15 najlepszych ras psów do mieszkania w bloku. Nie potrzebują wielkiego ogrodu

Daria Siemion
18 października 2023, 13:37 • 1 minuta czytania
Chcesz mieć psa, ale mieszkasz w bloku? Boisz się, że nie będzie szczęśliwy? Przychodzę z pomocą. Oto 15 ras psów, które przy odpowiedniej opiece mogą mieszkać w bloku.
Jest wiele ras psów, które odnajdą się w bloku fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Idealny pies do bloku – czyli jaki?

Jest wiele ras psów, które świetnie przystosowują się do życia w mieszkaniu. Dla niektórych ras metraż w ogóle nie ma znaczenia – liczy się to, by być ze swoim panem lub panią. Dobrze, jeśli takie psy nie są zbyt szczekliwe i nie gubią dużo sierści – nie będą przeszkadzać sąsiadom i nie trzeba będzie często odkurzać.


Jeżeli w bloku nie ma windy, pies powinien być noszony po schodach na rękach, żeby nie miał dysplazji – to ważne w kontekście dużych ras, które trudno udźwignąć. Pamiętajmy, że każdy pies będzie kiedyś seniorem, a znoszenie labradora ze schodów to duży wysiłek.

Podobnie z metrażem: owczarek szkocki, chociaż może mieszkać w mieszkaniu, może nie zmieścić się w "mikrokawalerce". W przypadku tak małego mieszkania lepszym wyborem będzie mniejszy pies, np. maltańczyk. Nie tylko sam pies zajmie mniej miejsca, ale również jego akcesoria: legowisko, zabawki.

Jak łatwo się domyślić, idealny pies do bloku nie istnieje, ale każdy może być ideałem dla ciebie. Wystarczy świadomie wybrać. W moim artykule znajdziesz 15 ras psów, które nadają się do mieszkania w bloku. Starałam się, aby były to rasy o różnych charakterach i rozmiarach. Mam nadzieję, że ten tekst będzie pomocny.

1. Jack Russel Terrier

Jack Russel Terrier to mały, energiczny pies, który, choć nie musi mieć podwórka, musi mieć zapewnione dużo ruchu. Spacer wokół bloku to dla niego zdecydowanie za mało. To pies, który musi bawić się, biegać, węszyć. Z tego samego powodu bardzo dobrze sprawdza się w sportach kynologicznych, m.in. agility i dogfrisbee. Mocno przywiązuje się do swojego opiekuna – jest wobec niego lojalny i czuły. Nie nadaje się dla osób, które nie są aktywne i nie poświęcą mu wiele czasu.

2. Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel to średniej wielkości pies, który uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem – musi mieć na niego przysłowiowe "oko". Jest łagodny, przyjacielski, szybko się uczy. Zazwyczaj dobrze dogaduje się z innymi psami. Niestety nie jest zbyt zdrowy. U rasy częste są choroby serca i oczu, dlatego kupując psa, należy wybierać szczenięta po przebadanych rodzicach oraz liczyć się z możliwymi dużymi wydatkami na leczenie.

3. Yorkshire Terrier

Tych psów nie trzeba nikomu przedstawiać. "Yorki" są jedną z najpopularniejszych ras psów na świecie. Wszystko za sprawą swojej lojalności, wielkiej odwagi i oddania. Są świetnymi kompanami dla osób mieszkających samotnie, np. seniorów. Chociaż szybko przyzwyczają się do mieszkania w bloku, potrzebują czułości, zabaw i długich (jak na ich rozmiary) spacerów. To psy, które nie lubią długo zostawać same w domu. Mogą być dość szczekliwe.

4. Labrador Retriever

Labradory to psy przyjazne i cierpliwe. Są łase na przysmaki, więc łatwo je szkolić. Chętnie aportują, pływają, bawią się z dziećmi. Cenią sobie kontakt z człowiekiem i chętnie z nim współpracują. Chociaż mogą mieszkać w bloku, to zdecydowanie nie odnajdą się w rodzinie domatorów. Bez dostatecznej ilości ruchu i zajęć mogą być niszczycielskie. Rasa jest narażona na dysplazję stawów, więc nie powinna chodzić po schodach.

5. Maltańczyk

Maltańczyki doskonale radzą sobie w mieszkaniach. Mają łagodne charaktery, a najważniejszy dla nich jest kontakt z opiekunem. To psy, które uwielbiają być w centrum uwagi. Są zaliczane do małych ras psów "z włosami", co jest zaletą dla osób cierpiących na alergię. Maltańczyki źle znoszą samotność. Od pierwszych tygodni trzeba uczyć je zostawania samemu w domu. W przeciwnym razie mogą wystąpić u nich lęk separacyjny, czyli lęk przed rozdzieleniem z opiekunem.

6. Pudel

Wyróżnia się aż cztery rodzaje pudli. Najmniejszy jest pudel toy, największy pudel duży. Oprócz tego jest jeszcze pudel średni i miniaturowy. Każdy z nich, zakładając odpowiednią opiekę, odnajdzie się nawet w niewielkim mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, że to jedna z najbardziej inteligentnych ras psów – taka, która potrzebuje mądrego zajęcia. W przeciwnym razie pudel może stracić psychiczną równowagę – być lękliwy lub mieć problemy z agresją.

7. Pekińczyk

Pekińczyki to niezależne psy pochodzące w Azji. Są dość trudne w szkoleniu, ale dumne i grzeczne. Mają niewielkie potrzeby w zakresie ruchu, więc doskonale odnajdą się w bloku, a także jako pupile seniorów. Zaletą pekińczyków jest zrównoważony charakter. Nie przepadają jednak za dziećmi. Zazwyczaj wybierają sobie jedną osobę, której są oddane i wierne. Ich piękna sierść wymaga częstego czesania i pielęgnacji. Mając takiego psa, trudno rozstać się z rolką do ubrań.

8. Shiba Inu

Shina Inu to narodowa rasa Japonii. Są to psy średniej wielkości, które wymagają sporo ruchu i stymulacji umysłowej. Mogą mieszkać w bloku, ale ich opiekunem powinna być osoba aktywna – taka, która będzie je szkolić, chodzić na spacery i zabawiać. Znudzony Shiba Inu może być niszczycielski. Zaletą rasy – jeśli chodzi o mieszkanie w bloku – jest to, że praktycznie nie szczeka. Wadą to, że intensywnie linieje. Dobry odkurzacz przy takim psie to podstawa!

9. Mops

Mopsy są doskonałymi psami do mieszkania w bloku, ale tylko pod warunkiem, że nie będą długo same. To psy, które nie szczekają często, są pogodne i czułe. Jednak w wielu przypadkach źle znoszą samotność. Ze swoim opiekunem muszą się bawić, chodzić na spacery, towarzyszyć mu w codziennych czynnościach. Bez tego nie będą szczęśliwe. Niestety nie cieszą się zbyt dobrym zdrowiem. Wiele mopsów ma problemy z oddychaniem, chrapie, nie da rady iść na dłuższy spacer. Raczej nie jest to pies dla osoby aktywnej.

10. Basset hound

Basset hound jest znacznie większy od wielu ras znajdujących się na tej liście. Choć nie jest zbyt wysoki, może ważyć nawet 30 kg. Rasa jest znana z długich uszu i zamiłowania do węszenia. Odnosi wiele sukcesów w sporcie kynologicznym polegającym na węszeniu, czyli noseworku. Z charakteru jest łagodna i przyjacielska. Nie musi chodzić na bardzo długie spacery, ale powinna mieć dostęp do węszenia – najlepiej, jeśli będą to zabawy węchowe z opiekunem. Bassety mogą być dość szczekliwe. Mają wydłużony kręgosłup, przez co nie powinny chodzić po schodach.

11. Shih Tzu

Shih Tzu to bardzo ekspresyjna i przyjacielska rasa. Chętnie się bawi i ma czuły temperament. Pogoń za zabawką w mieszkaniu w połączeniu ze spacerami zapewnia im sprawność fizyczną i zdrowie. Te maleńkie psy ważą zaledwie 4-7 kg. Są jedną z najdłużej żyjących ras psów – przeciętnie żyją od 10 do 16 lat. Ich jedyną wadą w kontekście mieszkania w bloku jest to, że są dość szczekliwe. Kupując takiego psa, trzeba nastawić się na częste wizyty u psiego fryzjera – sierść Shih Tzu wymaga strzyżenia.

12. Boston terrier

Boston Terrier to pies energiczny i przyjacielski. Uwielbia długie spacery i zabawę, chętnie biega. Najbardziej ceni sobie towarzystwo ukochanej rodziny, której nie odstępuje nawet na krok. Przedstawiciele tej rasy doskonale odnajdują się zarówno w domach z ogrodem, jak i w blokach. Zazwyczaj nie wchodzą w konflikty z innymi psami. Jedną z ich niewielu wad jest zdrowie – psy tej rasy mają spłaszczony pysk, przez co mogą mieć problemy z oddychaniem i głośno chrapać.

13. Owczarek szkocki

Owczarki szkockie (nazywane inaczej collie) to wierne i oddane psy, które najbardziej na świecie cenią sobie towarzystwo bliskich osób, co doskonale znamy z filmu Lassie, wróć. Są to psy aktywne, które potrzebują dużo ruchu, wspólnych treningów i nauki. Bez tego szybko się nudzą, mogą się frustrować i niszczyć. Niemniej przy prawidłowej opiece i świadomym opiekunie, jak najbardziej mogą mieszkać w bloku, choć ze względu na swoje rozmiary, nie powinny mieszkać w mieszkaniu zbyt małym.

14. Whippet

Whippety są bardzo energiczne, ale przy odpowiedniej aktywności na zewnątrz, mogą mieszkać w mieszkaniu. Jeśli ich potrzeby nie będą zaspokojone, mogą niszczyć. Ich ogromną zaletą w kontekście mieszkania w bloku jest to, że nie gubią dużo sierści i rzadko szczekają. Są dość łatwe w szkoleniu, uwielbiają biegać. W stosunku do opiekunów są bardzo czułe, wręcz wylewne. Niektóre osobniki mają bardzo silny instynkt łowiecki. Koniecznie trzeba nauczyć je wracać na zawołanie.

15. Golden Retriever

Golden Retriever to jedna z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Słynie z inteligencji, pogody ducha i nieskończonego poczucia głodu. To psy, dla których najważniejsza jest bliskość ukochanych ludzi. Metraż ma drugorzędne znaczenie, choć ze względu na swoje rozmiary, nie powinny mieszkać w mieszkaniu zbyt małym. Wymagają dużo ruchu. Chętnie towarzyszą rodzinie w spacerach po lesie i w zabawach. Większość "goldenów" kocha pływać.

Inne rasy psów, które nadają się do mieszkania w bloku:

Jakie rasy psów nie nadają się do mieszkania w bloku i dlaczego?

Do mieszkania w bloku na pewno nie nadają się rasy szczekliwe, czyli takie, które w sytuacjach uznawanych przez nie za podejrzane, głośno szczekają, np. polskie owczarki nizinne.

W ciasnym mieszkaniu nie odnajdą się też duże psy stróżujące, np. owczarki kaukaskie lub podhalańskie. Te psy mają bardzo duży instynkt terytorialny i są dość nieufne – spacery wśród nieznanych sąsiadów mogą być dla nich prawdziwą mordęgą.

Jeżeli mieszkamy na rozgrzanym poddaszu i nie zamierzamy montować klimatyzacji, to lepiej nie kupować psa z gęstym i grubym podszerstkiem. Chodzi głównie o psy ras północnych, którym będzie za ciepło.

____________________________________________________________________________________________________________

I na koniec najważniejsze... Wybierając psa pamiętajmy, aby zwrócić uwagę nie tylko na jego sierść, wygląd i rozmiar, ale przede wszystkim na jego potrzeby i charakter, na ilość czasu, jaką dysponujemy i naszą wiedzę. Nie ma przeszkód, by husky mieszkał w bloku z opiekunem, z którym chodzi na długie spacery, bawi się, biega, ale ten sam pies w połączeniu z nieaktywnym domatorem, nie będzie szczęśliwy. Psy kupujmy wyłącznie w sprawdzonych hodowlach.

Czytaj także: https://natemat.pl/411820,psy-kiedys-a-dzisiaj-zobacz-jak-100-lat-hodowli-zmienilo-rasy-psow