Znasz ten wzrok? To "oko wieloryba". Jeśli pies tak patrzy, musisz mu pomóc
Co to jest "oko wieloryba" u psów?
"Oko wieloryba" to termin używany przez behawiorystów i trenerów psów do opisania języka ciała psa, gdy białka jego oczu (twardówki) są widoczne. Pies lekko odwraca wtedy głowę, a jego wzrok zostaje wpatrzony w źródło niepokoju.
Białka oczu przybierają wtedy kształt półksiężyca, zwykle po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie oka, ale czasami u góry lub u dołu. "Oko wieloryba" bywa też nazywane "okiem półksiężyca".
Co oznacza "oko wieloryba" u psów?
Pies robiący "oko wieloryba" zwykle wyraża niepokój i dyskomfort w związku z sytuacją, którą przeżywa. Taki pies jest zestresowany i przestraszony. "Oko wieloryba" może być też oznaką, że pies może ugryźć w samoobronie.
Pies może robić "oko wieloryba", gdy czuje się nieswojo z powodu tego, co ktoś mu robi, np. przytulania na siłę, obcinania pazurów, krzyczenia. Taki pies zazwyczaj okazuje też inne sygnały świadczące o niepokoju.
"Oku wieloryba" może towarzyszyć:
- oblizywanie warg;
- ziewanie;
- unikanie kontaktu wzrokowego;
- zjeżenie sierści na grzbiecie;
- warczenie;
- zesztywnienie.
Czy "oko wieloryba" zawsze jest złe?
"Oko wieloryba" bywa mylone ze spojrzeniem wyrażającym żartobliwość, zdziwienie lub podekscytowanie, np. gdy pies ma zabawkę i patrzy na człowieka bez poruszania głową, co może być znakiem, że chce się bawić.
Tak naprawdę wszystko zależy od scenariusza i pozostałej mowy ciała psa. Kluczowe znaczenie ma to, czy ciało psa jest zrelaksowane, czy napięte i w jakiej sytuacji pies odsłania twardówkę.
Co zrobić, gdy pies robi "oko wieloryba"?
Jeżeli zbliżasz się do obcego psa i widzisz, że robi "oko wieloryba", wycofaj się, aż pies się zrelaksuje i poczuje się bardziej komfortowo lub przynajmniej do czasu, gdy pojawi się wspierający opiekun.
Jeżeli "wielorybie oko" robi twój pies, odbierz to jako szeptanie do ucha: "nie czuję się w tej sytuacji komfortowo, czy możesz mi pomóc"? Jeśli możesz zidentyfikować problem i wesprzeć psa, jest to najlepsze, co możesz zrobić.
Rozejrzyj się wokół i oceń, czego obawia się czworonożny przyjaciel. Może ktoś dotyka go w miejscu, w którym nie lubi? Może dziecko przytula go na siłę? Może boi się huku na zewnątrz? Jeśli tak to (w miarę możliwości) usuń stresor lub zabierz zwierzaka na spacer.
Czytaj także: https://natemat.pl/476186,czy-pies-moze-bawic-sie-patykami-odpowiada-ekspertka