Po czym poznać, że kot cię kocha? Oto 10 dowodów kociej miłości
1. Pokazywanie brzuszka
Zauważyłeś, że twój kot, kiedy się boi, delikatnie podnosi grzbiet i utrudnia dostęp do brzucha? To zachowanie, które w razie starcia z innym drapieżnikiem, zapewnia mu przetrwanie. Kot osłania w ten sposób narządy wewnętrzne i szyję. Pokazywanie brzucha to tego odwrotność. Jeżeli twój kot pokazuje ci brzuch, tzn. że ma do ciebie 100-procentowe zaufanie i wie, że go nie skrzywdzisz. Wręcz odwrotnie – robiąc to, spodziewa się czegoś przyjemnego, np. głaskania.
2. Ocieranie się głową
Kot ociera się o ciebie, by zostawić na tobie swoją wizytówkę. To na wypadek, gdyby ktoś chciał cię ukraść, a całkiem poważnie – znaczy w ten sposób swoje „rzeczy” i swoje terytorium. Koty budują w ten sposób relację, a także zapoznają się z obcym zapachem, w tym wypadku – zapachem człowieka, zapachem tramwaju, zapachem sklepu, w którym robiłeś zakupy. „Baranek” jest też oznaką sympatii – kiedy spotykają się dwa koty, to słabszy z nich inicjuje ocieranie.
Kot ma w okolicach brody, warg i nasady ogona gruczoły łojowe, które wydzielają zindywidualizowane aromaty wykorzystywane do znaczenia terytorium.
3. Lizanie
Na pewno widziałeś, jak wiele czasu koty poświęcają na lizanie swojego futra, ale dlaczego liżą twoje ręce i nogi? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Kot podkreśla w ten sposób, że przynależysz do jego stada (ewentualnie on do twojego), że kocha cię i troszczy się o ciebie. Ale uważaj! Nerwowe lizanie może wskazywać na stres lub frustrację, a także ostrzegać przed nadchodzącym atakiem! Jeśli jednak będziesz bacznie obserwować swojego kota, to na pewno dowiesz się, dlaczego cię liże.
4. Ugniatanie
Koty ugniatają, gdy są szczęśliwe. Jeżeli kot leży ci na brzuchu i zaczyna go ugniatać, to wiedz, że jest mu dobrze. W jego organizmie wzrasta wtedy poziom dopaminy i serotoniny – tzw. hormonów szczęścia. Ugniatanie ma też inną funkcję. Koty mają na łapkach gruczoły łojowe – poprzez ugniatanie znaczą swój teren i swoje „rzeczy”. Jeśli towarzyszy temu mruczenie, a kot ma zmrużone oczy, to wiedz, że cię lubi, a może nawet kocha! Natomiast, jeśli kot ugniata i próbuje kopulować, to może być chory. Więcej o ugniataniu możesz przeczytać w innym naszym artykule.
Czytaj także: Dlaczego kot ugniata łapkami brzuch, koc lub kołdrę? Przyczyną mogą być groźne choroby
5. Stalkowanie
Kot nie odstępuje cię na krok? Jesteś bliski posądzenia go o stalking? Gratuluję, to może być oznaka kociej miłości! Koty podążają za opiekunami, ponieważ lubią ich towarzystwo. Niektóre z nich czekają tylko na okazję, by wskoczyć właścicielowi na kolana i trochę pomruczeć. Mogą też chodzić za tobą, żeby zwrócić na siebie uwagę. To może oznaczać, że przyszła pora na zabawę, przytulanie albo… karmienie.
6. Mrużenie oczu
Kot patrzy na ciebie i mruży oczy? Wcale nie musi być zmęczony. Koty poprzez mrużenie oczu okazują swoje zadowolenie. Jest to symboliczny gest mówiący o tym, że kot ma do ciebie dobre nastawienie, nie chce mieć z tobą konfliktów i generalnie – czuje się przy tobie dobrze. Jeżeli twój kot mruga oczami, to tak jakby posyłał ci całuski.
7. Przynoszenie myszy
Koty przynoszą człowiekowi pod drzwi ogłuszone ptaki i myszy, bo uważają, że sami nie są w stanie ich upolować. W ten sposób okazują swoją przynależność do stada i sympatię. Uważają też, że wasz dom jest bezpiecznym miejscem, w którym nikt nie odbierze mu zdobyczy. Jak dotąd nikt nie zaprzeczył, ani nie potwierdził, że przynoszenie myszy to prezent, ale opiekunowie kotów wiedzą swoje. Tę kwestię poruszaliśmy szerzej w naszym innym tekście.
Czytaj także: Dlaczego kot przynosi do domu myszy? Pewnie myślisz, że to prezent. Będziesz zaskoczony
8. Wspólne spanie
Koty lubią emitowane przez ludzkie ciało ciepło, ale to nie wszystko. Twój kot śpi z tobą, bo ma do ciebie zaufanie. Czuje się w twojej obecności w 100 proc. bezpieczenie i wie, że nigdy byś go nie skrzywdził, a także nie pozwolił na to, by skrzywdził go ktoś inny. Wspólne zasypianie i budzenie się to również doskonała okazja, by się pomiziać i pougniatać.
9. Ogon w kształcie znaku zapytania
Koci ogon może powiedzieć o nastroju zwierzęcia więcej niż nam się wydaje. Ogon kota ułożony w znak zapytania oznacza, że kot jest szczęśliwy i ma nastrój skory do zabawy. Jeśli zatem kot wpatruję się w ciebie, a jego ogon jest wygięty w łuk u góry, to lepiej rzuć wszystko, co robisz i chwyć za wędkę. Czeka was wspaniała zabawa! A pamiętaj: to, że kot chce się z tobą bawić, oznacza, że darzy cię ogromną sympatią.
10. Wychodzenie na powitanie
Wróciłeś z pracy, a kot czekał w drzwiach? Na pewno za tobą tęsknił. Kot pewnie wita cię swoim rytuałem – ocieraniem o nogi i robieniem „baranka”. W ten sposób sygnalizuje swoje przyjazne zamiary, okazuje przyjaźń i zaufanie. Jeśli przy tym mruży oczy lub mroczy, możesz być pewien – twój kot cię kocha i cieszy się, że wróciłeś do domu!
Czytaj także: https://natemat.pl/391879,8-oznak-ze-twoj-kot-cie-nie-lubi-i-nie-kocha