Potrafią handlować, ale nie robią tego z oszustami. W Polsce nie są zbyt lubiane, we Francji sprzątają parki. Wciąż niewiele o nich wiemy, ale jedno jest pewne — inteligencja kruków zadziwia. Oto niektóre z jej przejawów.
Reklama.
Reklama.
Zapamiętują twarze złych ludzi
Według biologa Johna Marzluffa kruki są niezwykle pamiętliwe. Osobę, która je skrzywdziła, zapamiętają na lata. Kruki nie tylko będą jej unikać, ale mogą też ją atakować i ostrzegać przed nią bliskich.
Tej teorii dowodzi eksperyment, do którego zaangażowano trzy osoby. Jedna miała karmić kruki, druga zachowywać się neutralnie, a trzecia je płoszyć. Następnego dnia uczestnicy eksperymentu zamienili się ubraniami i poszli do parku.
Kruki nie dały się nabrać na wymianę strojów i od razu rozpoznały osobę, która je straszyła. Były do niej nastawione negatywnie — krakały i próbowały ją atakować. Do osoby, która dzień wcześniej dawała im jedzenie, podchodziły bez obaw.
Posiadają zdolność abstrakcyjnego myślenia
Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego w Austrii przeprowadzili eksperyment z udziałem 10 kruków trzymanych w niewoli. Ptaki umieszczono w oddzielnych pokojach przedzielonych oknem, by zwierzęta mogły się widzieć. W oknach zamontowano wizjer, który raz był odsłonięty, a raz zamknięty.
Kiedy wizjer był zakryty, a ptaki wiedziały, że nie są szpiegowane, nie próbowały ukryć podarowanych przez naukowców smakołyków, ale kiedy wizjer odsłonięto, zaczynały je chować. Kruki chciały w ten sposób uniknąć szpiegowania, bo... same zaglądały przez wizjer do pokoju sąsiada. Ten eksperyment dowodzi umiejętności abstrakcyjnego myślenia.
Kruki potrafią planować przyszłość
Jedno z badań naukowych wykazało, że kruki potrafią kontrolować swoje zachowanie, by w przyszłości odnosić z tego korzyści. Eksperyment z udziałem kruków polegał na wskazaniu ptakowi kilku przedmiotów. Wśród nich był plastikowy żeton i niskiej jakości przekąska.
Ptaki początkowo wybierały przekąskę, ale gdy odkryły, że żeton mogą wymienić na dobrej jakości przekąskę, wybierały żeton. To zachowanie dowodzi, że kruki są zdolne do handlu i potrafią przewidywać przyszłość. Co ciekawe, ptaki nie chciały handlować z osobami, które je oszukały i wymieniły żeton na gorszy przysmak.
Kruki potrafią używać narzędzi
Umiejętność posługiwania się narzędziami przez kruki jest bardzo dobrze udokumentowana. Zresztą wiele osób na własne oczy widziało kruka rozłupującego orzeszka kamieniem. W sieci dostępne jest video, na którym kruki za pomocą gałązki wyciągają jedzenie ze szczelin.
Naukowcy odkryli też, że kruki rozumieją zasadę przemieszczania wody. Kiedy zwierzęta zostawiono sam na sam z dzbankiem, w którym pływał smakołyk, ale ptaki nie mogły po niego sięgnąć, zaczęły wrzucać do dzbanka kamienie, żeby podnieść poziom wody i dostać się do przysmaku.
Rozwiązują skomplikowane problemy
Wiemy już, że kruki mają świetną pamięć, potrafią używać narzędzi i planować przyszłość. Połączenie tych umiejętności sprawia, że są w stanie rozwiązywać skomplikowane łamigłówki. Pod tym kątem przetestowano sławnego kruka 007, który ukończył zleconą układankę w ekspresowym tempie. Co ważne, zrobił to przy użyciu narzędzi.
Krukowate uczą się w ekspresowym tempie
Kruki to jedne z 15. najinteligentniejszych zwierząt. Naukowcy odkryli, że można zaprogramować je do pewnych pożytecznych zachowań, np. do zbierania śmieci z parków. Mechanizm działania jest prosty — kruki wrzucają do koszy odpadki, a w zamian dostają pyszne i zdrowe jedzenie.
Taka współpraca funkcjonuje w jednym z francuskich parków. Jego prezes Nicolas de Villiers uważa, że ptaki rzucają wyzwanie ludziom, bo skoro "ptasie móżdżki" są w stanie po sobie posprzątać, to dlaczego ludzie tego nie robią? A przecież to nie jest aspekt, w którym przewyższają nas kruki.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.