Niedźwiedź, który włamał się do domu w stanie Kolorado w USA, szukał czegoś więcej niż miodu. Głodny niedźwiedź zjadł schabowe właściciela i zatrzasnął się w jego sypialni, gdzie udał się na krótką drzemkę. W takim stanie zastali go policjanci.
Reklama.
Reklama.
Zdarzenie miało miejsce w niewielkiej miejscowości wypoczynkowej Steamboat Springs w stanie Kolorado. Niedźwiedzia wspinającego się po elewacji domu sąsiadów zauważyła mieszkanka Heidi Hannah.
Kobieta nagrała intruza i wezwała policję. – Niedźwiedź w trakcie wspinaczki przestraszył się wysokości i próbował zejść na ziemię, ale nie umiał. Musiał iść w górę – mówiła w amerykańskiej TV. Mieszkańców na szczęście nie było w domu.
Funkcjonariusz, który przyjechał na miejsce, zastał niedźwiedzia leżącego na łóżku w sypialni. Zwierzę na widok policjanta wyszło przez okno i zeszło na ziemię (tym razem umiało), po czym zniknęło w lesie.
Właściciel domu Ryan MacFarlane był w pracy, kiedy dowiedział się, że w jego łóżku spał niedźwiedź. – Wybił pazurami okno, wszedł do środka i zjadł moje schabowe – skarżył się w rozmowie z Fox News.
To nie pierwszy przypadek, kiedy w okolicy pojawiły się niedźwiedzie. Niedawno w Steamboat Springs doszło do "serii włamań", których sprawcami okazały się te wielkie ssaki.
– Zobaczyłam wybitą szybę i strasznie się przestraszyłam. Myślałam, że było włamanie. Kiedy weszłam do domu, zobaczyłam niedźwiedzia. Wyszłam stamtąd i czekałam, aż opuści mój dom. Wyszedł, kiedy się najadł – relacjonuje jedna z mieszkanek.
– Niedźwiedzie bardzo przyciągają ludzkie śmieci, karma dla zwierząt gospodarskich lub karma dla zwierząt domowych, a także inna żywność związana z człowiekiem, taka jak drzewa owocowe – mówili naukowcy z National Wildlife Federation.
I dodali: – Niedźwiedzie jedzące te pokarmy pochodzące od człowieka mogą szybko się do nich przyzwyczaić, co często kończy się ich zabijaniem w ramach uciążliwości.
Podkreślili jednak, że nadal najważniejszym siedliskiem niedźwiedzi brunatnych są dzikie obszary, na których nie ma człowieka, niemniej na styku lasów i miast, niedźwiedzie mogą się pojawiać i trzeba się z tym oswoić.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.