Lasy Państwowe informują o wężach dusicielach na drzewach. Tak, one są w Polsce
Bartosz Świderski
12 września 2020, 14:04·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 12 września 2020, 14:04
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie zamieściła w środę w mediach społecznościowych zdjęcia "polskiego" węża Eskulapa i podkreśliła, że dusiciel ten lubi wspinać się po drzewach. Nie zabrakło nawiązań do mitologii.
Reklama.
"Tylko jeden polski wąż tak potrafi. Zapewne umiejętność wchodzenia na drzewo od zawsze zwracała uwagę na tego gada. W dodatku jego niejadowitość, sympatyczny wygląd i łatwość oswajania sprawiały, że był przez ludzi szanowany" – czytamy we wpisie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
Do postu załączono zdjęcia gada wykonane przez rzecznika prasowego Edwarda Marszałka. W komunikacie umieszczono także wyjaśnienie dotyczące tego, jaka jest geneza nazwy węża Eskupala.
"Nazwę swą zawdzięcza mitologicznym przekazom, mówiącym o greckim bogu Asklepiosie, opiekunie sztuki lekarskiej, wyobrażanym jako starzec z laską, wokół której opleciony jest wąż. Asklepios, syn Apollina i nimfy Koronis, wykształcony został przez Chirona na biegłego w sztuce medycznej. Doszedł w niej do takiej wprawy, że potrafił nawet wskrzeszać zmarłych, co było zresztą przyczyną zazdrości ze strony Zeusa i powodem uśmiercenia uzdrowiciela. Jak chce mitologia, został on umieszczony na nieboskłonie jako konstelacja Wężownika" – napisano.
Eskulapa to największy wąż żyjący w Polsce i Europie Środkowej. Długość jego ciała może sięgać nawet 2,2 metrów. Gady te występują najczęściej w Bieszczadach, a jego obecna populacja w Polsce wynosi ponad 100 osobników.
Wąż Eskulapa nie jest jadowity. Swoje ofiary łapie pyskiem i dusi owijając je ciałem. Poluje głównie na myszy, pisklęta i jaszczurki. Jego gatunek jest pod ochroną – wpisano go również do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt jako kategorię CR (krytycznie zagrożony.