Od seksu woli jedzenie. 11 faktów o pandzie wielkiej, które cię zaskoczą
1. Nazwa "panda wielka" jest skrótem od pełnej chińskiej nazwy "xióngmāo" (熊猫), co oznacza dosłownie "niedźwiedź-kot". Gatunek odkryto dopiero 150 lat temu.
2. Pandę wielką można spotkać tylko w Chinach, w prowincjach Syczuan, Szaczwan i Gansu. Żyje w górskich lasach bambusowych. Te tereny leżą na wysokości od 1500 do 3500 metrów nad poziomem morza.
3. Panda wielka jest zwierzęciem terytorialnym. Swój teren oznacza poprzez gruczoły zapachowe znajdujące się w okolicy odbytu. Terytorium pojedynczego osobnika wynosi około 20 km².
4. W okresie godowym samce nie respektują granic swoich terytoriów, co prowadzi do bójek i konfliktów.
5. Dorosła panda wielka może zjeść nawet do 38 kg bambusa dziennie. Bambus stanowi aż 99 proc. jej diety. Zwierzę je też owoce, małe ssaki i jajka. Na jedzenie lub szukanie jedzenia panda przeznacza 16 godzin dziennie.
6. Szacuje się, że na świecie żyje obecnie ok. 2 tys. pand. Jest to gatunek narażony na wyginięcie. Wszystko przez wycinanie lasów, w których żyją pandy.
7. Pandy wielkie, w przeciwieństwie do innych niedźwiedzi, nie zapadają w sen zimowy. Biała część futra zapewnia im kamuflaż zimą, gdy spada śnieg, a czarne plamy pozwalają na rozpoznawanie.
8. Panda wielka jest zwierzęciem o bardzo niskiej płodności. Ruja trwa u samicy maksymalnie 3 dni. Na wolności samica rodzi średnio jedno młode na dwa lata. W ogrodach zoologicznych nie rozmnaża się praktycznie wcale.
9. Kły pandy wielkiej mają 4-5 cm długości, trzonowce 4-5 cm. Ogromne i ostre zęby pandy są przystosowane do rozgryzania gałązek bambusa. Pandy mają też dodatkowy szósty palec do chwytania roślin.
10. Dorosłe samce pandy wielkiej ważą od 70 do 125 kg. Samice do 100 kg. Największy obserwowany w naturze samiec ważył 160 kg.
11. Panda potrafi się wspinać po drzewach, ale nie robi tego ze względu na swoją wagę. Większość życia spędza na ziemi, szukając jedzenia. Uwielbia też pływać.