Do Polski docierają arktyczne mrozy. My schronimy się w naszych domach, ale co ze zwierzętami? Czy można je trzymać na dworze? Oto co na temat sądzi polska policja i prawo. Lepiej nie zaniedbywać zwierząt!
Reklama.
Reklama.
"Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt mamy obowiązek chronienia psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi" – czytamy na Facebooku Komendy Powiatowej Policji w Nowym Dworze Gdańskim.
Policjanci informują, że co roku interweniują w sprawie zaniedbywanych, narażonych na wychłodzenie psów. "Część przypadków podlega pod przestępstwo znęcania się nad zwierzętami" – zaznaczają.
I dodają: "Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi się spotykamy, są tragiczne warunki: dziurawe, nieocieplone budy czy same kojce bez miejsca schronienia, bez wody i jedzenia".
Buda musi spełniać warunki
Policjanci przypominają, że buda dla psa musi być szczelna, ocieplona i dostosowana do wielkości zwierzęcia. "Nie może stać bezpośrednio na ziemi i powinna być ocieplana słomą, która powinna być wymieniana, gdy złapie wilgoć" – informują.
Funkcjonariusze apelują też, żeby sprawdzać, czy woda w misce nie jest zamarznięta i zapewniać zwierzęciu co najmniej jeden wartościowy posiłek dziennie. "Kojec musi być regularnie sprzątany" – podkreślają.
Funkcjonariusze przestrzegają też przed trzymaniem psów na łańcuchu dłużej niż 12 godzin i stosowaniu łańcuchów krótszych niż 3 metry. Buda powinna być na tyle duża, żeby pies był w stanie w niej stanąć. Warto też zabezpieczyć do niej wejście.
Poważne konsekwencje zaniedbań
Jeżeli te warunki nie zostaną spełnione, właścicielowi psa grożą konsekwencje prawne, co wynika z Ustawy o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997 roku. Prawa psów chronią następujące zapisy:
art. 9. ust. 1. "Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody";
art. 6 ust. 2 pkt 17 "Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: 17) wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;
art. 6 ust. 2 pkt 10 "Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji".
Przypomnijmy, że za przestępstwo znęcania się nad zwierzętami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku znęcania się ze szczególnym okrucieństwem do lat 5. Dodatkowo sąd może orzec nawiązkę oraz zakaz posiadania zwierząt. Policja może wystawić mandat.
"Jeżeli jesteś świadkiem znęcania się nad zwierzęciem, które grozi mu uszczerbkiem na zdrowiu, lub zagraża jego życiu, możesz to zgłosić do Policji lub wprost do Prokuratury. Każdy z nas może pomóc, czasami wystarczy tylko nie być obojętnym, nie odwracać wzroku i reagować" – apelują policjanci.
Widzisz psa, który zimą nie ma odpowiednich warunków?
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.