Sosnowiórka czerwona – jeden z najsłodszych kanibali w świecie zwierząt
Sosnowiórka czerwona – jeden z najsłodszych kanibali w świecie zwierząt fot. 123rf.com
Reklama.

1. Kapucynka białoczelna

logo
Kapucynka białoczelna fot. Pexels

Kanibalizm u kapucynek zazwyczaj kojarzony jest z zabijaniem młodych. Przykładowo w 2019 roku w Parku Narodowym Santa Rosa na Kostaryce zaobserwowano grupę kapucynek białoczelnych zjadających 10-dniową małpkę. Zwierzę zostało zepchnięte z drzewa przez dorosłego samca, który objął przywództwo w stadzie. Zrobił to, aby pozbyć się niespokrewnionego potomstwa i szybciej spłodzić własne.

2. Niedźwiedź polarny

logo
Niedźwiedź polarny fot. Pexels

Większość przypadków kanibalizmu u niedźwiedzi polarnych dotyczy samców, jednak jak wynika z badania opublikowanego w 2011 roku w czasopiśmie przyrodniczym Arctic, zarówno samce, jak i samice zjadają tusze niedźwiedzi oskórowanych przez ludzi. W 2020 roku brytyjski The Guardian informował, że niedźwiedzie polarne z północnej Rosji dopuszczają się kanibalizmu z powodu głodu. Wszystko przez zmiany klimatu.

3. Foka szara

logo
Foka szara fot. Pexels

Foki szare żywią się głównie rybami, ale mają słabość do kanibalizmu. Artykuł opublikowany w 2019 roku w czasopiśmie naukowym "Journal of Sea Research" opisuje dojrzewającego samca foki, który zabija noworodki, następnie żywi się ich wysokoenergetycznym tłuszczem. Autorzy zwrócili uwagę, że 30 g tłuszczu foki ma tyle samo kalorii co 100 g śledzia. Kanibalizm jest zatem dla fok bardzo pożywny.

4. Tygrys

logo
Tygrys fot. Pexels

Kanibalizm u tygrysów nie jest dobrze poznany, ale wiadomo, że dorosłym samcom zdarza się zjadać zarówno młode, jak i dorosłe osobniki. Przykładowo w 2019 roku w Parku Narodowym Kanha w Indiach, jak podaje "Los Angeles Times", tygrys zabił i zjadł dorosłą samicę, a tydzień później dwie kolejne, choć miał jedzenie. Ten akt kanibalizmu był ogromnym zaskoczeniem i nadal jest przedmiotem badań.

5. Hipopotam

logo
Hipopotam fot. Pexels

Do lat 90. XX wieku uważano, że hipopotamy są roślinożercami. Wszystko zmieniło się, kiedy przyłapano hipopotamy na poszukiwaniu zwłok innych gatunków, w tym człowieka i innych hipopotamów. Naukowcy podejrzewają, że hipopotamy, poprzez zjadanie ciał zarażonych osób przyczyniły się w 2004 roku w Ugandzie i Namibii do rozprzestrzeniania wąglika. Zdarza się też, że samce zabijają i zjadają słabe młode.

6. Aligator

logo
Aligator fot. Pexels

Aligatory nie są zbyt wybredne w kwestiach jedzenia. Zdarza się, że zjadają niespokrewnione młode. Takie zjawisko zaobserwowano w 2022 roku w USA na Florydzie, gdzie surfująca kobieta nagrała dużego aligatora jedzącego małego. Zdaniem Adam Rosenblatta, amerykańskiego biologa, takie zachowanie występuje u aligatorów od milionów lat. Z kolei w stosunku do swojego potomstwa są bardzo czułe.

7. Rekin piaskowy

logo
Rekin piaskowy fot. flickr.com

Rekiny piaskowe zjadają się nawzajem jeszcze zanim opuszczą macicę. Ten nietypowy kanibalizm powoduje, że na świat przychodzą tylko najsilniejsze i najbardziej waleczne osobniki. Co ciekawe, do kanibalizacji dochodzi najczęściej między młodymi różnych ojców (samica może mieć dzieci z kilkoma samcami jednocześnie). Po przyjściu na świat nie jest lepiej – rekiny nadal na siebie polują.

8. Sosnowiórka czerwona

logo
Sosnowiórka czerwona fot. flickr.com

Sosnowiórka czerwona, nazywana inaczej wiewiórką Hudsona, występuje w Ameryce Północnej, przede wszystkim w Kanadzie i na Alasce. Chociaż żywi się głównie roślinami, to zdarza jej się zjeść małego gryzonia lub przedstawiciela własnego gatunku – szczególnie jeśli to niespokrewnione młode. Samice zjadają też młode w wyniku stresu – ma to miejsce zwłaszcza w hodowlach, gdzie bywają niepokojone. Po ich młodych nie ma śladu.

9. Modliszka

logo
Modliszka fot. Pexels

Samice modliszki słyną z kanibalizmu seksualnego, czyli zjadania swoich partnerów w trakcie kopulacji, a dokładniej odgryzania im głowy. Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak robią, ale naukowcy podejrzewają, że samce modliszki po odgryzieniu im głowy zamieniają się w "mistrzów seksu", co zwiększa ich płodność. Zdarza się też, że modliszki po współżyciu zjadają ciała byłych partnerów, by odżywić młode "mięsem tatusia".

10. Jaguar

logo
Jaguar fot. Pexels

Pierwszy przypadek kanibalizmu u jaguarów odnotowano w 2010 roku. Dotyczył on dwóch samców, które współpracując ze sobą, zabiły i zjadły samicę. Naukowcy podejrzewają, że akt ten wynikał ze stresu związanego ze spotkaniem obcego jaguara w lesie. Później odnotowano jednak zabijanie i zjadanie przez jaguary swoich dzieci – zwłaszcza w dobie głodu lub niepokojenia przez ludzi. Niemniej akty kanibalizmu wśród jaguarów są bardzo rzadkie.