Top 5 zapachów uwielbianych przez koty. Te rośliny działają na mruczki

Joanna Kamińska
02 grudnia 2024, 10:55 • 1 minuta czytania
Preferencje zapachowe kotów mogą być bardzo różne – to, co jednego mruczka wprawia w euforię, dla innego może być obojętne. W artykule przyjrzymy się pięciu roślinom, których aromaty szczególnie przyciągają koty. Jakie zapachy cieszą się największą popularnością wśród mruczków?
Kot w pobliżu róż Fot. Pexeles / Valeria Boltneva
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

1. Kocimiętka

Kocimiętka jest rośliną z rodziny jasnotowatych, która występuje w strefie umiarkowanej. Rośnie dziko, jednak jest także sadzona w ogrodach. W Polsce rodzimą odmianą jest kocimiętka naga. Roślina ta nie bez powodu nosi swoją nazwę. Zawiera ona nepetalakton, związek chemiczny, którego zapach przypomina kocie feromony. Na wiele kotów kocimiętka działa bardzo pobudzająco. Mruczki mogą się w niej tarzać, podskakiwać, łapać ją łapami, mruczeć, miauczeć i gryźć je listki. Ekscytacja, jaką wywołuje u kota zapach kocimiętki, zazwyczaj mija po kilku lub kilkunastu minutach. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie koty reagują na nią tak samo i nie każdy będzie nią zainteresowany.


2. Waleriana

Waleriana, znana również jako waleriana lekarska to roślina wieloletnia, która występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jej korzenie mają charakterystyczny, intensywny zapach i są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Jej aromat przypomina kocie feromony, co tłumaczy jej popularność wśród mruczków. Co ciekawe, reakcja na walerianę może być różna u poszczególnych kotów. Niektóre stają się zrelaksowane, inne reagują na nią pobudzeniem. Waleriana słynie ze swoich właściwości uspokajających, dlatego może być pomocna dla kota w sytuacjach stresowych. Ponadto może pomóc zmotywować mruczka do aktywności fizycznej.

Czytaj również: Czym pachną kotki i dlaczego tak ładnie? Ten zapach czują nie tylko kociarze

3. Silver vine

Silver vine, znana również jako aktinidia ussuryjska i matatabi, to pnąca roślina, która występuje głównie w górach Chin i Japonii. Zawiera dwie substancje działające na koty – nepetalakton i aktynidynę. Zapach silver vine wywołuje u mruczków reakcję podobną do tej, jaką powoduje kocimiętka. Pod wpływem jej aromatu koty mogą wykazywać zwiększoną aktywność, biegać i bawić się, a po początkowym pobudzeniu wiele z nich może stać się bardziej spokojnych i zrelaksowanych. Reakcje na silver vine zazwyczaj są krótkotrwałe, trwające od kilku do kilkunastu minut, po czym koty mogą tracić zainteresowanie.

4. Wiciokrzew

Wiciokrzew to rodzaj roślin wieloletnich, obejmujący wiele gatunków, zarówno pnących, jak i krzewiastych. Wiciokrzewy są popularne w ogrodnictwie ze względu na swoje ozdobne kwiaty, które często mają intensywne kolory i wydzielają przyjemną woń. Mruczki zazwyczaj lubią zapach wiciokrzewu. Może on wywoływać u nich zróżnicowane reakcje. Niektóre koty stają się po nim pobudzone, podczas gdy inne odczuwają senność i spokój. Należy jednak miec świadomość, że niektóre części rośliny wiciokrzewu dla kotów trujące! Dlatego bezpieczniej jest używać sprayu z zapachem wiciokrzewu, niż pozwalać mruczkowi na kontakt z żywą rośliną.

5. Oliwki

Oliwki owocami rosnącymi na drzewie oliwnym, głównie w rejonie Morza Śródziemnego. Istnieje wiele odmian tej rośliny, ale tą najbardziej popularną jest oliwka europejska. Oliwki wytwarzają izoprenoidy, związki bardzo podobne do tych, które są wydzielane przez kocimiętkę. Mruczki zazwyczaj reagują na zapach oliwek bardzo entuzjastycznie, jednak reakcja nie jest taka sama u wszystkich kotów. Niektóre mogą stać się bardziej aktywne, miauczeć, tarzać się po ziemi, bawić się oliwkami lub nawet je zjadać, podczas gdy inne mogą nie wykazywać nimi żadnego zainteresowania. Uwaga! Przed podaniem kotu oliwki należy pozbawić ją pestki, ponieważ mruczek może się nią zadławić. Ponadto, jeśli oliwki pochodzą ze słoika, trzeba je opłukać, aby usunąć sól.

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/568988,8-zachowan-ktorych-nie-lubia-koty-to-odstrasza-koty