
Flamingi, zwane również czerwonakami słyną ze swojej długiej szyi, długich nóg i oczywiście z pięknego różowego ubarwienia. Są to ptaki wędrowne, żyjące w dużych stadach. Można je spotkać na całym świecie w ciepłych strefach klimatycznych, oprócz Australii i Oceanii.
Mało kto wie, że pisklęta flamingów przychodzą na świat białe. Dopiero po jakimś czasie ich upierzenie przybiera szarą barwę, aż w końcu staje się różowe. Co sprawia, że flamingi różowieją? Kolor ten jest wynikiem spożywania przez nie dużych ilości pokarmu bogatego w karotenoidy - alg, planktonu i krewetek.
Karotenoidy są grupą organicznych związków chemicznych pełniących ważną rolę w naturze. To właśnie one odpowiadają za intensywne ubarwienie warzyw i owoców. Nie tylko nadają kolor roślinom, ale także chronią je przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Należy dodać, że karotenoidy to naturalne antyoksydanty, których kluczową funkcją jest ochrona komórek przed uszkodzeniami.
W jaki sposób flamingi zmieniają barwę na różową?
Po spożyciu karotenoidów przez flamingi, enzymy w ich układzie trawiennym rozkładają karotenoidy na pigmenty, które następnie wchłaniane są w wątrobie przez tłuszcze i odkładane w skórze oraz piórach. Na świecie występuje wiele różnych gatunków flamingów, a różnice w środowisku i diecie tych ptaków wpływają na odcień ich upierzenia.
Jedne flamingi mają bardziej lub mniej różowe ubarwienie, inne są pomarańczowe lub czerwone, a inne po prostu białe. Wszystko zależy od ich jadłospisu. Ponadto w gruczołach kuprowych flamingów wytwarzana jest tłusta wydzielina bogata w pigmenty. Ptaki za pomocą dzioba rozprowadzają ją po ciele, nadając piórom różowy odcień.
Zobacz także
W okresie godów flamingi są najbardziej różowe
Wyrazisty kolor jest dla flamingów szczególnie istotny w czasie godów, ponieważ intensywna barwa pomaga im przyciągnąć partnera. W tym romantycznym okresie ich pióra mają najbardziej soczysty odcień. Co ciekawe, zaobserwowano, że ptaki te mają tendencję do dobierania się w pary na zasadzie podobieństw w barwie upierzenia.
Innym aspektem związanym z kolorem flamingów jest ich stan zdrowia. Ptaki, które są niedożywione lub chore będą miały jaśniejsze pióra, co związane jest z brakiem odpowiedniej ilości karotenoidów w jadłospisie. Wyjątkiem są flamingi żyjące w hodowli, ponieważ ich pokarm nie jest tak bogaty w pigmenty, jak pożywienie występujące w naturze.
Flamingi żyją w bardzo dużych stadach, co zapewnia im większe poczucie bezpieczeństwa. Dzięki długim nogom i długiej szyi, z łatwością mogą dostrzec drapieżnika i ostrzec swoich współtowarzyszy. Jedno stado flamingów może liczyć nawet 30 tysięcy osobników!
Co ciekawe, czerwonaki rozmnażają się raz w roku, a samica składa tylko jedno jajo. Większa liczba jaj, maksymalnie dwie sztuki, zdarza się rzadko. Flamingi łączą w pary na całe życie. Wspólnie budują kopulaste gniazdo z mułu i na zmianę wysiadują złożone przez samicę jajo.