Niestety, koty żyją o wiele krócej od ludzi. To jedyna ich wada. Niemal każdy, kto ma mruczka, będzie musiał go pożegnać. Po czym poznać, że ten moment nadchodzi? Jak go nie przegapić i towarzyszyć kotu w ostatniej drodze? Oto 11 oznak, że kot umiera.
Reklama.
Reklama.
Gdy kot zbliża się ku końcowi, w jego zachowaniu i stanie fizycznym można zauważyć pewne zmiany. Choć marzymy, żeby nasze zwierzaki żyły w nieskończoność, nie jest to możliwe. Koty domowe żyją średnio od 12 do 16 lat.
I chociaż każdy kot jest unikatowy, to w ostatnich dniach jego życia, mogą pojawić się charakterystyczne zmiany mogące świadczyć o tym, że zwierzę odchodzi i czas porozmawiać z lekarzem weterynarii o opiece paliatywnej lub eutanazji. Oto one.
1. Letarg
Choć sen u kotów to nic nadzwyczajnego, to w ostatnich dniach życia kot może wykazywać skrajne osłabienie i letarg. Może być mniej aktywny, nie budzić się tak często i stracić zainteresowanie otoczeniem. Może też mieć trudności ze wstawaniem i utrzymaniem równowagi.
2. Brak apetytu
U chorych kotów utrata apetytu jest powszechna i często krótkotrwała, ale utrzymujący się brak apetytu i pragnienia może być symptomem końca. Odmowa jedzenia może prowadzić do utraty wagi, osłabienia i obniżać na jakość życia. Koty nie mogą długo przetrwać bez wody i szybko ulegają odwodnieniu.
3. Utrata masy ciała
Nagła utrata masy ciała jest problemem, który może dotyczyć kotów w każdym wieku, natomiast u starszych kotów lub tych cierpiących na choroby przewlekłe, takie jak choroba nerek, może być oznaką zbliżającego się końca życia, gdy organizm przestaje funkcjonować.
4. Nietrzymanie moczu
Brak kontroli nad pęcherzem lub jelitami u kotów może być wynikiem uleczalnej choroby, ale może również świadczyć o zbliżającej się śmierci. Pamiętajmy, że koty to bardzo czyste zwierzęta i wypróżnianie poza kuwetą jest dla nich nienaturalne.
5. Nieprawidłowa temperatura ciała
Koty mają stosunkowo wysoką temperaturę ciała, przez co ciągle szukają ciepłych miejsc. Spadek temperatury ich ciała poniżej 37,5 stopni Celsjusza jest niepokojący i może wskazywać na skrajne osłabienie lub poważne schorzenie. Ten objaw może też poprzedzać śmierć...
6. Trudności z oddychaniem
Chory kot może mieć nieprawidłowe ciśnienie i trudności z oddychaniem. Tętno kota wynosi zazwyczaj około 160-200 uderzeń na minutę, a częstość oddechów wynosi około 20-30 na minutę. Choć dokładne obliczenia mogą być trudne, trudności w oddychaniu kota, jego wysiłek podczas oddychania lub dyszenie są znakami, że coś jest nie tak.
7. Ukrywanie się
Koty w końcowym okresie życia często wybierają bezpieczne i ciche miejsce, zgodnie z ich instynktem obrony przed drapieżnikami. Jeśli twój kot stale się ukrywa, może to sugerować, że zwierzę wkrótce umrze.
8. Dezorientacja
U schyłku życia niektóre koty mogą stać się zdezorientowane, otępiałe lub niezdolne do koordynacji. Mogą też mieć halucynacje, sprawiać wrażenie osłabionych lub mieć zaszklone oczy.
9. Zmiana w relacjach z ludźmi
Chore koty mogą zmieniać swoje zachowanie wobec członków rodziny. Kot, który był zwykle przyjazny i lubiący kontakt fizyczny, może zacząć atakować. Z kolei niezbyt przyjacielskie dotąd koty mogą stać się pieszczochami.
10. Problemy z higieną
Nierzadko wraz z problemami z nietrzymaniem moczu, koty, których czas dobiega końca, mogą mieć trudności z utrzymaniem higieny. Może to objawiać się załatwianiem się poza kuwetą, nieprzyjemnym zapachem i zaprzestaniem mycia futra. Takie koty mogą wydawać się bardzo niechlujne.
11. Wokalizacja
Umierające koty mogą wydawać głośne i nagłe dźwięki, takie jak wycie, miauczenie, skomlenie. Dzieje się to za sprawą bólu i niepokoju. Jest to szczególnie zauważalne u kotów, które nigdy nie miauczały.
Jeśli po przeczytaniu tej listy martwisz się o swojego kota, pamiętaj, że pojedyncze objawy niekoniecznie oznaczają, że twój pupil wkrótce umrze. Oznaczają one jednak, że warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, ponieważ kot może być chory.
Niemniej dla starszych kotów lub tych cierpiących na śmiertelną chorobę, objawy z tej listy, mogą oznaczać, że ich czas dobiega końca.
Umiejętność rozpoznania tych zmian w połączeniu z konsultacją weterynaryjną może pomóc w podjęciu trudnej decyzji o eutanazji. Pamiętaj, że uśpienie ukochanego mruczka to wielki akt współczucia, który pomaga odejść zwierzęciu z godnością, zanim zacznie straszliwie cierpieć.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.