
Są takie narodziny, którymi aż prosi się pochwalić. Przyjście na świat alpaki – łagodnego i przyjaznego zwierzęcia o sympatycznym wyglądzie – z pewnością do takowych się zalicza. To właśnie wydarzyło się w warszawskim ZOO, które teraz zaprasza mieszkańców stolicy, by nadali imię młodziutkiej alpace.
Co się wydarzyło w warszawskim ZOO?
28 kwietnia, we wtorek, Miejski Ogród Zoologiczny im. Antoniny i Jana Żabińskich w Warszawie przywitał nową członkinię rodziny. Jest nią samiczka alpaki, której rodzicami są mama Guanita i tata Tofik, obecni lokatorzy zoo mieszczącego się przy Ratuszowej.
Dopiero 5 maja pracownicy warszawskiego ogrodu zoologicznego zdecydowali się poinformować o narodzinach tego sympatycznego zwierzaka, zamieszczając wpis na swoim profilu na Facebooku. Podają w nim, że dziewczynka ma się świetnie.
Jak wynika z komunikatu opublikowanego w social mediach, nowo narodzona alpaka rośnie szybko i zdrowo pod czujnym okiem rodziców. Poznaje wybieg i "dogaduje się" z resztą stada, które ją w pełni zaakceptowało. To niewątpliwie radosna nowina zarówno dla społeczności alpak, jak i dla miłośników przyrody i zoo w naszym kraju.
Nowo mieszkanka zoo potrzebuje jednak pomocy. W jakiej sprawie? Okazuje się, że oprócz życzeń dobrego zdrowia i bezproblemowego rozwoju przydałoby się jej również... imię! Zgodnie z tradycją jej ludzcy opiekunowie ogłaszają konkurs, zwracając się do mieszkańców stolicy z prośbą o wymyślenie dla niej imienia.
Propozycje mają zaczynać się na literę "S". Można je zgłaszać do końca 10 maja w komentarzach pod postem informującym o narodzinach alpaki. W dalszej kolejności opiekunowie z Warszawskiego ZOO wybiorą najlepsze imiona i poddadzą je pod głosowanie, aby ostatecznie wyłonić to jedno zwycięskie.
Dlaczego ludzie uwielbiają alpaki?
Te pochodzące z Ameryki Południowej stadne zwierzęta, będące kuzynami lam, mają przeuroczy wygląd. Od razu wzrok przykuwa ich zaokrąglony pyszczek, który przypomina mimikę wyrażającą szczęście i poczucie humoru. Gdy ma się kontakt z tymi stworzeniami, trudno się nie uśmiechnąć. Niekiedy ich oczy bywają przesłonięte wełną, co dodaje im tylko dodatkowego uroku.
Natura obdarzyła alpaki ciepłym i puszystym runem, które jest gęste, miękkie i przyjemne w dotyku. To dlatego tak wiele osób lubi przytulać się do tych wielbłądowatych zwierząt! Co więcej, ich wełna nie uczula, co sprawia, że większość alergików nie musi obawiać się styczności z tymi parzystokopytnymi ssakami.
Alpaki słyną też z łagodnego charakteru i przyjaznego usposobienia. Są cierpliwie, wykazują się otwartością, nie przejawiają agresji. Lubią towarzystwo ludzi, podchodzą do nich z ciekawością, można z nimi długo spacerować. Ponieważ kontakt z tymi puchatymi stworzeniami wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie, są one powszechnie wykorzystywane w alpakoterapii, która ma na celu obniżenie stresu i lęku u ludzi.
