Te gatunki łączą się w pary na całe życie. Monogamia w świecie zwierząt

Joanna Kamińska
24 września 2024, 19:53 • 1 minuta czytania
Monogamia w świecie zwierząt to rzadkie zjawisko. Nawet w stabilnych związkach mogą zdarzać się zdrady, ponieważ dla zwierząt priorytetem jest prokreacja i przekazanie genów. Jednak w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy konieczna jest wspólna opieka nad młodymi, monogamia bywa korzystna. Jakie gatunki zwierząt łączą się w pary na całe życie? Przedstawiamy osiem z nich.
Para pingwinów na piasku Fot.Pexels / Taryn Elliott
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Monogamia "na całe życie" nie jest powszechna wśród zwierząt. Zjawisko, w którym samiec łączy się z samicą, aby pozostać w trwałym związku aż do śmierci jednego z nich, występuje w przyrodzie niezwykle rzadko i dotyczy 5 proc. zwierząt. Naukowcy i biolodzy twierdzą też, że nawet w najtrwalszych relacjach zdarzają się zdrady. Dlaczego monogamia nie jest popularna wśród zwierząt? W świecie fauny głównym celem jest prokreacja dla przekazania materiału genetycznego, aby przedłużyć i zachować gatunek, a wraz z rosnącą liczbą partnerek zwiększa się liczba potomstwa.


Istnieją jednak czynniki, które sprzyjają monogamii, a jednym z nich jest konieczność sprawowania opieki nad potomstwem przez obojga rodziców, zwłaszcza jeśli chodzi o karmienie. Z tej przyczyny najwięcej monogamistów występuje wśród ptaków, rzadziej wśród ssaków. Jedno z partnerów (zazwyczaj samica) wysiaduje jaja, podczas gdy drugie zdobywa pożywienie. Pisklęta przez jakiś czas po wykluciu się wymagają opieki i intensywnego karmienia przez rodziców.

Ssaki, w przeciwieństwie do ptaków, w początkowej fazie życia żywią się wyłącznie mlekiem matki, dlatego to głównie samica opiekuje się młodymi. W tym czasie samiec zaczyna poszukiwania kolejnej partnerki, aby ją zapłodnić i przekazać dalej swoje geny. Zwierzęta nazywane monogamicznymi na ogół żyją w trwałych związkach i wspólnie opiekują się potomstwem. Jakie gatunki słyną z pozostawania w długotrwałych relacjach?

1. Łabędzie

Poruszając temat monogamii wśród zwierząt, nie sposób nie wspomnieć o łabędziach, które uchodzą za symbol wiecznej miłości. Ptaki te bardzo przywiązują się do swojego partnera i pozostają mu wierne końca życia. Jeśli jeden z nich zginie, nie zawsze szukają nowego. Zdarza się nawet, że umierają z żalu.

2. Pingwiny

Pingwiny to kolejny przykład zwierząt, które tworzą monogamiczne związki i wspólnie opiekują się potomstwem. Samica składa jedno lub dwa jaja, które wysiaduje na zmianę z partnerem. Kiedy mama pingwin wyrusza do oceanu w poszukiwaniu pożywienia, tata chowa jajo w fałdzie brzucha i wysiaduje je na stopach.

3. Wilki

Przykładem monogamicznych ssaków są wilki. To bardzo rodzinne zwierzęta, które łączą się w pary na całe życie i wraz z potomstwem tworzą watahę, której wspólnie przewodzą. Młode z czasem się odłączają i zakładają własne stado. Watahy zazwyczaj składają się z kilku osobników, rzadko powyżej dziesięciu.

4. Gibony

Spośród czterech rodzajów małp człekokształtnych tylko gibony są monogamistami. Razem wychowują potomstwo, a rolą taty gibona jest ochrona rodziny przed innymi, agresywnymi samcami. Małpy te wydają odgłosy przypominające śpiew. Charakterystyczne są duety między samcem i samicą, które jak przypuszczają badacze, mogą odgrywać ważną rolę w tworzeniu więzi w parach.

5. Dikdiki sawannowe

Jest to gatunek ssaka parzystokopytnego zaliczanego do antylop. Dikdiki należą do zwierząt terytorialnych. Łączą się w pary, zajmując obszar 5-30 hektarów. Samica rodzi jednego potomka do dwóch razy w roku. Młody po osiągnięciu pełnych wymiarów jest wyganiany przez samca z terytorium i musi rozpocząć samodzielne życie. Niestety przeżywalność młodych dikdików szacuje się na 50 proc..

6. Bieliki amerykańskie

Bieliki to bardzo wierne ptaki, które łączą się w pary na całe życie, aby wspólnie wychowywać potomstwo. Podczas kiedy samica opiekuje się pisklętami, samiec wyrusza w poszukiwaniu pożywienia. W pewnych sytuacjach może jednak dojść do rozstania. Jeśli po kilkukrotnych próbach z rzędu nie powiedzie się rozród, zazwyczaj kończy się to "rozwodem".

7. Bobry

Bobry to przykład monogamicznych gryzoni, które łączą się w pary na całe życie i mieszkają w koloniach składających się z par i ich potomstwa. Młode pozostają z rodzicami przez około dwa lata, po czym opuszczają legowisko w poszukiwaniu własnego partnera. Para bobrów może tworzyć związek nawet 20 lat. Jeśli jednak jedno z nich umrze, drugie szybko znajduje sobie nowego partnera.

8. Ustniczki

Związki monogamiczne zdarzają się także wśród ryb. Ustniczki zasiedlają rafę koralową i razem ze swoim partnerem zażarcie bronią swego terytorium. Robią to w bardzo widowiskowy sposób, płynąc płetwa w płetwę, prawie się dotykając. Co zadziwiające, jeżeli samica nie znajdzie samca, może zmienić swoją płeć na przeciwną, aby mieć szansę na rozród.

Czytaj także: https://klubzwierzaki.pl/568958,o-tym-dlaczego-przestalam-chodzic-do-zoo