Marzysz o gadającej papudze? Oto 10 gatunków papug, które można nauczyć mówić

Daria Siemion
21 listopada 2023, 13:22 • 1 minuta czytania
"Dzień dobry", "kocham", "przytulać" – to tylko niektóre rzeczy, które możesz usłyszeć od swojej papugi. Oczywiście pod warunkiem, że będzie szczęśliwa i nauczysz ją powtarzać słowa. Oto lista 10 najbardziej rozgadanych papug i krótki opis ich potrzeb – mało które zwierzęta są tak wymagające.
Ary to jedne z najbardziej gadatliwych papug fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zanim kupisz "gadającą papugę", porozmawiaj z hodowcą: poznaj potrzeby zwierząt i upewnij się, że możesz je spełnić.

Wiedz, że papugi to wymagające zwierzęta, a nie "ozdoby" – bywają hałaśliwe, mogą atakować, wymagają socjalizacji i nauki mówienia, mogą żyć nawet 70 lat. Nigdy nie kupuj zwierzęcia dziecku na prezent i nie kupuj go w sklepie zoologicznym, zamiast tego wybierz hodowlę lub azyl.


Pamiętaj, że papugi to jedne z najczęściej porzucanych zwierząt i to nie jest tak, że one rozumieją wypowiadane słowa i można z nimi porozmawiać, jak z człowiekiem. One jedynie powtarzają zasłyszane słowa, nie znając ich znaczenia. Czasami kojarzą dane zwroty z konkretnymi sytuacjami, np. mówią "dzień dobry", gdy ktoś wchodzi, ale to nie oznacza, że można z nimi "pogadać".

1. Żako

Słownictwo: 50-200 słów

Długość życia: 40-50 lat

Żako to najbardziej gadatliwe papugi na świecie. Einstein, Alex i Griffin to znane papugi, które po wykazaniu się zestawem zdolności poznawczych i komunikacyjnych przekonały świat, że papugi mają stany psychiczne, które potrafią wyrażać. "Jestem samotny" – mówił Einstein. To zdanie dowodzi, jak wielkie potrzeby emocjonalne mają te ptaki. Pozostawione same sobie lub nieprawidłowo socjalizowane mogą przejawiać zachowania autodestrukcyjne, np. uderzać głową o klatkę lub wygryzać sobie pióra. Ponadto są bardzo hałaśliwe, co niektórym może przeszkadzać.

2. Amazonka

Słownictwo: 100-120 słów

Długość życia: 70 lat

Amazonka to ptak, którego można nauczyć mówić. Jest bardzo bystry, aktywny i niepokorny. Mówi bardzo wyraźnie, choć niektóre odmiany preferują gwizdanie. Dobrze wychowane są bardzo przyjacielskie, jednak w okresie lęgowym mogą gryźć wszystko i wszystkich, a ze względu na rozmiary ptaka – długość ciała do 50 cm – potrafią zrobić krzywdę. To zwierzęta z ogromną potrzebą żucia, dlatego powinny mieć dostęp do wielu zabawek, najlepiej drewnianych. Potrzebują też dużej klatki, a najlepiej obszernej woliery. Chociaż samice na pierwszy rzut oka nie różnią się znacznie od samców, to są łagodniejsze i bardziej ufne.

3. Mnicha

Słownictwo: 40-100 słów

Długość życia: 20-30 lat

Mnicha to średniej wielkości papuga, bardzo inteligentna i zabawna. W zależności od swojego nastroju potrafi być miła lub dokuczać. Ma znakomite zdolności dźwiękonaśladowcze – jeśli będzie w dobrym humorze, będzie gadać bez końca. Może też wydawać z siebie bardzo nieprzyjemne piskliwe dźwięki. Woliera mnichy powinna być zbudowana z metalu, ponieważ ptak ma tendencję do niszczenia drewna. Żeby nauczyć go mówić, trzeba spędzać z nim dużo czasu i dawać sporo przysmaków. Ze względu na skłonności do otyłości i problemów z trzustką, trzeba uważać, żeby go nie przekarmiać i stale monitorować jego wagę.

4. Aleksandretta obrożna

Słownictwo: 100-130 słów

Długość życia: 30 lat

Aleksandretta obrożna to jedna z najlepiej gadających papug na świecie. Jest bardzo inteligentna i w porównaniu do innych papug szybko się oswaja. Wymaga jednak, aby opiekun poświęcał jej wiele czasu. W przeciwnym razie może być nieszczęśliwa i zacząć przejawiać zachowania autodestrukcyjne, np. wygryzać piórka. Potrafi być też bardzo hałaśliwa, więc należy zastanowić się, czy nie będzie przeszkadzać sąsiadom. Żeby się nie nudziła, trzeba zapewnić im dużo zabawek – najlepiej drewnianych, które będzie mogła obgryzać. Powinna mieszkać w dużej drewnianej wolierze. Zimą trzeba ją zabrać do domu.

5. Barwnica zwyczajna

Słownictwo: 100-120 słów

Długość życia: 30 lat

Barwnica zwyczajna to papuga, u której występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samce i samice różnią się upierzeniem – panie są czerwone, panowie zieloni. Ptak ten w ciągu dnia jest bardzo aktywny, uwielbia obserwować otoczenie i szybko się uczy. Ponadto jest bardzo ufny – chętnie je z ręki i wskakuje na ramię. Za pomocą przysmaków łatwo nauczyć je mówienia i sztuczek. Po nabraniu wprawy barwnice chętnie gaworzą. Z tego powodu należy nastawić się na dużą dawkę hałasu. To zwierzęta bardzo społeczne i absolutnie nie można trzymać ich w pojedynkę – muszą mieć przynajmniej jednego towarzysza, a najlepiej całą gromadę.

6. Papużka falista

Słownictwo: 120-500 słów

Długość życia: 10 lat

Papużki faliste to małe, aktywne i przyjacielskie ptaki, które potrafią mówić i szybko rozwijają swoje słownictwo. Mają jednak bardzo niski głos, który czasami ciężko zrozumieć. Zazwyczaj łatwo się oswajają i pozwalają opiekunom na dotykanie głowy i skrzydeł. Są to zwierzęta, które źle znoszą samotność i nie można trzymać ich w pojedynkę. Bez towarzystwa mogą stać się agresywne, niszczycielskie lub smutne. Na co dzień są bardzo hałaśliwe. Co ciekawe, należy do nich rekord Guinnessa, jeśli chodzi o ptaka, który znał najwięcej słów – był to Puck, który, zanim zmarł w 1994 roku, potrafił wymówić 1728 słów.

7. Kakadu

Słownictwo: 10-30 słów

Długość życia: 30-50 lat

Kakadu to jedne z najbardziej rozgadanych papug. Chociaż nie wszystkie potrafią wymawiać wyraźnie słowa, uwielbiają one gaworzyć – to gatunek znany z krzyków i tyrad. Z tego powodu kakadu nie powinny mieszkać w szeregowcach lub mieszkaniach – ze swoim głosem kaczora Donalda mogą przeszkadzać sąsiadom. Jednocześnie są to ptaki bardzo przyjacielskie, które cenią sobie kontakt fizyczny z ukochanym opiekunem. Zdarza się, że próbują uciec z woliery, a ponieważ są bardzo sprytne – niekiedy się to udaje. Na pewno nie są ptaki odpowiednie dla osób niedoświadczonych. Źle zaopiekowane mogą mieć problemy.

8. Ara

Słownictwo: 30-50 słów

Długość życia: 40-50 lat

Ary to niezwykle towarzyskie ptaki. Jeżeli nie poświęca im się wystarczająco czasu, dziczeją, a nawet pojawiają u nich zaburzenia behawioralne. Nie są to ptaki odpowiednie dla osób, które nie mają doświadczenia z ptakami albo często nie ma ich w domu. To zwierzęta, którymi trzeba zająć się na "pełen etat". Ary są bardzo głośne i w bloku mogą być uciążliwe dla sąsiadów. Ich oswojenie wymaga ogromnej cierpliwości – mają potężne dzioby, którymi mogą ranić. Jeśli dużo się do nich mówi, a papugi czują się swobodnie, mogą zacząć mówić. Niektóre reagują adekwatnie do sytuacji, np. mówią "dzień dobry", gdy ktoś wchodzi do domu.

9. Aleksandretta chińska

Słownictwo: 20-40 słów

Długość życia: 20-30 lat

Aleksandretta chińska to rzadka papuga z dużym potencjałem mówienia. Z natury jest bardzo spokojna. Dobrze znosi towarzystwo ludzi i innych ptaków, ale nie jest zbyt wylewna. Trzymana z dala od człowieka lub osamotniona, szybko dziczeje. Oswojenie dorosłego osobnika może być trudne. Aleksandretty chińskie to ptaki górskie, które w Polsce mogą mieszkać w wolierach na zewnątrz. Ich klatki powinny być metalowe, ponieważ mają masywne dzioby i uwielbiają obgryzać drewno. W naturze występują w stadach liczących kilkadziesiąt osobników.

10. Kapturnica

Słownictwo: 10 słów

Długość życia: 30-40 lat

Kapturnice, chociaż nie są zbyt popularne, są czasami hodowane jako ptaki wolierowe lub do towarzystwa. Młode są zazwyczaj łagodne i posłuszne, podczas gdy starsze niezależne i uparte. Zdarza się, że wykazują agresję w stosunku do ludzi i innych ptaków. Wymagają konsekwentnego i cierpliwego opiekuna, który dobrze rozumie naturę i mowę ciała papug. Jeśli chodzi o mówienie, można je tego nauczyć. Mają charakterystyczne, szepczące głosy, ale zdarza się, że bywają hałaśliwe – zwłaszcza kiedy mają zły humor.

Czytaj także: https://natemat.pl/504271,5-gatunkow-ptakow-idealnych-dla-osob-poczatkujacych-opisy-i-zdjecia