Odkryto najstarszy plemnik w historii świata. Przetrwał 100 mln lat w bursztynie
100 mln lat temu, kiedy panował okres kredy, a Ziemię zamieszkiwały dinozaury, para drobnych skorupiaków w przybrzeżnej lagunie otoczonej drzewami odbywała stosunek tuż przed tym, jak spadła na nie kropla lepkiej żywicy drzewnej. Niepozorne zdarzenie doprowadziło do przełomowego odkrycia brytyjsko-chińskiej grupy paleontologów. Plemnik, który przetrwał w bursztynie, okazał się najstarszym, jaki dotąd udało się znaleźć naukowcom. Wcześniejsze okazy podobnych skamielin liczyły nie więcej niż 17 mln lat.
Badaczom udało się wpaść na dobrze zachowany okaz "olbrzymiego plemnika" nieznanego dotąd gatunku skorupiaków, któremu nadano nazwę Myanmarcypris hui – od miejsca ich znalezienia w okolicach prowincji Kaczin należącej do Myanmaru (Birmy), czyli Republiki Związku Majnmy w Azji Południowo-Wschodniej.
Naukowcy odkryli najstarszy plemnik świata
Wyjątkowy rozmiar plemnika mógł wpłynąć na to, że okazał się on być najlepiej zachowanym, a na dodatek najstarszym znanym ludzkości nasieniem zwierzęcym.
Co wiemy o plemniku, który ma 100 mln lat?
Dzięki trójwymiarowej rekonstrukcji komputerowej badaczom udało się wpaść na trop zaskakująco wielu szczegółów – od drobnych wyrostków w ich ciele po konkretne dane na temat anatomii narządów rozrodczych prehistorycznych skorupiaków.Trójwymiarowa rekonstrukcja najstarszego plemnika świata należącego do drobnego skorupiaka przypominającego współczesnego małżoraczka (Ostracoda).•Fot. Queen Mary University of London/Chińska Akademia Nauk
– Nasze odkrycie pokazuje, że rozmnażanie za pomocą gigantycznych plemników nie jest żadną ewolucyjną ekstrawagancją, ponieważ zapewnia poważne długoterminowe korzyści dla przetrwania gatunku – podkreśla prof. Renate Matzke-Karasz, paleontolożka należąca do zespołu badawczego.
Czytaj także: "Gen seksu" kontroluje pożądanie u mężczyzn? Odkryto, co w mózgu napędza ochotę na współżycie
Dowiedz się więcej:
⦁ Koronawirus w spermie. SARS-CoV-2 wykryto w nasieniu zakażonych⦁ Pornografia może powodować problemy z erekcją. Zaskakujące wyniki badań
⦁ "Palce diabła" – egzotyczny grzyb pojawił się w polskich lasach. Wydziela zapach... padliny
źródło: Queen Mary University of London