Jenot azjatycki – nowy mieszkaniec Tatr
Jenot azjatycki – nowy mieszkaniec Tatr fot. Stanislaw Bielski/REPORTER
Reklama.

Jenot ma 50-70 cm długości ciała, waży od 3 do 12 kg. Wyglądem przypomina szopa pracza, ale ma inne ubarwienie i bardziej puszyste futro. Jego znakiem charakterystycznym są bokobrody. Niektóre osobniki wzdłuż grzbietu mają ciemną pręgę.

logo
Niektóre jenoty mają "maski" jak szopy fot. Wikipedia, CC

Pochodzi z Azji, zamieszkał w Tatrach

Jenoty, inaczej nazywane szopami usuryjskimi lub tanuki, pochodzą z Azji. Jak znalazły się w Polsce, a tym bardziej w Tatrach? Zapytaliśmy o to Jarosława Rabiasza z Zespołu Badań i Monitoringu w TPN.

– W latach 50. XX wieku przywieziono je z ZSRR do Europy ze względu na ciepłe i piękne futro. Niektóre uciekły z ferm futerkowych, rozpoczynając ekspansję. W Polsce po raz pierwszy obserwowano je w 1955 roku w Białowieży, a od jakiegoś czasu występują na Podhalu.

Rabiasz zdradza, że nie wiadomo, ile dokładnie jenotów jest w Tatrach. Na terenie parku nie znaleziono ich siedliska. Nie ma też potwierdzenia, że na terenie TPN rodzą młode. – Dotychczasowe obserwacje dotyczyły pojedynczych osobników i były przypadkowe – mówi w rozmowie z naTemat.

– Niedawno znaleźliśmy martwego jenota pod Czarnym Stawem pod Rysami. Zwierzę zginęło w lawinie. To pierwszy przypadek w Polsce, kiedy jenota obserwowano na wysokości powyżej 1500 m n.p.m – opowiada. – Niekiedy martwe jenoty są też znajdowane przy drogach.

Przyrodnik spodziewa się, że jenoty wkrótce zagnieżdżą się w Tatrach. Jego zdaniem "to nie jest dobra wiadomość".

Jenot – ogromne zagrożenie dla tatrzańskiej przyrody

– Jenot jest inwazyjnym gatunkiem obcym – wyjaśnia Jarosław Rabiasz z TPN. – Poluje nocą, to drapieżnik. W Tatrach stwarza ogromne zagrożenie dla kuraków, zwłaszcza głuszca i cietrzewia - są to gatunki, które w całej Europie zmniejszają zasięg występowania. TPN jest ich istotną ostoją.

– Nie wykluczone, że jenoty mogą też polować na świstaki, zwłaszcza młode. To drapieżniki, które zjedzą wszystko, co jest mniejsze od nich.

logo
Jenot choć sympatyczny, może być groźny fot. 123rf.com

Jenot może oddziaływać na ekosystem nie tylko poprzez polowania i konkurencję z innymi gatunkami drapieżnymi, np. z lisami, ale również poprzez przenoszenie niebezpiecznych pasożytów i chorób.

– Może roznosić choroby i pasożyty, na które zwierzęta mieszkające w Tatrach nie są odporne – martwi się Rabiasz.

Przyrodnik zwraca uwagę, że jenot jest też wektorem wścieklizny i świerzbowca. W Polsce w latach 1999-2004 ponad 8 proc. wszystkich jenotów (ok. 700 osobników) było zarażonych wścieklizną. W Estonii jeszcze więcej – ponad 30 proc.

Dla turystów jenot nie jest niebezpieczny – uspokaja. – Spotkanie go w Tatrach graniczy z cudem, ponieważ jest to gatunek nocny.

Rabiasz apeluje do turystów, którzy zobaczą jenota, żeby nie panikowali, nie podchodzili, tylko zrobili mu zdjęcie z daleka i wysłali je na adres: sekretariat@tpn.pl.

– Jeżeli będziemy mieć pewność, że jenot zadomowił się w Tatrach, będziemy podejmować odpowiednie kroki. Na razie monitorujemy sytuację – kończy rozmowę z naTemat.