Greta Thunberg na okładce "Vogue Scandinavia". Mocne słowa o przemyśle odzieżowym

Joanna Stawczyk
Szwedzka aktywistka klimatyczna pojawia się na pierwszej okładce nowo powstałego skandynawskiego wydania kultowego magazynu "Vouge". 18-letnia Greta Thunberg ostro skrytykowała przemysł modowy, określając go "ogromnym" czynnikiem przyczyniający się do kryzysu klimatycznego.
Greta Thunberg z koniem na okładce pierwszego numeru "Vogue Scandinavia" Fot. Instgram.com / @gretathunberg
Greta Thunberg zagościła na okładce pierwszego numeru "Vogue Scandinavia". Nic w tym dziwnego, gdyż 18-letnia szwedzka aktywistka była dwukrotnie nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla, a magazyn modowy "Vouge" lubi promować działające kobiety.

Przypomnijmy, że Thunberg zapoczątkowała inicjatywę szkolnych strajków nazywanych Piątkami dla Przyszłości, jest też inicjatorką globalnego ruchu "Młodzież dla klimatu". W 2019 roku zrobiła sobie rok przerwy od nauki, aby zająć się nawoływaniem do ratowania klimatu.

Greta Thunberg skrytykowała przemysł odzieżowy w wywiadzie dla "Vouge Scandinavia"

18-letnia działaczka na rzecz klimatu wykorzystała zaproszenie do sesji okładkowej i wywiadu z magazynem "Vouge" po to, aby skrytykować "szybką modę" i nawołać do wybierania odzieży z drugiej ręki. "Przemysł modowy w ogromnym stopniu przyczynia się do zagrożenia klimatycznego i ekologicznego, nie wspominając o jego wpływie na niezliczonych pracowników i społeczności, które są wyzyskiwane na całym świecie, aby niektórzy mogli cieszyć się szybką modą, którą wielu traktuje jako jednorazową" – podkreśliła Thunberg.


"Wiele z nich chce sprawiać wrażenie, że przemysł modowy zaczyna brać na siebie odpowiedzialność, wydając wymyślne kwoty na kampanie, w których przedstawiają się jako "zrównoważone", "etyczne", "zielone", "neutralne dla klimatu" i "sprawiedliwe" – dodała.
"Ale postawmy sprawę jasno: To prawie nigdy nie jest nic innego, jak czyste pranie brudów. Nie da się masowo produkować mody ani konsumować "w sposób zrównoważony", tak jak kształtuje się dzisiejszy świat. Jest to jeden z wielu powodów, dla których będziemy potrzebowali zmiany systemu" – podsumowała młoda aktywistka.https://natemat.pl/368107,raport-ipcc-o-zmianach-klimatu-na-ziemi-niektore-sa-nieodwracalne

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut