Jak delfin pije mleko matki? Jest sposób, żeby karmić małe pod wodą

Daria Siemion
Od dziecka tłumaczy się dzieciom, że delfiny to nie ryby, tylko ssaki, bo gdy są małe, piją mleko matki. Ale co zrobić, gdy dziecko zapyta, jak to możliwe, że delfiny piją pod wodą?
Samica delfina z młodym fot. 123rf.com

Od razu po porodzie potrafią pływać

Delfiny, podobnie jak inne ssaki, nie mają skrzeli. Nie potrafią przez to oddychać pod wodą. Co jakiś czas muszą wynurzać się na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Z tego powodu młode delfiny rodzą się od strony ogona, dzięki czemu od razu mogą pływać.

Ciąża delfina wygląda zupełnie inaczej niż ciąża ludzka. Delfiny mają w łonie matki sporo miejsca. Jest to "zamknięty basen", w którym uczą się pływać. Lekcje pływania rozpoczynają już w 9. tygodniu ciąży. Umiejętności pływackie doskonalą aż do czasu narodzin, czyli przez kolejne 11 miesięcy.


Po porodzie delfiny nie oddychają za pomocą ust, a dziurki na głowie. Każde wynurzenie na powierzchnię sprawia, że płuca małego delfina napełniają się w ok. 90 proc. Dla porównania ludzkie płuca napełniają się jedynie w 10 proc. Te wyjątkowe zwierzęta są doskonale przystosowane do życia pod wodą. Ale jak pod nią piją?

Picie pod wodą? Łatwizna

Wyobraź sobie, że jesteś pod wodą i musisz się napić. Czy uda Ci się napić, nie wypuszczając powietrza? To raczej niemożliwe. Delfiny znalazły na to sposób. Ich język jest długi i cienki. Zwierzęta składają go w rurkę i uderzają w brodawkę matki. Gdy mleko wycieka, delfiny szybko je wciągają.

Mleko delfina konsystencją bardziej przypomina jogurt aniżeli mleko ssaków. Jest gęste i bardzo tłuste, dzięki czemu bardzo powoli miesza się z wodą. Inny jest też sam mechanizm karmienia. U większości ssaków mleko wycieka w wyniku ssania. U delfinów w wyniku uderzania w brodawkę, choć samica delfina może ten odruch zablokować. Robi tak, gdy uzna, że dziecko się najadło.https://natemat.pl/68897,delfin-tez-czlowiek-czyli-o-tym-jak-zaskakujaco-niewiele-rozni-nas-od-innych-zwierzatDelfiny piją mleko matki nawet przez 2-3 lata po porodzie, choć umiejętności łowieckie zdobywają już po w wieku 6. miesięcy. Wtedy zaczynają polować na niewielkie rybki. Z czasem ich zdobycze stają się coraz większe: kalmary, skorupiaki, łososie.

Samice delfinów są wspaniałymi matkami. Inwestują mnóstwo czasu, by jak najlepiej wychować swoje młode. Uczą je nie tylko sztuki polowania, ale również wchodzenia w interakcje z innymi osobnikami. Dzieci opuszczają je po osiągnięciu dojrzałości płciowej, czyli w wieku 9-10 lat. Później zakładają własne rodziny, trafiają do delfinariów, albo zostają zabite przez drapieżniku bądź kłusowników...