8 powodów, dlaczego warto mieć kota. Korzyści jest wiele

Joanna Kamińska
30 września 2024, 11:59 • 1 minuta czytania
Decyzja o adopcji kota przynosi ogromne korzyści. Mruczki wnoszą do domu dużo radości i miłości, a ich obecność sprawia, że codzienne życie staje się bogatsze i szczęśliwsze. Koty mają pozytywny wpływ na wiele aspektów naszego życia. Poznaj 8 powodów, dlaczego warto przygarnąć mruczka.
Kotek na rękach opiekunki Fot. Pexels / Nida Kurt
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

1. Są mniej wymagające niż psy

Koty są zwierzętami w dużym stopniu samodzielnymi i mniej wymagającymi niż psy. Nie potrzebują regularnego wyprowadzania na spacery, co jest wielkim plusem dla osób, które lubią pospać czy są zapracowane. Ponadto mruczki same dbają o swoją higienę, więc nie trzeba zanadto martwić się o ich pielęgnację, pod warunkiem, że nie posiadamy kota długowłosego.


2. Są wspaniałymi towarzyszami

Mimo że koty mają opinię samotników, jest to jedynie stereotyp. Mruczki potrafią być bardzo towarzyskie i oddane swoim właścicielom. Chętnie spędzają czas w pobliżu swych ukochanych opiekunów, towarzysząc im podczas pracy przy komputerze, czytania czy oglądania telewizji. Koty są świetnymi towarzyszami zarówno dla osób aktywnych, jak i tych o spokojnym trybie życia.

3. Redukują stres i poprawiają samopoczucie

Jak potwierdzają badania naukowe, obcowanie z kotami wywiera pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Mruczki potrafią wyczuć nasz nastrój i chętnie towarzyszą nam w trudnych momentach. Głaskanie kota i słuchanie jego mruczenia pomaga znacząco obniżyć poziom stresu. Działa odprężająco, zmniejsza uczucie lęku i poprawia samopoczucie. Według badań przebywanie w towarzystwie kota wzmaga wydzielanie hormonów szczęścia, co jest pomocne w leczeniu depresji.

4. Wspierają zdrowie serca

Zdaniem naukowców mruczenie kota nie tylko poprawia nastrój, ale również ma właściwości lecznicze. Niskoczęstotliwościowe wibracje emitowane przez mruczki pomagają redukować stres i obniżać ciśnienie krwi, co korzystnie wpływa na profilaktykę chorób sercowo-naczyniowych. Naukowcy zauważyli rzadsze przypadki zawału serca u osób posiadających koty w porównaniu do tych, które ich nie mają.

5. Pomagają na dolegliwości reumatyczne

Jak podają naukowcy, wibracje i ciepło generowane przez ciało kota mogą przyspieszać proces gojenia się ran oraz łagodzić bóle reumatyczne. Mruczki mają zdolność do wyczuwania bolesnych miejsc na ludzkim ciele i często układają się na nich, przynosząc ulgę. Przypuszcza się, że ujemnie naładowana sierść kota neutralizuje dodatni ładunek gromadzący się w chorym miejscu, co pomaga złagodzić ból.

6. Rozwijają empatię

Sprawowanie opieki nad kotem to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Uczy odpowiedzialności i empatii. Obserwując zachowanie mruczków, uczymy się lepszego rozumienia potrzeb innych, nie tylko zwierząt, ale także ludzi. Zajmowanie się kotem to dla dzieci znakomita lekcja odpowiedzialności i dbałości o innych.

7. Chronią dom przed szkodnikami

Koty od wieków uchodziły za niezastąpionych pomocników rolników w zwalczaniu szkodników niszczących ich uprawy. Mruczki, nawet te kanapowe posiadają wrodzony instynkt łowcy i mogą instynktownie polować na drobne szkodniki, m.in. owady czy myszy. Jak powiada stare polskie przysłowie: "Jak kota nie ma w domu, to myszy harcują".

8. Żyją długo

Niektóre rasy kotów dożywają nawet 20 lat lub dłużej. Kot może być więc naszym towarzyszem i przyjacielem przez wiele lat. Jeżeli łatwo przywiązujemy się do zwierząt i nie chcemy ryzykować szybką utratą swojego przyjaciela – warto zdecydować się na kota, który może przeżyć z nami bardzo długo, pod warunkiem odpowiedniej troski o jego zdrowie.

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/568952,7-cech-idealnego-opiekuna-psa-masz-je-wszystkie