9 lipca w rejonie jeziora Ukiel znaleziono martwą mewę śmieszkę. Po przebadaniu ptaka stwierdzono, że przyczyną jego śmierci była ptasia grypa. Olsztyński Urząd Miasta poinformował w środę, że w rejonie jeziora zostaną ustawione znaki "Strefa objęta zakażeniem".
Reklama.
Reklama.
Ten incydent stanowi pierwszy taki przypadek w stolicy Warmii. Znalezienie martwej mewy śmieszki zostało zgłoszone przez dyżurnego miasta Olsztyna, który poinformował o tym powiatowego lekarza weterynarii.
– Cała procedura potwierdzająca przyczynę zgonu ptaka była czasochłonna. I gdy tylko otrzymaliśmy ostateczne potwierdzenie naszych przypuszczeń, wydałam rozporządzenie o wyznaczeniu strefy objętej zakażeniem – wyjaśnia Magdalena Zbanyszek-Kalinowska, powiatowa lekarz weterynarii.
Decyzją Powiatowej Lekarz Weterynarii strefa obejmuje obszar na zachód od ul. Bałtyckiej, od Ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej do wysokości stacji kolejowej Olsztyn Likusy. Następnie strefa prowadzi na południe w kierunku przesmyku jeziora Ukiel i Lwiej Paszczy na ul. Lotniczej, do skrzyżowania z ul. Sielską i stacją kolejową Olsztyn Dajtki oraz skrzyżowania al. Warszawskiej z ul. Armii Krajowej. Strefę zamyka linia łącząca skrzyżowanie al. Warszawskiej z ul. Armii Krajowej i Rondem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
Przypomnijmy, że jezioro Ukiel, potocznie nazywane Krzywe, znajduje się w północno-zachodniej części Olsztyna. Jest to największe jezioro tego miasta. Z kolei mewa śmieszka jest jednym z często spotykanych tam ptaków.
Obowiązywanie strefy zostało ustalone na 30 dni od znalezienia martwego ptaka. Jeśli w tym czasie w wyznaczonej strefie zostanie odnaleziony kolejny martwy ptak, rozporządzenie zostanie przedłużone o kolejne 30 dni.
Ważne jest, aby wiedzieć, że człowiek może zarazić się wirusem ptasiej grypy jedynie w wyniku bardzo bliskiego, bezpośredniego kontaktu z zakażonym ptakiem lub z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi jego odchodami.
– Apelujemy, żeby nie dotykać martwych ptaków. Jeśli jednak już to zrobiliśmy, to koniecznie umyjmy i zdezynfekujmy ręce. Jednocześnie uspokajamy, można kąpać się w wodzie, w której znaleziono martwego ptaka – mówi Anna Rostek, kierowniczka Sekcji Higieny Pracy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.
Uspokaja również, że można bezpiecznie kąpać się w wodzie, w której znaleziono martwego ptaka.
Na początku lipca informowaliśmy o ptasiej grypie u kotów. Jeszcze nie wiadomo, czy martwa mewa z Olsztyna zmarła na ten sam typ wirusa co one.
W przypadku znalezienia martwego ptaka należy jak najszybciej zgłosić ten fakt Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii, dzwoniąc pod numer 89 533 14 11. Aktualności związane z ptasią grypą publikowane są na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.