Kontrowersje wokół budowy polskiego cmentarza dla zwierząt. Decyzja zapadła

Joanna Kamińska
04 lutego 2025, 06:25 • 1 minuta czytania
Planowana budowa cmentarza dla zwierząt w Gliwicach wywołała szeroką dyskusję publiczną, dzieląc mieszkańców na zwolenników i przeciwników tego projektu. Miasto przeznaczyło na ten cel 120 tysięcy złotych. Pomysł, choć poparty przez miejskie władze, stał się tematem licznych sporów, szczególnie w mediach społecznościowych.
Spór wokół cmentarza dla zwierząt w Gliwicach Zdjęcie poglądowe: East News / Piotr Kamionka/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Pomysł utworzenia cmentarza dla zwierząt w Gliwicach narodził się w czerwcu 2023 roku z inicjatywy radnego Kajetana Gorniga, który zdobył poparcie Miejskiego Zakładu Usług Komunalnych. Miasto przeznaczyło na ten cel 120 tysięcy złotych, a budowa ma ruszyć wiosną 2025 roku.


"Wytyczenie tak zwanego grzebowiska pozwoliłoby wielu mieszkańcom spokojnie i godnie pożegnać się ze swoim "życiowym towarzyszem" i zaakceptować jego odejście" – argumentował we wniosku radny Kajetan Gornig.

"Zwierzęta domowe spełniają wiele pozytywnych funkcji dla człowieka, a związek człowieka ze zwierzęciem często ma charakter bardzo indywidualny i osobisty" – dodał.

Cmentarz dla zwierząt w Gliwicach – Fala reakcji mieszkańców

Miejski Zarząd Usług Komunalnych pozytywnie rozpatrzył wniosek radnego. Zanim jednak cmentarz dla zwierząt w Gliwicach będzie mógł zostać otwarty, konieczne jest przeprowadzenie wielu przygotowań. Przede wszystkim trzeba wyznaczyć odpowiednią lokalizację, zgodną z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby zapewnić, że pochowane zwierzęta nie będą stanowić zagrożenia dla zdrowia ludzi ani innych zwierząt.

Zwolennicy inicjatywy podkreślają, że zwierzęta, często traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny, zasługują na godne pożegnanie. Wskazują na potrzebę stworzenia miejsca, gdzie można pochować ukochanego pupila. Z kolei przeciwnicy budowy cmentarza uważają, że jest to zbędna inwestycja i marnowanie publicznych pieniędzy. Niektórzy krytykują również nadmierne emocjonalne podejście do zwierząt, twierdząc, że są one jednak "tylko zwierzętami".

Cmentarze dla zwierząt w Polsce – Gliwice dołączą do innych miast

Warto dodać, że cmentarze dla zwierząt funkcjonują już w kilkunastu polskich miastach, m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Słupsku, Toruniu, Bytomiu i Rybniku. Na Śląsku największy cmentarz dla zwierząt znajduje się w Bytomiu. Ponadto istnieje również cmentarz w Rybniku (obecnie z zawieszoną działalnością) oraz nieoficjalne miejsce pochówku w Sosnowcu. Gliwicka inwestycja ma na celu ułatwienie dostępu do takiej usługi mieszkańcom regionu.

Planowana budowa cmentarza dla zwierząt w Gliwicach wywołała intensywną debatę publiczną. Z jednej strony rosnąca potrzeba godnego pożegnania zwierzęcych towarzyszy życia, z drugiej – sceptycyzm i sprzeciw wobec tego rodzaju inicjatyw. Mimo kontrowersji budowa wydaje się być przesądzona, a Gliwice mogą dołączyć do grona polskich miast oferujących taką usługę.

Źródło: 24gliwice.pl

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/425518,po-czym-poznac-ze-pies-umiera-16-oznak-ze-pies-odchodzi