Psy żyją zdecydowanie za krótko – to jedyna ich wada. O tym, jak bolesne jest żegnanie psa, wie każda osoba, której przyszło to zrobić. A gdyby ten okropny moment dało się przełożyć na później? Pracują nad tym amerykańscy naukowcy.
Reklama.
Reklama.
Loyal, firma biotechnologiczna zlokalizowana w San Francisco, ogłosiła we wtorek 28 listopada, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) warunkowo zatwierdziła ich zastrzyki znane jako LOY-001 – lek ma opóźniać u psów starzenie.
Zielone światło od służb oznacza, że urzędnicy dostrzegli potrzebę wydłużenia życia u psów. Być może zastrzyki będą w przyszłości wykorzystane w podobnych celach u ludzi. Na razie jednak, aby lek był ogólnodostępny, konieczne są dalsze badania.
Niemniej to małe zwycięstwo poruszyło miłośników psów na całym świecie.
"Ten kamień milowy to wynik lat starannej pracy całego zespołu" – napisała w swoim oświadczeniu dyrektor generalna firmy Loyal, Celine Halioua. "Teraz będziemy pracować równie ciężko, aby nasz lek został zatwierdzony przez FDA".
29-letnia Halioua założyła firmę Loyal w styczniu 2020 roku, po tym, jak porzuciła studia doktoranckie na prestiżowym Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii, aby skupić się na badaniach nad długowiecznością.
Ratunek dla dużych ras psów
Jeszcze nie wiadomo, o ile LOY-001 może wydłużyć życie psów. Być może mowa o latach. Halioua jest jednak pewna, że zastrzyki opóźnią pojawienie się u psów chorób związanych z wiekiem, zwłaszcza u dużych ras. Chodzi głównie o wady serca i problemy z chodzeniem.
"Większe psy starzeją się szybciej i szybciej umierają" – napisała Halioua, zauważając, że duże rasy, takie jak berneński pies pasterski lub dog niemiecki, umierają zazwyczaj w wieku 7 lat, podczas gdy małe rasy, np. chihuahua, mogą żyć nawet 20.
"Przyjmuje się, że selektywna hodowla psów po to, żeby były jak największe, powoduje u nich podwyższenie poziomu hormonu wzrostu IGF-1, co może skracać ich życie" – wyjaśnia Halioua w swoim oświadczeniu. "Duże psy mają go 28 razy więcej niż małe. LOY-001 działa poprzez redukcję IGF-1 u dorosłych psów, co zwiększa ich długość życia" – czytamy.
Firma Loyal zamierza wprowadzić lek na rynek w 2026 roku. Na razie będzie podawany psom w wieku powyżej 7 lat i z wagą przekraczającą 18 kg. Badanie ma trwać od trzech do sześciu miesięcy. Miejmy nadzieję, że się uda, a psy, dzięki wysiłkom naukowców, będą mogły żyć dłużej.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.