Kury jedwabiste mogą być pupilkami tak samo jak psy czy koty
Kury jedwabiste mogą być pupilkami tak samo jak psy czy koty fot. 123rf.com
REKLAMA

Uważa się, że kury jedwabiste pochodzą z Chin. Najwcześniejsza wzmianka o nich pochodzi z czasów Marco Polo, który w XIII wieku podczas swoich podróży po Azji sporządził notatkę o "futrzanym kurczaku".

Do Europy silki dotarły pod koniec XIX wieku. Niektóre osobniki wykorzystywano w cyrkach. Inne sprzedawano dzieciom jako "hybrydy kury i królika". Obecnie kury jedwabiste są traktowane jako pupilki.

Kura jedwabista jako pupilka

Kury jedwabiste słyną z tego, że są bardzo troskliwymi matkami. Wiadomo, że potrafią adoptować młode innych ptaków, np. kaczek. W stosunku do ludzi są bardzo przyjazne – uwielbiają uwagę, przytulanie. Zdarza się, że proszą się o noszenie na rękach.

To bardzo społeczne zwierzęta, które źle znoszą samotność. Z tego powodu zaleca się, aby hodować przynajmniej dwa silki – jedna kura, tak jak papużka nierozłączka, może po prostu umrzeć.

Kury tej rasy źle noszą mrozy i upał. W deszczową pogodę przemaczają się do skóry. Dlatego muszą mieć dostęp do bezpiecznego schronienia lub domu – jest mnóstwo osób, które pozwalają im wchodzić na łóżko i wylegiwać się pod kominkiem.

logo
Kury jedwabiste są uznawane za najpiękniejsze na świecie fot. 123rf.com

Wiele osób hoduje silki ze względu na smaczne jajka, które zaczynają składać w wieku ok. 7-8 miesięcy. Dzieje się to później niż u innych ras kur, ponieważ silki dojrzewają wolniej. Składają około 120 jaj rocznie, a więc 2-3 na tydzień.

Niestety, ponieważ nie potrafią latać, często padają ofiarą drapieżników, m.in. sów, jastrzębi i lisów. Z tego powodu najlepiej, aby ich wybieg był ogrodzony i zadaszony, zwłaszcza że niekiedy śpią na ziemi.

Niezwykła uroda silków

Kury jedwabiste wyróżniają się na tle innych kur – mają czarną skórę, niebieskie uszy, 5 palców (większość kur ma tylko 4), włochate nogi i piękny grzebień. Ich znakiem rozpoznawczym są jedwabiście gładkie pióra.

logo
Silki występują w wielu kolorach, m.in. w brązowym fot. 123rf.com

Dorosłe kury ważą ok. 800 kg. Koguty są nieco cięższe i większe – mogą ważyć 1 kg. Ponieważ są małe, jedzą niewiele – zaledwie ok. 60 g paszy dziennie. Miesięcznie potrzebują zatem zaledwie 2 kg pokarmu.

Ceny kur jedwabistych zaczynają się od ok. 50 zł, ale za najpiękniejsze okazy trzeba zapłacić znacznie więcej – nawet 500 zł. Należy jednak pamiętać, że to nie ozdoby ogródka czy zabawki, a żywe stworzenia, które mogą żyć nawet 10 lat.

Zalety silków:

  • wspaniałe matki;
  • wyjątkowy wygląd;
  • przyjazne wobec ludzi.
  • Wady silków:

  • mało jajek;
  • brak odporności na mrozy;
  • częsta ofiara polowań.