Dlaczego pies podnosi przednią łapę? 8 powodów
1. Jest przestraszony
Ciało przestraszonego psa jest napięte, ogon podwija się między nogami, wargi są zamknięte, środek ciężkości obniża się, a pies wygląda, jakby się garbił. Bardzo często towarzyszy temu podniesienie przedniej łapy i szerokie otwarcie oczu. Widoczne jest też napięcie mięśni twarzy. Uszy są położone, a pies wyraźnie wskazuje, że nie chce kontaktu.
Czworonóg w takiej sytuacji jest przestraszony. W niektórych sytuacjach może czuć się zagrożony do tego stopnia, że ugryzie człowieka lub inne zwierzę. W takiej sytuacji opiekun powinien uspokoić zwierzaka i okazać mu wsparcie. Spokojny ton i delikatne zachęty pomogą psu poczuć się lepiej.
2. Czuje się niepewnie z innym psem
Kiedy pies nie życzy sobie kontaktu z innym czworonogiem, pokazuje to na wiele sposobów. Jednym z nich jest napięcie ciała, odwrócenie się lekko bokiem, podniesienie przedniej łapy i patrzenia na drugiego psa kątem oka. Pies wskazuje w ten sposób, że ta interakcja nie jest dla niego komfortowa i próbuje się z niej wycofać, jednocześnie obserwując drugiego czworonoga.
Co w takim wypadku powinien zrobić właściciel? Zadaniem opiekuna w takiej sytuacji jest przerwanie kontaktu. Nie oznacza to jednak, że należy unikać wszystkich czworonogów. Nie ma powodów, by nasz pies nie miał kontaktu ze zrównoważonymi, przyjaźnie nastawionymi psami, które szanują jego granice — nie podbiegają szybko, nie naskakują na niego, nie chcę interakcji na siłę.
3. Oczekuje na nagrodę
Może zauważyłeś, że kiedy krzątasz się w kuchni, pies stoi w progu i uważnie ci się przygląda, podnosząc przy tym łapę? Oznacza to, że ma nadzieję, że za moment wydarzy się coś dobrego, np. że salami, które kładziesz na kanapkę, za moment wyląduje w jego misce. Pies sygnalizuje w ten sposób oczekiwanie.
Co powinieneś zrobić w takiej sytuacji, by go wesprzeć? Możesz nauczyć psa jakieś sztuczki, kazać mu ją wykonać i wtedy nagrodzić go przysmakiem. Pamiętaj jednak, że wiele artykułów spożywczych, które są smaczne i zdrowe dla ludzi, mogą spowodować u psa zatrucie, a w najgorszych przypadkach nawet zgon. Tych produktów unikaj!
4. Odczuwa silny popęd
Podniesiona łapa, wpatrywanie się w jeden odległy punkt, napięte ciało, lekko uniesiony ogon – taka postawa wskazuje na całkowite skupienie i silny popęd. Taką mowę ciała bardzo często przyjmują psy biorące udział w zawodach dogfrisbee, psy myśliwskie i aportery. Czy taka mowa ciała sygnalizuje coś złego? Wszystko zależy od sytuacji.
Jeżeli pies wpatruje się tak w nadjeżdżający samochód, rowerzystę lub biegacza, należy odwrócić jego uwagę, gdyż może to przerodzić się w fiksację, czyli niebezpieczną obsesję na punkcie gonienia. Z kolei, jeśli trenujemy z psem sporty kynologiczne albo mamy psa myśliwskiego, takie zachowanie w wielu okolicznościach nie powinno być źródłem niepokoju,
5. Chce polować
Podnoszenie łapy jest jednym z kluczowych elementów sekwencji łowieckiej, która obejmuje etapy takie jak śledzenie, podchody, pogoń, chwytanie. Kiedy pies wyczuje zdobycz, podnosi przednią łapę, unosi lekko głowę i węszy. Jest to etap śledzenia. Predyspozycje do takiego zachowania mają psy myśliwskie: beagle, bassety, jamniki.
Jeżeli twój pies podczas spaceru zastygnął w bezruchu, podniósł łapę, uniósł delikatnie ogon i zaczął węszyć, tzn. że złapał trop. Niektóre psy myśliwskie są wyszkolone do tego stopnia, że wskazują łapą kierunek, w której kryje się zdobycz, a poprzez machanie ogona sygnalizują myśliwemu, czy ofiara się rusza.
6. Jest ciekawy
Psy unoszą przednią łapę, gdy podejmą trop. Zapachy stymulujące psa mogą być bardzo różne. Może to być zapach suczki z cieczką, kawałek porzuconej nieopodal pizzy, albo zapach ulubionego sąsiada. Niektóre psy, węsząc z głową pochyloną do ziemi, podnoszą przednią łapę. Oznacza to, że są w 100 proc. skupione na zmyśle węchu.
Czy taką fascynację zapachem należy przerywać? Niekoniecznie. Pozwólmy psu chwilę powęszyć, a później przekonajmy go, by poszedł za nami. Można zrobić to za pomocą ulubionych smaczków. Pamiętajmy, że węszenie stymuluje mózg, pozwala zachować równowagę psychiczną i wspiera eliminację lęków. Nie odbierajmy tej radości psu!
7. Rozważa zabawę
Pies ma uniesioną łapę, patrzy na ciebie, mięśnie jego pyszczka są rozluźnione i kiwa głową na boki? To znaczy, że rozważa zabawę. Psy robią tak nie tylko z ludźmi, ale również z innymi psami. W ten sposób wyrażają swoją ciekawość i gotowość do zabawy. Czasami rzucają też opiekunom zabawki pod nogi albo kładą na nich łapę.
Jeśli pies zabiega o zabawę i kontakt, warto rozważyć jego prośbę. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy pies ma problemy z wyciszeniem i chce się bawić bez przerwy. W takiej sytuacji należy uczyć go trudniej dla psów sztuki "nic nierobienia” – wprowadzić zabawki wyciszające dla psów, klatkę kennelową i nagradzać psa za odpoczynek.
8. Jest kontuzjowany
Czasami unoszenie przedniej łapy oznacza, że pies się ranił i próbuje ją odciążać. Szczególnie niepokojąca jest sytuacja, w której pies podskakuje na trzech łapach, a jednej nie używa. Należy wtedy uważnie obejrzeć opuszki psa i jak najszybciej udać się do weterynarza.
Czytaj także: https://natemat.pl/431950,dlaczego-pies-kladzie-na-tobie-lape-7-rzeczy-ktore-probuje-powiedziec