emocji, a także zachęca samca do kopulacji.

4. Nadmiernie się ociera

Kotka podczas rui może stać się niezwykle czuła. Może chodzić za tobą krok w krok, ocierać się o ciebie, zabawki, meble, inne zwierzęta. Można powiedzieć, że nie chce dać o sobie zapomnieć. Jeżeli zwykle tego nie robi, możliwe, że ma ruję.

5. Wylizuje okolice intymne

Kotka z rują nie powinna krwawić, ale jej okolice intymne mogą być rozpulchnione i wrażliwe. Z tego powodu kocica może je nadmiernie wylizywać. Jeżeli istnieje podejrzenie choroby dróg moczowych, warto skontaktować się z weterynarzem.

6. Chce uciec na zewnątrz

Kotką w rui władają potężne instynkty, które każdą jej znaleźć partnera i mieć dzieci. Z tego powodu kocica w okresie godowym może próbować uciec. Należy odciąć wszelkie możliwe drogi ucieczki oraz uważać przy otwieraniu i zamykaniu drzwi.

7. Intensywnie macha ogonem

Kocica, która macha ogonem, może być zaniepokojona, zdenerwowana lub wściekła. Szczególnie niepokojące powinno być pionowe machanie ogonem wskazujące na ambiwalentne odczucia i zwiększoną gotowość do ucieczki lub ataku.

8. Przyjmuje pozycje godową

Pozycja godowa u kotów inaczej nazywana jest lordozą. Wygląda ona następująco: kot opuszcza głowę, zgina przednie łapy, podnosi ogon i odsłania krocze. W ten sposób kocica zachęca do kopulacji, ale podnoszenie pupy przez kota może oznaczać też inne rzeczy, np. że kot chce być głaskany,

9. Znaczy teren

Kocica podczas rui może spryskiwać pionowe powierzchnie moczem. Unosi wtedy ogon, który delikatnie drży i przestępuje z nogi na nogę. Dla niewprawionego oka może to wyglądać jak oznaka cierpienia, ale nic bardziej mylnego. To normalne zachowanie kotki w rui.

10. Nie ma apetytu

Kotka w trakcie rui może nie mieć apetytu. Szczerze mówiąc, poszukiwanie partnera jest dla niej ważniejsze, niż jedzenie. Instynkt kieruje jej energię w stronę reprodukcji, a nie jedzenia. Jeżeli kotka po rui nie wróci do swojego normalnego cyklu żywieniowego, warto iść do weterynarza.