
1. Złota rybka
Złote rybki występują w wielu odmianach. Najlepiej, aby początkujący zaczęli od tych z podłużnym kształtem ciała, np. od sarasy czy szubunkin. Rybki o bardziej nietypowych kształtach są bardziej wymagające w hodowli i przeznaczone dla bardziej doświadczonych hodowców. Bez względu na to, jaki rodzaj złotej rybki wybierzesz, pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie trzymać pupilki w akwarium kuli. Jedna rybka powinna mieć dla siebie przynajmniej 80 litrów wody.
2. Rasbora
Istnieje wiele gatunków rasbor, ale najłatwiejsza w hodowli jest rasbora sarawakensis. To urocza mała rybka z pomarańczowo-srebrnym ciałem i czarną pręgą. Z usposobienia jest bardzo spokojna. Najlepiej trzymać ją w grupie składającej się z 4-6 przedstawicieli tego samego gatunku. Z innymi rybami rasbora dogaduje się dobrze, ale tylko pod warunkiem, że są podobnych rozmiarów. Może mieszkać w niedużym akwarium o pojemności 15 litrów na grupę ryb, ale preferuje większe zbiorniki. Do jedzenia najbardziej lubi płatki.
3. Bojownik wspaniały
Bojowniki potrzebują akwarium o pojemności co najmniej 50 litrów, ale im większe, tym lepsze. Ponieważ to ryby tropikalne, lubią wodę o temperaturze od 26 do 28 st. Celsjusza, zatem niezbędny będzie termometr i grzałka. Bardzo ważne jest to, aby filtr nie powodował gwałtownych prądów – ryby mogą się przewracać lub ranić o wystrój akwarium. Samców absolutnie nie można trzymać razem – będą ze sobą walczyć. Mogą za to mieszkać z innymi nieagresywnymi gatunkami.
4. Tetra
Tetry są bardzo małe, ale ich ławica wygląda przepięknie. Ponieważ lubią spędzać czas w grupie, od razu trzeba kupić od trzech do pięciu rybek. Łatwo się rozmnażają, dlatego trzeba zwracać uwagę na oznaki chowu wsobnego u młodych takie jak asymetryczne wargi lub niedorozwinięte płetwy. Żeby małe rybki mogły przetrwać, będą potrzebować kryjówek z gęstych roślin. Tatry najchętniej jedzą pokarm w płatkach, idealny dla rybek ich rozmiarów. Dobrze dogadują się z innymi gatunkami, zazwyczaj są łagodne.
5. Corydoras
W rodzinie Corydoras występuje wiele gatunków. Ryby te spędzają czas na dnie zbiornika, gdzie szukają pożywienia. Są łatwe w hodowli i nie są zbyt wybredne w kwestii pożywienia, chociaż najbardziej smakują im robaki i granulowany pokarm, który opada na dno akwarium. Muszą przebywać w ławicy składającej się z co najmniej czterech przedstawicieli własnego gatunku. Dobrze znoszą zmiany temperatury i składu chemicznego wody. Ich akwarium powinno mieć co najmniej 54 litry pojemności.
6. Danio pręgowany
Danio pręgowany to urocza rybka, która dzięki czarno-białym paskom wzdłuż ciała przypomina zebrę. Niektóre osobniki świecą w niebieskim świetle LED. W naturze występuje w klimacie tropikalnym, ale nie wymaga ciepłej wody – wystarczy mu 21 stopni Celsjusza. Można karmić go mieszanką dla ryb tropikalnych lub pokarmem w płatkach. Ważne jest to, aby regularnie czyścić filtr i wymieniać wodę – w przeciwnym razie rybki będą chore. Wskazane jest trzymanie razem kilku osobników.
7. Piskorek Kuhla
Ta przypominająca węgorza ryba jest naprawdę niezwykła. Chociaż preferuje nocny tryb życia, świetnie dogaduje się z innymi rybami. Uwielbia ukrywać się w wysokich roślinach. Piskorek, aby był szczęśliwy i zdrowy, potrzebuje 54-litrowego akwarium. Na dnie zbiornika powinien znajdować się miękki piasek, żeby ryba nie uległa zranieniu. Zwierzę to najlepiej karmić robakami i płatkami, a najlepiej robić to w nocy, kiedy jest najbardziej aktywne. Jego "polowania" wyglądają spektakularnie.
8. Pawie oczko
Pawie oczka, zwane też gupikami, to jedne z najpopularniejszych i najłatwiejszych w hodowli ryb akwariowych na świecie. Występują w wielu kolorach, łatwo się rozmnażają i nie wchodzą w konflikty z innymi rybami. W ich wymarzonym akwarium powinno się znajdować wiele dziupli i kryjówek. Najlepiej trzymać je w grupie składającej się z minimum trzech osobników. Mogą jeść zarówno płatki, jak i granulki, a nawet drono pokrojone warzywa. Ich akwarium powinno mieć przynajmniej 60 cm długości.
9. Skalar
Skalar to ryba, która skradła serce wielu początkującym akwarystom. Jej ciało jej spłaszczone, a grzbiet zdobi wysoka płetwa. Występuje w srebrzystej barwie przełamanej ciemnymi pasami. Co ciekawe, są to ryby długowieczne – odpowiednio pielęgnowane mogą żyć nawet 15 lat! Ich akwarium powinno mieć przynajmniej 160 cm długości. Istotne jest też podłoże, które powinno być miękkie i drobne, by uniknąć urazów. Skalary tworzą skomplikowane społeczności, dlatego nie wolno trzymać ich w pojedynkę.
10. Black Molly
Ta czarna ryba wyróżnia się pięknym połyskiem. Cieszy się dużą popularnością zarówno wśród początkujących, jak i zaawansowanych hodowców ryb. Dzięki swojej odpornej i zrównoważonej naturze może zamieszkać w niemal każdym akwarium. Jest jednak wrażliwa na zmiany temperatur i preferuję wodę w granicach 26-28 stopni Celsjusza. Najlepiej, aby żyła w ławicy od pięciu do sześciu ryb tego samego gatunku. Może też mieszkać z innymi rybami.