Szukasz "rasy z włosami", ale masz problem, bo większość z nich jest mała, a wolisz duże psy? Mamy dla ciebie rozwiązanie. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 9 dużych ras "psów z włosami". Pamiętaj jednak o jednym: tak naprawdę wszystkie psy mają włosy, choć jedne uczulają w mniejszym, a inne w większym stopniu. Zostań z nami i dowiedz się, jak to możliwe.
Reklama.
Reklama.
Bardzo często można spotkać się z błędną informacją, że niektóre rasy psów zamiast sierści mają włosy, dzięki czemu nie uczulają. Nie jest to prawdą. Po pierwsze: wszystkie psy mają włosy. Po drugie: psy hipoalergiczne nie istnieją.
Psia sierść składa się z włosów okrywowych oraz podszerstka, czyli włosów wtórnych. Te pierwsze wyrastają z mieszków włosowych. To one mają decydujący wpływ na szatę i umaszczenie czworonoga.
Obok każdego włosa okrywowego wyrasta kilka włosów wtórnych. Podszerstek znacząco różni się od włosów okrywowych – jest miękki, lekko pofalowany i puchaty. U większości ras najwięcej rośnie go na "portkach".
Niektóre rasy psów nie mają podszerstka albo mają niewielką jego ilość. Potocznie nazywa się je "rasami psów z włosami zamiast sierści”. Jak wyżej wykazałam – nie jest to słuszne, gdyż wszystkie psy mają włosy.
Jednak rasy psów bez podszerstka uczulają mniejniż psy z długim i gęstym podszerstkiem. To właśnie na włosach wtórnych gromadzi się największa ilość zanieczyszczeń, które powodują dokuczliwe objawy, np. świąd i kichanie.
Pamiętajmy jednak, że "pies z włosami” nie jest receptą na alergię i też może uczulać. Z tego powodu najlepiej najpierw się odczulić, a dopiero później przyjąć czworonoga. W przeciwnym razie czworonóg zostanie narażony na traumę.
1. Pudel
Pudel znajduje się zarówno w zestawieniu małych ras "psów z włosami”, jak i dużych. Wszystko dlatego, że ten pies występuje w kilku odmianach – miniaturowej, średniej i dużej. Wszystkie pudle mają gęsty i kręcony włos okrywowy oraz nie mają podszerstka. Psy tej rasy trzeba regularnie strzyc i codziennie czesać. W przeciwnym razie ich sierść zacznie się filcować i powstaną nieestetyczne kołtuny.
2. Bedlington terrier
Bedlington terrier to uroczy czworonóg, który wyglądem przypomina owieczkę. Sierść Bedlingtona jest miękka, sprężysta, odstająca. Wymaga profesjonalnej pielęgnacji u psiego fryzjera — regularnego trymowania, czesania i kąpieli. Zaniedbana szybko się filcuje i kołtuni. Ze względu na żywiołowy temperament nie jest to pies dla każdego, a jedynie dla osób bardzo konsekwentnych i zaznajomionych ze specyfiką rasy.
3. Chart afgański
Chart afgański to pies słynący z eleganckiego wyglądu i upartego charakteru. Przez wiele osób jest uważany za jedną z najtrudniejszych ras psów. Jego cechą rozpoznawczą jest długi i jedwabiście gładki włos. To rasa bez podszerstka, którą trzeba codziennie czesać i kąpać przynajmniej raz na dwa tygodnie. W przeciwnym razie włosy okrywowe zaczną się kołtunić i nieestetycznie wyglądać.
4. Portugalski pies dowodny
Portugalski pies dowodny to czworonóg obdarzony doskonałym węchem i słuchem. Ze względu na gęstą i kędzierzawą sierść bywa mylony z pudlem. Co ważne, nie linieje wiosną i jesienią. Zamiast tego systematycznie zmienia sierść przez cały rok. Wymaga codziennego czesania i kąpieli co najmniej raz na dwa miesiące. Włosy okrywowe wymagają regularnego strzyżenia, ponieważ szybko się filcują.
5. Sznaucer olbrzym
Sznaucer olbrzym ma gęsty podszerstek, ale przez wiele osób jest zaliczany do "psów z włosami", ponieważ jego sierść wymaga regularnego trymowania, a pies nie linieje. Włos okrywowy jest twardy i przylega do ciała. Podszerstek jest wełnisty. Włosy tworzą obfite brwi i brodę. Sznaucery olbrzymie występują w umaszczeniu czarnym oraz "sól-pieprz". Trzeba przyznać, że bije od nich majestatem.
6. Irish soft coated wheaten terrier
Nazwę Irish soft coated wheaten terrier można przetłumaczyć jako miękkowłosy irlandzki terrier pszeniczny. Jego sierść przybiera kolor dojrzałego zboża. Jest jednolita i pozbawiona podszerstka. Wymaga sporego nakładu pracy – terriera pszenicznego trzeba codziennie czesać, kąpać minimum raz na dwa miesiące i strzyc. Psy tej rasy są nieustraszone, ciekawskie i niezwykle radosne. W Polsce nie są zbyt popularne.
7. Kerry blue terrier
Kerry blue terrier to piękny pies z wymagającego sierścią. Ma marginalną ilość podszerstka i gruby włos okrywowy, który ze względu na skłonność do filcowania i kołtunienia, wymaga codziennego czesania. Czworonogi tej rasy bywają uparte i mają silne zapędy myśliwskie. Może ganiać za ptaki, rozkopywać ogródek, stróżować. Na pewno nie jest to dobry pies dla początkujących.
8. Samojed
Samojedy mają dwuwarstwową sierść składającą się z gęstych i długich włosów okrywowych oraz puchatego podszerstka. Psy tej rasy wymagają regularnego czesania. Samojedów nie wolno strzyc, ponieważ mają delikatną skórę, która łatwo ulega podrażnieniom. Przez wiele osób są zaliczane do "psów z włosami", gdyż nie mają tendencji do złuszczania naskórka, dzięki czemu mogą uczulać mniej od innych psów, ale — to ważne — nie przy każdej alergii robi to różnicę.
9. Barbet
Barbet to pies z ogromną pasją łowiecką. Przedstawiciele tej rasy, jak na myśliwych przystało, wykazują ogromną odporność na niesprzyjające warunki pogodowe, np. na zimno i wilgoć. Barbety mają gęstą, kręconą szatę, która może tworzyć charakterystyczne sznury. Występują w kilku umaszczeniach: czarnym, szarym, czekoladowym, piaskowym, białym. Ich sierści nie wolno golić, ani trymować. Jest nieprzemakalna i wymaga codziennego czesania.
Zanim kupisz „dużego psa z włosami”:
upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu na czesanie i kąpiele;
policz koszty utrzymania dużego psa (duży pies więcej je, odrobaczanie jest droższe, itd.);
do kosztów utrzymania psa dolicz częste wizyty u groomera;
sprawdź, czy groomer w twojej okolicy obsługuje duże psy (nie wszyscy chcą to robić);
poznaj specyfikę rasy i występujące w niej problemy behawioralne;
pamiętaj, że "pies z włosami” nie jest lekiem na alergię.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.