10 spokojnych i łagodnych ras psów. Lista psów dla początkujących

Daria Siemion
14 kwietnia 2022, 11:33 • 1 minuta czytania
Większość ludzi marzy o spokojnych i pogodnych pupilach. Ras spełniających te oczekiwania na szczęście nie brakuje. Łagodne i zrównoważone psy można znaleźć zarówno wśród psów dużych, jak i małych. Oto 10 spokojnych ras psów, z którymi osoba początkująca powinna sobie poradzić.
Berneński pies pasterski to jedna z najbardziej zrównoważonych ras psów fot. 123rf.com
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Pamiętaj o tym, że rasa psa to nie wszystko, a największą rolę w wychowaniu czworonoga odgrywa człowiek. Błędy wychowawcze opiekuna niezależnie od rasy mogą skutkować agresją lub obroną zasobów. Co więcej, każdy pies ma inny temperament i nie zawsze w 100 proc. będzie odpowiadał on opisowi rasy. Ponadto trzeba mieć na uwadze, że szczenięta zachowuja się inaczej niż psy dorosłe. Jeśli chcesz znaleźć szczeniaka, który najbardziej będzie do ciebie pasował, znajdź interesującą cię rasę i skontaktuj się z dobrym hodowcą.


1. Cavalier King Charles Spaniel

Cavaliery to psy, które uwielbiają spędzać czas ze swoim właścicielem. Będzie im dobrze wszędzie, gdzie będą z ukochaną osobę. W stosunku do obcych są serdeczne, choć nie tak wylewne jak w relacji z właścicielami. Można zdobyć ich zaufanie przysmakami.

Z natury są delikatne. Pod żadnym pozorem nie należy na nie krzyczeć. Wskazane jest unikanie kontaktu z nadgorliwymi psami. Ze zrównoważonymi czworonogami będą w dobrych relacjach, choć tutaj kluczowe znaczenie ma prawidłowa socjalizacja.

Cavaliery chętnie podążają za swoim opiekunem. Można iść z nimi zarówno na spacer do lasu, jak i na miejską wędrówkę. Najważniejsze jest to, żeby nie rozdzielać ich z właścicielem. To jego towarzystwo cenią sobie najbardziej.

Z powodu ogromnej lojalności i oddawania Cavaliery już od pierwszych tygodni życia trzeba uczyć zostawania samemu w domu. W przeciwnym razie mogą cierpieć z powodu lęku separacyjnego. Na szczęście temu zjawisku można zapobiec.

Niestety nie jest to rasa ciesząca się dobrym zdrowiem. Cavaliery należą do ras psów, które żyją najkrócej. Wiele z nich ma problemy z sercem, oczami, uszami i stawami. Dlatego też należy wybierać psy wyłącznie po przebadanych rodzicach.

2. Maltańczyk

Maltańczyk to wesoły i towarzyski pies, który uwielbia się bawić. Jest wspaniałym towarzyszem dla dorosłych i dzieci. Jest pojętny i szybko się uczy. Można trenować go w kierunku psich sportów, np. agility. Maltańczyki są małe i sprytne.

Nie są to jednak psy polecane dla osób, których przez większość dnia nie ma w domu. Maltańczyki bardzo potrzebują ludzkiego towarzystwa. Niezaspokojone pod tym względem mogą zachorować na psią depresję.

W stosunku do obcych bywają nieśmiałe, ale po stopieniu pierwszych lodów potrafią okazywać serdeczność. Są łakomczuchami, więc bardzo łatwo je przekupić. Nie będą dobrymi stróżami.

Dobrze zsocjalizowane maltańczyki mają prawidłowe relacje z innymi psami, jednak ze względu na ich niewielkie rozmiary i delikatną budowę, lepiej by nie bawiły się z dużo większymi psami.

3. Berneński pies pasterski

O berneńskim psie pasterkim mówi się, że to łagodny olbrzym. Jest w tym sporo prawdy. To duże psy o łagodnym usposobieniu, które uwielbiają towarzystwo człowieka. Z reguły akceptują towarzystwo innych psów i zwierząt.

Berneńczyki są bardzo cierpliwe i opiekuńcze w stosunku do dzieci, jednak ze względu na ich rozmiary, nie należy zostawiać ich z maluchami sam na sam. Berneńczykom czasami aktywuje się "szczenięca głupawka".

W kontaktach z innymi psami berneńczyk nie dąży do konfrontacji. Obszczekiwany czy atakowany zazwyczaj odejdzie. Jego kontakty z kotami układają się bardzo dobrze. Berneńczyki są ciekawskie i chętnie sie wylegują.

Ich przyjazna natura nie oznacza, że nie potrzebują szkolenia. Socjalizację szczeniąt należy rozpocząć w pierwszych tygodniach życia. Podobnie z nauką chodzenia na smyczy. Ciągnący dorosły berneńczyk to duże wyzwanie.

Berneńskie psy pasterskie bardzo często mają problemy ze stawami. Z tego powodu powinny mieszkać w domu bez schodów albo w mieszkaniu z windą. Noszenie 40 kg psa to nic przyjemnego.

4. Pudel duży

Niewiele osób wie, że pudle zajmują drugie miejsce w rankingu najmądrzejszych ras psów. Mają przyjazne usposobienie i uwielbiają się uczyć. Można szkolić je w wielu kierunkach. Dobrze sprawdzają się w posłuszeństwie (obedience) i węszeniu (noseworku).

To psy, które bardzo dobrze dogadują się z dziećmi. Mają zrównoważony charakter, przy czym są wesołe i chętnie się bawią. Swojej rodzinie są wierne i oddane. Trzeba jednak wiedzieć, że pudel wymaga ze strony opiekuna sporo uwagi.

Błędy wychowawcze mogą prowadzić do problemów behawioralnych takich jak wystąpienie lęku separacyjnego czy psiej depresji. Znudzone i sfrustrowane pudle mogą przejawiać skłonności niszczycielskie.

Pudle z reguły nie są agresywne. Bardzo często są wykorzystywane jako psy terapeutyczne (dogoterapeuci). Jako szczeniaki potrafią jednak ostro "dać w kość" - małe pudle są wszędobylskie i bardzo ciekawskie. Trudno nam nimi zapanować.

5. Dog niemiecki

Te olbrzymie psy w wielu osobach budzą niepokój. Wszystko za sprawą mocnej sylwetki i groźnie wyglądającej głowy. Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. To bardzo spokojne, przyjacielskie i oddane psy.

Swoich właścicieli kochają nad życie. Ufają im bezgranicznie i chętnie dają się prowadzić. Nie wymagają dużo ruchu, choć chętnie się bawią. Najbardziej lubią spędzać czas w towarzystwie swojej rodziny.

To pies, który bardzo źle znosi samotność. Zostawiony sam sobie może piszczeć, szczekać, a także zachorować na psią depresję. Na czas swojej nieobecności trzeba zapewnić mu mądre zajęcie, a najlepiej nauczyć go, że samotność to czas relaksu i odpoczynku.

Dogi niemieckie są największą rasą psów na świecie, dlatego nie nadają się do mieszkania w małym mieszkaniu. Potrafią chodzić za opiekunem krok w krok - na niewielkich przestrzeniach może być to kłopotliwe.

6. Szpic miniaturowy

Szpic miniaturowy to doskonały wybór na psa rodzinnego. To typ psa, który kocha wszystkich i wszędzie go pełno. Do obcych podchodzi z rezerwą, ale nie jest wobec nic chłodny czy agresywny.

Z pomeranianem można spędzać czas na wiele sposobów. Szpice miniaturowe osiagają znakomite wyniki w psich sportach, szczególnie w agility - dyscyplinie polegającej na pokonaniu toru przeszkód w jak najkrótszym czasie.

Szpice to łasuchy, co łatwo wykorzystać w ich szkoleniu. Dla jedzenia są w stanie zrobić niemal wszystko. Wiele z nich ma też motywację "na zabawkę", a jeszcze więcej po prostu lubi się popisywać.

7. Chart angielski

Chart angielski to prawdziwe uosobienie spokoju. Słynie z niekonfliktowego charakteru i pogody ducha. Rzadko szczeka i jest wpatrzony w opiekuna. Z tego powodu to doskonały pies dla osób poczujątkujących.

W jego szkoleniu trzeba zwrócic uwagę na pewność siebie. Niektóre osobniki są bardzo nieśmiałe co utrudnia im kontakty z ludźmi i innymi psami. Dobrze prowadzony Whippet to doskonały przyjaciel dla dorosłych i dzieci.

Należy jednak pamiętać o tym, że charty angielskie to niewielkie psy o drobnej budowie ciała. Są niezwykle szybkie, ale łatwo ulegają kontuzjom. Lepiej nie grać z nimi w piłkę i być ostrożnym w stosunku do szalonych zabaw z innymi psami.

W domu charty angielskie są spokojne. Lubią spędzać czas w łóżku właściciela i grzać się w słońcu. Z powodu zamiłowania do szybkiego biegania dużo czasu poświęcają na odpoczynek i regenerację.

8. Golden retriever

Z golden retrieverem "na dwoje babka wróżyła". Z jednej strony są to inteligentne psy pracujące, z drugiej zrównoważeni i oddani towarzysze. Ogromną rolę w ich charakterze ma dobór genetyczny oraz wychowanie.

Golden retrievy mają zakodowany w głowie aport. Nie są to psy, którym do pełni szczęścia wystarczy podwórko lub krótkie spacery. To rasa wymagająca ze strony opiekuna sporego zaangażowania. Znudzony "golden" może mieć skłonności niszczycielskie.

Z drugiej strony golden retrievery są przyjacielskie, chętnie się uczą i bawią. Jeśli zostaną do tego przyzwyczajone mają dobre relacje z psami i innymi zwierzętami. Samotność to dla nich najgorsza kara. Często można spotkać je w roli psów przewodników.

W wychowaniu "goldena" trzeba zwrócić uwagę na poziom jego emocji. To pies, który w kilka minut nauczy się komendy "siad", ale zyskanie umiejętności wyciszenia zajmie mu znacznie dłużej. Po opanowaniu sztuki odpoczywania staje się spokojnym i zrównoważonym psem.

9. Basset

Bassety wyglądają na smutne, ale nic bardziej mylnego. Za podkrążonymi oczami kryje się radość i spokój. Większość dnia będzie spędzał na kanapie, ale zaproszony do zabawy na pewno nie odmówi. Szczególnie lubi tropić i węszyć.

Ze względu na myśliwskie pochodzenie lepiej nie spuszczać go w lesie ze smyczy. Po wyczuciu dzikiej zwierzyny basset może przykleić nos do ziemi i podążyć za tropem. Wtedy zobaczysz jak twój kanapowiec zmienia się w prawdziwego łowcę.

Myśliwski rodowód sprawia, że basset choć jest psem oddanym, nie jest zbyt posłuszny. Nie będzie robił sztuczek na zawołanie, ale zawsze przywita merdaniem ogona. U tej rasy trzeba uważać na problemy z nadwagą i otyłością.

10. Mops

Mopsy wbrew pozorom wcale nie są leniwe. To energiczne i ciekawskie psiaki, które uwielbiają wtykać nos w nie swoje sprawy. Mają bardzo przyjazne usposobienie i mocno zżywają się ze swoim opiekuem.

Jeśli mops kogoś nie lubi to wiedz, że coś się dzieje. Te psy z natury lubią każdego. Serdeczność i zainteresowanie okazują nawet obcym. Podobnie jest ze zwierzętami. Dobrze zsocjalizowane mopsy raczej nie mają problemów z obecnościa innych psów lub gryzoni.

Niestety mopsy nie cieszą się dobrym zdrowiem. Należą do ras brachycefalicznych, czyli psów z krótkimi kufami (pyskami). Ze względu na swoją anatomię mogą mieć problemy z oddychaniem. Dlatego należy wybierać psy wyłącznie ze sprawdzonych hodowli.

Czytaj także: https://natemat.pl/406813,5-ras-psow-pochodzacych-z-polski