10 zwierząt polarnych, które zachwycają swoją urodą. Te zdjęcia po prostu trzeba zobaczyć!
1. Lis polarny
Lisy polarne żyją na północ od północnego kręgu polarnego. Są to zwierzęta drapieżne żywiące się ptakami, małymi ssakami i rybami. Zimą często śledzą niedźwiedzie polarne, by dojadać po nich resztki. Dorosłe osobniki osiągają wagę od 2,5 do 9 kg. Według naukowców lisy polarne są łagodniejsze od lisa rudego występującego w Polsce.
2. Puchacz śnieżny
Puchacz śnieżny do drapieżny ptak z rodziny puszczykowatych. Występuje w Kanadzie, na Grenlandii, Półwyspie Skandynawskim oraz w północnej części Azji. Żywi się gryzoniami i ptakami, ale zdarza mu się też polować na ryby. Dorosłe osobniki ważą 1,1-2 kg, rozpiętość ich skrzydeł wynosi od 142 do 166 cm.
3. Zając polarny
Zając polarny żyje na północy Kanady, wyspach Archipelagu Arktycznego, na Alasce oraz na Grenlandii. Osiąga długość ciała od 55 do 60 cm, waży od 2,5 do 6 kg. Żywi się zdrewniałymi roślinami, pająkami, jagodami i trawą. Zasypia zwinięty w kulkę, co pozwala mu na zachowanie ciepła na dłużej.
4. Wilk polarny
Wilk polarny jest jednym z największych podgatunków wilka szarego. Może ważyć 80 kg i osiągnąć długość ciała rzędu 100-150 cm. Występuje na zachodniej Grenlandii, w północnej Kanadzie i na wielu wyspach między nimi. Żywi się reniferami, zającami polarnymi i wołami. Żyje w stadach liczących do 30 osobników.
5. Renifer tundrowy
Renifer tundrowy, zwany inaczej karibu, zamieszkuje północne tereny Eurazji i Ameryki Północnej. Przedstawiciele tego gatunku ważą od 55 do 318 kg. Kolor ich futra jest zależny od rejonu występowania, płci i pory roku. Są to zwierzęta roślinożerne, uwielbiające porosty drzew. Całkowita liczebność gatunku na świecie wynosi zaledwie ok. 2000 osobników.
6. Foka grenlandzka
Foka grenlandzka, nazywana też lodofoką grenlandzką, występuje na obszarach subarktycznych Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Arktycznego. Dorosłe osobniki ważą od 120 do 130 kg. Zwierzęta prowadzą wędrowny tryb życia. Żywią się rybami i skorupiakami. Nie są zagrożone wyginięciem.
7. Pingwin cesarski
Pingwin cesarski to jedno z najlepiej przystosowanych do zimna zwierząt. Ma specjalną strukturę krwi, która eliminuje straty ciepła, a także kości wypełnione powietrzem, dzięki którym może nurkować w głębokiej wodzie, nie doznając barotraumy. Zwierzę żywi się rybami i skorupiakami. Dorosłe osobniki osiągają do 130 cm wysokości i wagę do 45 kg.
8. Mors arktyczny
Morsy arktyczne zamieszkują północne granice wszystkich kontynentów z wyjątkiem Antarktydy. Dorosłe osobniki mogą mieć nawet 350 cm długości i osiągać wagę dochodzą do 1800 kg. Zwierzęta żywią się głównie mięczakami i skorupiakami, rzadziej fokami i rybami. Gatunek jest narażony na wyginięcie.
9. Orka oceaniczna
Orka oceaniczna jest jedną z niewielu ryb występujących od równika do obu stref polarnych. Można ją spotkać zarówno w okolicach Grenlandii, jak i w półzamkniętym Morzu Śródziemnym. Dorosłe osobniki orki dorastają do 770 cm długości, osiągając wagę do 6600 kg. Pływają z prędkością do 60 km/h. Obecnie nie wiadomo, ile jest orek na świecie.
10. Niedźwiedź polarny
Niedźwiedzie polarne zamieszkują całą Arktykę. Mogą ważyć dwa razy tyle, co tygrys syberyjski, czyli ok. 700 kg, co czyni je jednymi z największych niedźwiedzi na świecie. Co ciekawe, ich futro nie jest białe, tylko przezroczyste, wypełnione powietrzem. Efekt bieli zapewnia odbijające się od nich światło.
Czytaj także: https://natemat.pl/453466,historia-psa-balto-z-alaski