
Przyczyny albinizmu u zwierząt
Albinizm jest wrodzoną wadą polegającą na zakłóceniu produkcji melaniny, pigmentu determinującego kolor włosów, piór, skóry, łusek i oczu. Produkcja melaniny zachodzi w melanocytach, wyspecjalizowanych komórkach obecnych, ale niezbyt aktywnych u zwierząt albinosów.
Warto podkreślić, że nie wszystkie białe zwierzęta są albinosami. Niektóre po prostu mają białą sierść lub mogą chorować na leukizm – chorobę przypominają albinizm. Aby odróżnić albinosa od zwierzęcia z leukizmem, wystarczy spojrzeć mu w oczy. U albinosów oczy są niebieskie lub różowawe. U zwierząt z leukizmem mają normalny kolor.
Z niedoborami melaniny rodzi się 1 na 10 tys. ssaków i 1 na 1764 ptaków. Albinizm jest dziedziczony autosomalnie recesywnie, co oznacza, że jeżeli oboje rodzice są nosicielami wadliwego genu, ich dziecko na 25 proc. będzie albinosem.
Zdjęcia zwierząt albinosów
Wiewiórka albinos
Goryl albinos
Jaguar albinos
Wieloryb albinos
Kangur albinos
Królik albinos
Kobra albinos
Jeż albinos
Pies albinos
Aligator albinos
Lew albinos
Żółw albinos
Problemy zwierząt z albinizmem
Zwierzęta z albinizmem mają ciężkie życie. Nierzadko cierpią na zaburzenia wzroku i słuchu, co utrudnia im zdobywanie pożywienia i naraża na ataki ze strony drapieżników. Takie zwierzęta są też bardziej podatne na ataki kłusowników. Zwierzęta te są też narażone na oparzenia słoneczne i raka skóry. Często tracą życie, zanim osiągną dorosłość. Mają też problemy ze znalezieniem partnera.