Border collie są najpopularniejszą rasą psów pasterskich na świecie i jedną z najpopularniejszych ras psów w Polsce. Psy tej rasy są wykorzystywane do wypasania owiec, choć równie dobrze sprawdzają się w psich sportach. Są szybkie, zwrotne, posłuszne, raczej zdrowe. Mogą żyć nawet 17 lat. Są uważane za najinteligentniejszą rasę psów na świecie.
Berneński pies pasterski to czworonóg stworzony do pracy z człowiekiem. Chętnie wykonuje polecenia i szybko się uczy. Dawniej wykorzystywano go do wypasania owiec, obecnie to popularny pies rodzinny. Niestety nie cieszy się dobrym zdrowiem. Jest jedną z ras psów, które żyją najkrócej. Typowe dla "berneńczyków" są choroby serca i stawów.
Welsh Corgi Pembroke należą do jednych z najmniejszych psów pasterskich. Dawniej ich zadaniem było zaganianie bydła, obecnie to popularne psy towarzyszące, które sławę zdobyły, dzięki królowej Elżbiecie II. Ich znakiem rozpoznawczym jest pogoda ducha i uparty, śmiały charakter.
Owczarki podhalańskie są jedną z pięciu polskich ras psów. Ich zadanie polega na pilnowaniu stad owiec i strzeżeniu ich przed kradzieżą lub atakiem drapieżników. Oprócz tego znajdują zastosowanie jako duże psy stróżujące. Najłatwiej spotkać je w okolicach Zakopanego, skąd pochodzą.
Owczarki australijskie, nazywane też "aussie”, to mądre i sprawne fizycznie psy, które wykorzystuje się do zaganiania stad owiec i bydła. Oprócz tego znakomicie sprawdzają się w sportach kynologicznych, szczególnie w dogfrisbee i agility. Występują w wielu umaszczeniach, z których największą popularnością cieszy się blue merle.
Bearded collie, czyli "brodate collie", są jedną z najstarszych szkockich ras psów. To psy energiczne, przyjazne w stosunku do ludzi i zwierząt. Z racji pasterskiego rodowodu chętnie wykonują polecenia i szybko się uczą. W dzisiejszych czasach rzadko wykorzystuje się je do zaganiania owiec, częściej można spotkać je jako psy rodzinne i wystawowe.
Owczarki nienieckie mają wszystkie cechy, które powinien posiadać dobry pies pasterski: są silne, szybkie, pewne siebie, nieugięte. Z tego samego powodu są popularnymi psami służbowymi - pracują zarówno jako psy patrolowe, tropiące, jak i bojowe. Są otwarte na współpracę z człowiekiem i bardzo karne.
Owczarek szkocki jest psem średniej wielkości. Jego znakiem rozpoznawczym jest szpiczasty pysk, gęsta szata i lekka budowa. To oddany i wierny towarzysz, co doskonale oddano w kultowym filmie "Lassie, wróć". Dawniej pracował przy zaganianiu owiec, teraz to popularny pies rodzinny.
Polski owczarek nizinny jest jednym z najbardziej uniwersalnych psów pasterskich na świecie. Może zarówno zaganiać owce, jak i ich pilnować. Sprawdza się również jako pies do towarzystwa. Jest to pies wrażliwy, spostrzegawczy i pewny siebie. Rasa, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Polski.
Owczarki szetlandzkie są jedną z najmądrzejszych małych ras psów na świecie. W rankingu psiej inteligencji zajmują wysokie piąte miejsce. Są to psy spostrzegawcze, bystre, niestety dość szczekliwe. Dobrze sprawdzają się jako psy rodzinne, odnoszą też sukcesy w psich sportach, przede wszystkim w agility.
Malinois jest belgijskim psem pasterskim. Charakteryzuje się ogromną sprawnością fizyczną, inteligencją i pewnością siebie. Ma duży instynkt obronny, choć dawniej zaganiał owce. Źle prowadzony może być nadpobudliwy i agresywny. Nie jest to odpowiednia rasa dla osób początkujących.
Psy ras pasterskich, choć są sprawne fizycznie i inteligentne, mają też sporo wad. Jedną z nich jest skłonność do zaganiania szybko poruszających się przedmiotów, np. rowerów lub samochodów, a także ciągłe domaganie się uwagi i zabawy. Zastanów się poważnie, zanim kupisz takiego psa.
Czytaj także: https://natemat.pl/458656,15-najpiekniejszych-ras-psow