Dlaczego koty mają na czole literę "M"? Według legend stoi za tym religia
Legendy o literze "M" na kociej głowie
Istnieje kilka teorii o tym, jak litera "M" znalazła się na kocim czole. Jedną z nich jest ta, że "M" oznacza słowo "Mau", co jest egipskim określeniem kota. Uroku tej historii nadaje to, że Egipcjanie uważali koty za "boskie zwierzęta".
Inna legenda głosi, że symbol "M" na głowie kota to dzieło Mahometa. W tej opowieści Mahomet zostaje zaatakowany przez węża i uratowany przez kochającego kota, którego później naznaczył literą "M", aby przypomnieć ludziom, kto ocalił mu użycie.
Trzecia historia mówi, że Jezus trząsł się w żłobku z zimna, a Maria nie mogła go ogrzać. Wtedy do żłobka miał wskoczyć kot, który położył się na małym Jezusie, ogrzewając dziecko. Wdzięczna Maria miała wykonać mu ręką na czole znak "M".
Symbol "M" u kotów a pręgi
Koty pręgowane mają na czole charakterystyczny wzorek w kształcie litery "M". Ich kolejną typową cechą jest jasny brzuch i ciemniejsza końcówka ogona. Najprawdopodobniej jest to najpowszechniejsze umaszczenie występujące u kotów domowych.
Pręgi mogą przybierać różne formy i kształty – od cienkich pasków do cętek i "wirów". Niekiedy są bardzo wyraźne, niemal jak u tygrysów, innym razem blade i przerywane. Ze względu na dużą różnorodność dzieli się je na cztery rodzaje:
Typy pręgowania u kotów:
- klasyczne – litera "M" oraz wiry, paski, koła na bokach;
- makrelowe – pionowe równoległe pasy jak u tygrysa;
- cętkowane – podzielone pręgi, dające efekt cętek;
- ticked – przerywany wzór linii i wirów.
Jak widać, chociaż pręgowane umaszczenie u kotów jest dość powszechne, to za każdym razem wygląda inaczej, a każdy pręgowany kot jest wyjątkowy. Wiele z nich nosi imiona rozpoczynające się na literę "M", np. Mruczek...
Czytaj także: https://natemat.pl/467384,dlaczego-koty-reaguja-na-kici-kici