5 gatunków zwierząt, które na zimę zmieniają kolor. Jeden z nich jest z Polski

Daria Siemion
26 stycznia 2024, 11:56 • 1 minuta czytania
Jedne odlatują do "ciepłych krajów", inne zapadają w sen zimowe, a jeszcze inne zmieniają futro, by przetrwać zimę. Oto 5 gatunków, które robią właśnie tę ostatnią rzecz. Co ciekawe, jeden z nich mieszka w Polsce.
Futro wiewiórki na zimę staje się bardziej szare fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

1. Lis polarny

Lisy polarne żyją w jednym z najzimniejszych miejsc na Ziemi – arktycznej tundrze, gdzie zimą temperatury spadają poniżej -40°C. Jednak i tam występuje lato, do którego zwierzęta muszą się dostosować poprzez wymianę futra. Zimą jest ono grube i białe, by wtapiać się w śnieg tundry i chronić zwierzę przed drapieżnikami, a także ułatwiać polowanie. Latem staje się lżejsze i bardziej brązowe – takie ubarwienie umożliwia kamuflaż wśród gałęzi, skał i korzeni drzew.


2. Renifer tundrowy

Renifer tundrowy to duży ssak z rodziny jeleniowatych zamieszkujący tundrę Eurazji i Ameryki Północnej. Zwierzę doskonale pływa, poruszając się między małymi wyspami, w poszukiwaniu mchu i trawy. Jego szerokie, przypominające łopaty kopyta sprawiają, że nie zapada się w śniegu. Zimą futro renifera jest grube i jasne, by zapewnić mu ochronę termiczną i ułatwić kamuflaż. Latem staje się jasnobrązowe. Co ciekawe, włosie renifera jest puste w środku, by lepiej zatrzymywać ciepło.

3. Pardwa górska

Pardwa górska to średniej wielkości ptak zamieszkujący północne części Europy, Ameryki Północnej i Azji. Pojedyncze populacje odnotowano też na Islandii i w Alpach. Ptak ten ma charakterystyczne pierzaste stopy, dzięki którym nie zapada się w śniegu. Jego ciemne latem upierzenie wraz ze wzrostem temperatury zmienia barwę na śnieżnobiałe z intensywnie czerwoną brwią. Ciekawostka: gdy zaczyna się ocieplać, a futro nadal pozostaje białe, zwierzęta taplają się w błocie, żeby ukryć się przed drapieżnikami.

4. Chomik dżungarski

Chomiki dżungarskie to nie tylko domowi pupile, ale również dzikie zwierzęta zamieszkujące północne Chiny i Rosję. Latem zwierzęta są brązowe lub szare. Niektóre mają jasne brzuchy i podłużny pasek wzdłuż grzbietu. Zimą ich futro staje się grube i jasne, jednak rzadko dochodzi do tego w niewoli, ponieważ sztuczne światło, które mamy w domach, nie odpowiada krótszym zimowym dniom. Podobnie z temperaturą, która w gospodarstwach domowych nieznacznie się zmienia.

5. Wiewiórka pospolita

Wiewiórka pospolita to zwierzę powszechnie występujące w całej Polsce. Łatwo spotkać je w lasach i parkach, gdzie zamieszkuje dziuple. Najczęściej spotykane ubarwienie to intensywnie rude z białym podbrzuszem. Zimą zmienia się ono na bardziej szare i gęste. Te, które latem mają szarawe futro, zimą stają się całkiem ciemne. Następna zmiana futra następuje wiosną, gdy zaczyna się ocieplać.