Gdzie włóczy się twój kot? Zadziwiające odkrycie naukowców

Joanna Kamińska
28 grudnia 2024, 17:57 • 1 minuta czytania
Jak daleko potrafią chodzić mruczki, które są wypuszczane na zewnątrz? Jakie miejsca preferują i skąd wracają po kilku godzinach do domu? Zapewne większość opiekunów kotów wolno wychodzących nie raz zadawało sobie te pytania. Odpowiedzi na nie udzieliło badanie przeprowadzone przez naukowców z Norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego.
Rudo biały kot z zaciekawieniem patrzy w obiektyw Fot. Pexels / karya Buck
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Koty wolno wychodzące to zwierzęta, które mieszkają w domu lub mieszkaniu, jednak mają swobodny dostęp do przestrzeni na zewnątrz. Mogą swobodnie eksplorować otoczenie, polować i wchodzić w interakcje z innymi kotami. W odróżnieniu od mruczków trzymanych wyłącznie w domu, koty wolno wychodzące spędzają część lub większość swojego czasu na zewnątrz. Taki styl życia ma swoje zalety, ale również i wady.


Czytaj też: 8 powodów, dlaczego warto mieć kota. Korzyści jest wiele

Wiąże się bowiem z pewnymi zagrożeniami, takimi jak wypadki, choroby czy konflikty z innymi zwierzętami (nie zapominajmy też o tym, że koty wolnowychodzące potrafią wpływać negatywnie na dziką awifaunę). Opiekunowie takich kotów muszą szczególnie dbać o ich bezpieczeństwo i regularne kontrole zdrowotne. Gdzie dokładnie chodzą takie koty? Czy poruszają się głównie w okolicy domu, czy też oddalają się na większe odległości? Na te pytania odpowiedzieli naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy w swoim badaniu przyjrzeli się kocim zwyczajom i dostarczyli nowych informacji na ten temat.

Jak daleko wędrują koty?

Badanie, które zostało opublikowane na łamach "Scientific Reports", było pierwszą w swoim rodzaju analizą, skupiającą się na tak dużej grupie kotów na tak małym obszarze. Badacze obserwowali zachowania kotów domowych wypuszczanych na zewnątrz przez swoich opiekunów. Oznaczyli prawie 100 kotów w małym miasteczku we wschodniej Norwegii za pomocą urządzeń GPS i śledzili ich trasy podczas każdej samotnej wyprawy, aby zmapować ruch całej populacji kotów domowych na jednym obszarze.

Wszyscy właściciele 'naszych' kotów mieszkali w promieniu około jednego kilometra kwadratowego, co dało nam bardzo szczegółowy wgląd w działalność wielu zwierząt na ograniczonym obszarze.Prof. Richard Bischof kierujący badaniem

Wyniki badań zespołu prof. Bischofa okazały się zgodne z podobnymi badaniami przeprowadzonymi w innych krajach europejskich: koty spędzają swój „wolny czas” znacznie bliżej domu, niż ich opiekunowie się spodziewali. Średnio 79% czasu spędzonego na zewnątrz koty pozostają w odległości zaledwie 50 metrów od swojego domu, a średnia maksymalna odległość, jaką pokonywały, wynosiła 352 metry.

Niektóre osobniki wypuszczały się nieco dalej, a rekordziści - na kilka kilometrów, ale to były wyjątki.Prof. Richard Bischof

Gdzie koty spędzają większość czasu podczas wyjść z domu?

Jak zaznaczyli naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, ich odkrycia pokazały, że populacja kotów domowych tworzy "catscape", obszar wspólny dla wszystkich kotów w danym miejscu, a ich indywidualne osobowości wpływają na ich wykorzystywanie przestrzeni. Dodali, że podczas swoich wyjść na zewnątrz koty najprawdopodobniej spędzają większość czasu w swoim ogrodzie lub pod oknami swojego mieszkania, gdzie po prostu odpoczywają.

Warto podkreślić, że niemal wszystkie koty biorące udział w badaniu były wykastrowane, co ma istotne znaczenie, ponieważ wykastrowane koty zdecydowanie rzadziej się włóczą. Wypuszczanie kotów na wolność nie pozostaje jednak obojętne na środowisko naturalne. Przeprowadzono wiele badań dotyczących tego, w jaki sposób koty domowe wpływają negatywnie na krajobraz, na przykład przez zmniejszanie populacji ptaków.

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/566228,8-ras-psow-polecanych-do-domu-z-kotem-te-psy-dogaduja-sie-z-kotami