Wydłużony kręgosłup to pięta achillesowa jamnika. Jego urazy i przeciążenia zdarzają się bardzo często, a ponieważ podczas używania schodów na kręgosłup czworonoga działają ogromne siły, niektórzy weterynarze zalecają znoszenie psa na rękach.
Basset hound, podobnie jak jamnik, to pies z wydłużonym kręgosłupem i krótkimi łapkami. Rasa jest podatna na zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, zwłaszcza bioder i łokci – to najczęstsze problemy zdrowotne bassetów.
Cane corso to wytrzymały i silny pies, ale i on jest narażony na problemy ortopedyczne. Z wiekiem, jak u wszystkich molosów, mogą wystąpić u niego zwyrodnienia stawów biodrowych, łokciowych czy kręgosłupa. Lepiej, by nie wchodził po schodach.
Owczarki niemieckie, choć są bardzo sprawne i szybkie, są rasą predysponowaną do zapalenia i zwyrodnienia stawów. Choroba objawia się kulawizną lub trudnościami z podnoszeniem łap. Dolegliwościom sprzyja charakterystyczny spadzisty zad.
Berneńskie psy pasterskie to cudowne czworonogi z zamiłowaniem do pieszczot. Niestety – należą do ras psów, które żyją najkrócej. Nieobce są im też problemy ze stawami, głównie z biodrami, niekiedy uniemożliwiające chodzenie.
Labradory, jako duże psy z tendencją do tycia, są jedną z ras najbardziej narażonych na dysplazję. Jest to choroba powodujące "rozluźnienie" i niszczenie stawów. Aby jej zapobiec, weterynarze zalecają unikanie schodów, przynajmniej w okresie wzrostu.
Buldogi francuskie mają wydatną klatkę piersiową i krótkie kończyny, co może utrudniać im chodzenie po schodach. Ponadto mają wrażliwe kręgosłupy i stawy, co jest szczególnie niebezpieczne w okresie szczenięcym i na starość.
Golden retriever to kolejna rasa narażona na choroby stawów. Aby ich uniknąć, zaleca się niezbyt intensywnie ćwiczenia fizyczne, prawidłową dietę i unikanie przeciążania stawów, zwłaszcza w okresie wzrostu.
U shih tzu dość często spotykana jest choroba Legga-Calvego-Perthesa, czyli martwica głowy kości udowej, a także dysplazja stawów biodrowych. Psy tej rasy mogą mieć też problemy z dyskami oraz rzepkami. Zaleca się, by unikały schodów.
Mierząca 15 cm wysokości w kłębie chihuahua jest mniejsza od stopnia, więc nie powinna chodzić samodzielnie po wysokich schodach. Można za to kupić jej małe schody piankowe – to częsta praktyka.
Czytaj także: https://natemat.pl/539330,rasy-psow-quiz