Gdańskie ZOO powitało nowego malucha. Internauci zachwyceni
W zeszłym tygodniu Gdańskie ZOO na swoim profilu na Facebooku ogłosiło radosną nowinę:
"Mamy wspaniałą wiadomość! W naszym zoo na świat przyszła gereza abisyńska. Młode rodzą się całkowicie białe. Maluch przypomina śniegową kulkę, a więc można powiedzieć, że w końcu przyszła do nas zima".
Niestety, jak dodało ZOO, populacja gerezy abisyńskiej jest zagrożona z powodu wycinki lasów oraz nielegalnych polowań, które niszczą naturalne środowisko tych zwierząt.
Po ogłoszeniu informacji o narodzinach w ZOO, pod postem na Facebooku posypały się serdeczne gratulacje i ciepłe słowa od zachwyconych internautów:
"Jaka śliczna 🤩 dużo zdrówka dla maluszka i mamy 🙂 Gerezy to moje ulubione małpy 🥰"
"Piękny🐒💚! Niech się zdrowo dobrze chowa"
"Dużo zdrówka i długiego miłego życia 🥰"
"Cudny 🥰 śliczny 🥰"
Nowi mieszkańcy małpiarni w Gdańsku: gereza abisyńska i lutung jawajski
Następnego dnia ZOO przypomniało o innym maluchu, który zamieszkuje małpiarnię – lutungu jawajskim.
"Oba gatunki żyją w gęstych lasach – lutungi w Azji Południowo-Wschodniej, a gerezy w Afryce. Maluchami opiekują się zarówno matka, jak i ciotki. Aby młode nigdy nie zniknęło z pola widzenia i było odpowiednio "zaopiekowane", musi być dobrze widoczne dla wszystkich członków stada" – czytamy na Facebooku Gdańskiego ZOO.
Gereza abisyńska – małpa bez kciuków
Gereza abisyńska (Colobus guereza) to małpa z rodziny makakowatych, występująca w zachodnio-środkowej Afryce. Aktywna jest głównie w ciągu dnia, spędzając większość czasu w dolnej części koron drzew. Dorosłe osobniki osiągają długość ciała 45-70 cm i wagę do 8 kg, a ich ogon mierzy od 40 do 90 cm. Gerezy abisyńskie żyją głównie w koronach drzew, żywiąc się młodymi liśćmi, owocami, pączkami i kwiatami.
Charakterystyczną cechą tego gatunku jest czteropalczasta budowa dłoni, bez kciuka, co umożliwia tym małpom sprawne poruszanie się po gałęziach. Dorosłe samce wyznaczają granice terytorium stada, wydając okrzyki przypominające dźwięk dzwonka i oznaczają teren moczem. Młode gerezy mają białe futro i odgrywają ważną rolę w życiu stada. Często są przekazywane od jednej samicy do drugiej. Gereza abisyńska może żyć nawet do 24 lat.
Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/569270,ssaki-baltyku