Jakie zwierzęta były z Jezusem w stajence? Wcale nie owce, osły i woły... Nasze szopki to fikcja!
Lamy, owce, a może zebry?
W Biblii narodzinom Chrystusa poświęcono zaskakująco nie wiele. Nie wiadomo, o której godzinie przyszedł na świat, ile ważył i jak przebiegł poród. Nie wiadomo też, jakie zwierzęta mieszkały z nim w stajence i czy w ogóle tam były.
W polskich szopkach bożonarodzeniowych i jasełkach najczęściej przedstawiane są owce i osły, ale ta tendencja nie jest powszechna na całym świecie. Wiele zależy od tego, jakie zwierzęta występują na danym obszarze.
W Meksyku Maria wjeżdża do stajenki na lamie, w Iraku na wielbłądzie, w Kenii obok żłobka klęczą zebry. Jeszcze ciekawiej jest w Chinach, gdzie małego Jezuska tulą małpy albo w Australii, gdzie między figurkami osiołków i owiec, biegają pająki.
W każdym z tych przedstawień zwierzęta patrzą z czcią na małego Chrystusika, klękają przed nim. Jego miłość rozciąga się na wszystkie żywe istoty. Cudownie jest myśleć, że tak było naprawdę, ale zapisy biblijne zdają się temu przeczyć.
Benedykt XVI: "Nie było żadnych zwierząt"
W swojej książce pt. "Jezus z Nazaretu” były papież Benedykt XVI napisał, że „W żadnej z ewangelii nie ma wzmianki o zwierzętach podczas narodzin Chrystusa” i jest to prawda. W zapisach biblijnych nie pojawiają się ani owce, ani lamy, ani zebry.
"W żadnej z ewangelii nie ma wzmianki o zwierzętach podczas narodzin Chrystusa".
Duchowny uważa, że obecność zwierząt w bożonarodzeniowych szopkach to odniesienie do innych części Biblii, w której występują "bracia mniejsi". Dobrym przykładem jest Ewangelia Pseudo-Mateusza, gdzie pojawiają się klęczące woły.
Joseph Ratzinger zapewnia jednak, że z bożonarodzeniowej szopki na Placu Świętego Piotra w Watykanie nie znikną zwierzęta, ponieważ „najważniejsze jest nie to, czy faktycznie były świadkami narodzin Chrystusa, a to, co symbolizują”.
Symbolika zwierząt w bożonarodzeniowych szopkach
W Biblii owca jest symbolem bezbronności, łagodności i potrzeby ochrony. Pasterz jest jej opiekunem i obrońcą, tak jak wg Biblii człowiek jest dla Boga owcą, a Bóg dla człowieka pasterzem.
Osły są dla chrześcijan symbolem wytrwałości, cierpliwości i pokory, a także pracowitości. Te cechy można porównać do cech Jezusa Chrystusa i jego apostołów, a także – przynajmniej teoretycznie – do osób głoszących ewangelię.
Wół dla katolików jest symbolem świętego Łukasza, ponieważ jego ewangelia skupia się na ofiarnej śmierci Jezusa Chrystusa, a woły tak jak on, poświęcały się ludziom. Według Łukasza świadkami narodzin Dzieciątka Jezus były byki.
Nieznane źródła mitu
Niektórzy badacze uważają, że mit o zwierzętach towarzyszących narodzinom Chrystusa wziął się z tego, że Maryja przyjechała do Betlejem na osiołku, który był wówczas popularnym środkiem transportu.
Część historyków i znawców Biblii uważa jednak, że Maria podróżowała karawaną albo w koszu przymocowanym do wielbłąda. Ten obraz przedstawia wiele obrazów stworzonych na Bliskim Wschodzie. Na wielbłądach mieli też przybyć Trzej Królowie.
Wiele obrazów przedstawia woły i krowy leżące obok żłobka z Dzieciątkiem Jezus. Źródła obecności tych zwierząt należy dopatrywać się w Starym Testamencie, a dokładniej w Księdze Gróźb, w której napisano, że "wół rozpoznaje swego pana”.
Bydło pojawia się też w treści wielu polskich i zagranicznych kolęd. Słowa popularnej pieśni bożonarodzeniowej "Dzisiaj w Betlejem”, brzmią: "pasterze śpiewają, bydlęta klękają, cuda, cuda, ogłaszają”.
W większości szopek i jasełek pojawiają się również owce, co zważywszy na fakt, że do żłobka na prośbę Boga przyszli pasterze, może być prawdą. Nie ma jednak o tym wzmianek w Biblii. Wychodzi więc na to, że tak jak cała reszta tej historii, pozostaje to kwestią wiary...
Czytaj także: https://natemat.pl/455650,nteligencja-karpia-zaskakuje