Aż trudno uwierzyć, że te "stwory" żyją naprawdę! Ta strona pokazuje, kto mieszka głęboko w oceanie
Pokrywają większą część naszej planety, a pod ich powierzchniami toczy się niesamowite życie. Oceany są domem dla wielu niesamowitych stworzeń, które zamieszkują głębokie strefy, do których nawet nie dociera człowiek. Niektóre z oceanicznych "stworów" wyglądają rodem jak z filmu sci-fi! Ta niezwykła strona pozwoli Wam odkryć tajemnice głębokich wód.
Morskie stworzenia na dnie oceanu?
Neal.fun to niezwykła strona internetowa z piękną grafiką, na której można prześledzić dokładnie, kto "mieszka" na jakiej głębokości w oceanie. Dzięki przewijaniu można dokładnie przyjrzeć się, jakie zwierzęta żyją pod wodą i przeczytać o nich wiele ciekawostek.Ocean podzielony jest na strefy pod względem głębokości, które zamieszkują różni mieszkańcy. "Najgęściej" jest bliżej powierzchni wody. Im głębiej i ciemniej w ocean, tym mniej mieszkańców.
Strefy w oceanach
Strefa pelagialna, czyli słoneczna (ang. The Sunlight Zone) jest najbardziej zagęszczona ze względu na sprzyjające tutaj warunki życia – stosunkowo dużą ilość tlenu oraz fakt, że jest tu jeszcze w miarę jasno ze względu na docierające promienie słoneczne. Ta strefa rozciąga się do głębokości 200 metrów i zamieszkują ją głownie delfiny, rekiny, plankton oraz meduzy.To tu też możemy spotkać bohaterów popularnego filmu animowanego, który podbił kiedyś kina – "Gdzie jest Nemo?". Doris i Marlina w rzeczywistości dzieli tak naprawdę 5 metrów względem obszarów, które zamieszkują.
Strona pokazuje, kto mieszka na poszczególnych głębokościach w oceanie.•Fot. screen neal.fun
Kolejna obszar to strefa zmierzchu (ang. Twilight Zone), który też stanowi część pelagialu. Zaczyna się na 200 m, a kończy na 1000 m. To tuż też najdalej zapuścił się człowiek. W 2014 r. Ahmed Gabr zszedł na głębokość 332 m, co stanowi nurkowy rekord świata.
Na około 465 m znajdują się też niesamowite stwory – morskie anioły – czyli ślimaki o futurystycznym kształcie, których wygląd zdaje się być aż nierealny.
Gigantyczny krab japoński zwany też "podwodnym pająkiem" to zwierzę, którego rozpiętość kończyn przekracza 3 metry! Z kolei olbrzymia ryba – wstęgor śledziowy – może urosnąć nawet do 11 metrów. Żyje tu też najstarszy na świecie gatunek żółwia, wieloryby oraz olbrzymie ośmiornice.
Tę strefę wyróżnia mała ilość tlenu, prawie zupełny brak światła oraz wysokie ciśnienie. Dlatego też te warunki życia nie znajdują sobie wielu amatorów. Zwierzęta radzą sobie z brakiem światła głównie dzięki temu, że same są w stanie je wytworzyć. Bioluminescencja to świecenie żywych organizmów, które pomaga im przetrwać w tych trudnych warunkach.
Jeden z takich stworów to żabnica, która też pojawiła się w popularnym filmie dla dzieci. Charakteryzuje ją "żarówka", która świeci przed głową ryby. Z kolei pomarańczowa ryba zamieszkująca głębiny jest przykładem na to, że życie na głębinach wydłuża długość życia. To zwierzę dożywa nawet 200 lat!
Z kolei płaszczak oto gatunek prymitywnego rekina, która jest bardzo słabo znany, ponieważ rzadko pojawia się na płytszych głębokościach. Tu też spotkamy wielką czerwoną meduzę, która najlepiej czuje się na głębokości 1500 metrów.
Ta strefa kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, a jej mieszkańcy naprawdę wprawiają w zadziwienie. Nic dziwnego – przyjmuje się że około 5 proc. oceanów zostało zbadanych. Reszta cały czas pozostaje tajemnicą do zgłębienia.https://natemat.pl/32881,nurkuj-z-google-piekne-rafy-koralowe-dostepne-w-street-view