logo
Lagotto romagnolo - jedna z ras psów podobnych do labradoodle fot. 123rf.com
Reklama.

Wally Conron, który w 1989 roku stworzył pierwszego labradoodle, po latach stwierdził, że to była "największa pomyłka jego życia" – iskra do rozprzestrzeniania się mieszańców pudli, które wpadły w ręce pseudohodowców.

"Otworzyłem puszkę Pandory i wypuściłem potwora Frankensteina”– mówił w 2018 roku w wywiadzie dla Australia Broadcasting Corporation.

6 lat później na łamach Psychology Today Conron krytykował "pseudohodowców" zarabiających na "modzie", którą niechcący sam zapoczątkował. "Rynek zalewa morze nowych ras, miksów z pudlem: cavapoo, maltipoo, goldendoodle. To jakieś szaleństwo" – mówił.

Jego komentarze wywołały poruszenie i zapoczątkowały dyskusję na temat "psich hybryd".

– Hybryda to jedynie odmienna nazwa na kundla. Może dla niektórych słowo "hybryda" brzmi bardziej światowo niż "kundel", nie wiem. Wiem natomiast, że skojarzenie labradora z pudlem NIE CZYNI z nowopowstałego psa przedstawiciela nowej rasy: labradoodle – tłumaczy w rozmowie z naTemat behawiorystka psów z 14-letnim doświadczeniem Aneta Awtoniuk.

– Prawdziwe wielopokoleniowe labradoodle wywodzą się z konkretnej linii i są krzyżówką określonych ras: labradora, pudla, teriera pszenicznego/ curly coated retrievera, irlandzkiego spaniela dowodnego, cocker spaniela angielskiego i cocker spaniela amerykańskiego. I posiadanie psa od hodowcy zrzeszonego w konkretnych organizacjach – dokładnie: ALFA EUROPE, ALAEU, ALCA, AALA, WAALA – gwarantuje, że mamy psa rasowego. Jeśli hodowca nie figuruje w rejestrze jednej z tych organizacji, sprzedaje kundla, a nie labradoodla.

Ekspertka zaznacza, że takie psy nierzadko są "produkowane" w pseudohodowlach.

Pseudohodowle to najczęściej nawet nie fabryki, a przetwórnie psów. Nie liczą się w nich żadne zasady, nie ma żadnej odpowiedzialności. Bez badań medycznych, bez spełnienia podstawowych potrzeb, np. spaceru, przetrzymuje się tam zwierzęta w najmniejszych możliwych klatkach, w których pies nie może się nawet obrócić, więc przebywa tygodniami w jednej pozycji, we własnych odchodach, często też w odchodach innych psów, których klatki ustawia się piętrowo.

– Jeśli ktoś chce być pewny, że nie płaci za znęcanie się na zwierzętami, powinien wybierać psy z oficjalnych hodowli firmowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce lub Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI, Fédération Cynologique Internationale), a w przypadku ras nieuznanych przez polski ZKwP, należących do konkretnych organizacji narodowych dbających o standard rasy. Rasy, nie hybryd, czyli kundelków. Każda taka hodowla ma obowiązek wykonywania testów DNA wszystkich psów hodowlanych i ich szczeniąt, co wynika z dbałości o zdrowie, predyspozycje genetyczne i wygląd psów – tłumaczy.

Osobom, które zakochały się w uroku labradoodli, ale nie chcą kupować psa z pseudohodowli, można polecić psy rasowe przypominające labradoodle. Oto 9 takich ras. Pamiętajmy jednak, by nie wybierać psa na "ładne oczy", wybrać hodowlę zarejestrowaną w FCI, a przed zakupem dokładnie poznać rasę.

1. Barbet

logo
Barbet fot. flickr

Barbet to pies średniej wielkości o umięśnionej i eleganckiej sylwetce. Jego cechą charakterystyczną jest gęsty i kręcony włos. Pokrywa on całe ciało czworonoga, w tym uszy, łapy i ogon. Barbety występują w różnych kolorach: czarnym, brązowym, szarym, kremowym oraz białym. Mogą być jednokolorowe lub "w łatki". Psy tej rasy są znane ze swojego łagodnego i przyjacielskiego charakteru.

2. Curly coated retriever

logo
Curly coated retriever fot. Wikipedia

Curly Coated Retriever (inaczej nazywany "Curly" lub "Curl") to rasa psa łowieckiego, charakteryzująca się gęstym, kręconym włosem. Jego sierść jest nieco twardsza w dotyku niż u innych labradora. Najbardziej typowe jest jednolite czarne lub brązowe ubarwienie. Dopuszczalne są niewielkie białe znaczenia na łapach. Curle to psy bardzo aktywne – najbardziej lubią pływać.

3. Czarny terrier rosyjski

logo
Czarny terrier rosyjski fot. Wikipedia

Czarny terrier rosyjski jest jedną z największych ras psów na świecie. Jego znakiem rozpoznawczym jest czarna, gęsta sierść z niewielką ilością podszerstka. Wyglądem przypomina sznaucera olbrzymiego lub labradoodle. Dawniej wykorzystywano go jako psa stróżującego. Obecnie jest zaklasyfikowany jako pies obronny. Jego prowadzenie wymaga od opiekuna konsekwencji i doświadczenia.

4. Hiszpański pies dowodny

logo
Hiszpański pies dowodny fot. flickr

Hiszpański pies dowodny to rasa psów myśliwskich pochodzących z Hiszpanii. Są to psy o silnym instynkcie łowieckim, doskonałe w tropieniu i wystawianiu ptaków. Mają gęstą, niemal nieprzemakalną sierść, która pozwala im na pracę w trudnych warunkach. Psy tej rasy są bardzo aktywne, wymagają długich spacerów, zabaw w wodzie i rozrywek.

5. Irish soft coated wheaten terrier

logo
Irish soft coated wheaten terrier fot. Wikipedia

Irish soft coated wheaten terrier to zrównoważony i wysportowany pies pochodzący z Irlandii. Występuje w odcieniach pszenicznych – od sierści jasnopszenicznej do złotorudej. Jest pozbawiony podszerstka, dzięki czemu może być to pies odpowiedni dla alergików. Psy tej rasy mają jedwabiście gładką sierść, nierzadko układającą się w efektowne loki.

6. Lagotto romagnolo

logo
Lagotto romangolo fot. Wikipedia

Lagotto romangolo to średniej wielkości pies myśliwski. Jego znakiem rozpoznawczym jest gęsta, kręcona i lekko szorstka w dotyku sierść przypominająca wełnę. Psy tej rasy występują w wielu umaszczeniach: czarnym, brązowym, białym, rudym i innych. Mają przyjazne usposobienie, szybko zżywają się ze swoim opiekunem.

7. Irlandzki spaniel dowodny

logo
Irlandzki spaniel dowodny fot. flickr

Irlandzki spaniel dowodny powstał z połączenia pudla, portugalskiego psa dowodnego i rodzimych spanieli. Jest to największy ze wszystkich spanieli i doskonały pływak – na polowaniach jest w stanie aportować z wody ptaki wielkości gęsi. Występuje wyłącznie w brązowym umaszczeniu. Jego ciało pokrywają gęste, mocno skręcone loczki, które nie przepuszczają wody.

8. Owczarek portugalski

logo
Owczarek portugalski fot. Wikipedia

Owczarek portugalski jest psem średniej wielkości o długiej, lekko kręconej sierści. W stosunku do psów i innych zwierząt jest bardzo przyjazny, bywa jednak nieufny w stosunku do obcych. To pies, który bardzo szybko się uczy, ale bywa uparty. Dawniej był wykorzystywany do pilnowania i zaganiania owiec. Wymaga sporo ruchu.

9. Portugalski pies dowodny

logo
Portugalski pies dowodny fot. Wikipedia

Portugalski pies dowodny należy do grupy psów aportujących i dowodnych. Słynie z doskonałych umiejętności pływania. Dawniej wykorzystywano go do przenoszenia wiadomości między statkami. Występuje w umaszczeniu białym, czarnym i brązowym lub w kombinacji tych kolorów. Jego ciało zdobią długie, gęste loki.