logo
Beagle łapiący trop fot. 123rf.com
Reklama.

Jest kilka rodzajów psów myśliwskich, które wyróżnia się ze względu na zachowanie czworonogów w trakcie polowań. Jedne uczestniczą w polowaniu na dziki, inne przynoszą myśliwym zestrzelone kaczki, jeszcze inne tropią uciekającą zwierzynę.

Psy myśliwskie dzieli się na następujące grupy:

  • aportery – używane do przynoszenia myśliwemu zestrzelonej zwierzyny, również nurkujące po kaczki;
  • dzikarze – ułożone do polowania na dziki, które osaczają i wyprowadzają je na linię myśliwych;
  • psy gończe – wykorzystywane do tropienia i gonienia dzikiej zwierzyny, posługują się węchem;
  • norowce – małe i smukłe psy przystosowane do wejścia w norę i wypłoszenia z niej zwierzęcia;
  • posokowce – wyczulone na zapach krwi zwierzęcej zwanej posoką, które zapobiegają ucieczce postrzelonego zwierzęcia;
  • wyżły – charakteryzujące się pracą w stójce, podczas której pies zamiera w bezruchu i wskazuje myśliwemu łapą, gdzie ukrywa się zwierzyna.
  • Ten niewielki podział tłumaczy wiele zachowań psów myśliwskich w mieście, które swoim opiekunom potrafią przysporzyć niemałych problemów: "bez przerwy szczekają", spuszczone ze smyczy "idą w długą", polują na koty.

    Z drugiej jednak strony psy myśliwskich ras cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ - spójrzmy tylko na ich zdjęcia - są sympatyczne i śliczne, jednak przed ich zakupem należy zwrócić uwagę na o wiele więcej, niż ich piękne, mądre oczy.

    10. Basset

    logo
    Basset hound fot. Melissa Keizer / Unsplash

    Bassety udowodniły swoją przydatność dla myśliwych już w XIX wieku, kiedy wspierały ich w polowaniach na króliki, zające i bażanty. Niski wzrost sprawia, że dobrze sprawdzają się w polowaniu w gęstym poszyciu. Spuszczone ze smyczy, mogą złapać trop i nie reagować na komendę "do mnie". W domu są dość flegmatyczne, obecnie hoduje się je głównie jako psy rodzinne, co nie wyklucza zachowań łowieckich.

    9. Foksterier

    logo
    Brązowy foksterrier fot. Krzysztof Niewolny / Pixabay

    Początkowo używano foksterierów w polowaniach na lisy - niewielkie psy wchodziły do nory i wypędzały z niej przestraszone zwierzę. Później, ze względu na dużą szybkość i zwinność, wykorzystywano je w polowaniach na króliki i zające. Z tego powodu współczesne foksteriery mogą mieć zapędy do gonienia kotów, rowerzystów, hulajnóg. Takie zachowania trzeba wykorzeniać od małego.

    8. Seter irlandzki

    logo
    Seter irlandzki fot. Ryan Stone / Unsplash

    Seter irlandzki to pies myśliwski wyhodowany w celu intensywnych i długich polowań. Myśliwym pomagał przy wystawianiu ptactwa i drobnej zwierzyny. To pies wysoki i smukły, dzięki czemu wytrzymały i szybki. Często brał udział w polowaniu biegnąć obok myśliwego dosiadającego konia. Obecnie jest to łagodny pies rodzinny z dużą potrzebą ruchu. Może mieć skłonności do ucieczek.

    7. Wyżeł weimarski

    logo
    Wyżeł weimarski fot. Mirzat / Unsplash

    Wyżeł weimarski to wszechstronny pies myśliwski, który umie zarówno tropić, wystawiać, jak i aportować zwierzynę. Jest szybki, zwinny i wytrzymały. Obecnie jest hodowany głównie jako pies rodzinny, ale nadal ma potężny instynkt łowiecki. To pies, który ceni sobie niezależność i wymaga konsekwentnego prowadzenia. Niestety wiele osób kupuje go ze względu na kolor sierści.

    6. Cocker Spaniel

    logo
    Cocker Spaniel fot. Melissa Keizer / Unsplash

    Cocker spaniele należą do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Podczas polowań wbiegają w zarośla, skąd wypłaszają ptactwo, by mogli je zestrzelić myśliwi, następnie przynoszą ranne ptaki lub po nie nurkują. Z tego powodu mogą mieć tendencję do gonienia ptaków i innych szybko poruszających się obiektów, a także do szczekania. W Polsce są popularnymi psami rodzinnymi.

    5. Jamnik

    logo
    Jamnik fot. Melissa Whitecross / Unsplash

    Jamniki nadal są wykorzystywane jako posokowce, psy zaganiające, buszujące, norowce. Pomagają myśliwym przy polowaniach na lisy, borsuki, a nawet na dziki, przy czym zakres ich prac wcale nie ogranicza się do płoszenia zwierząt. Jamniki są dobrymi aporterami i dobrze tropią. To rasa słynąca z nieustraszonego i nieustępliwego charakteru, co znacznie utrudnia ich szkolenie. Są jedną z najlepszych małych ras psów stróżujących.

    4. Beagle

    logo
    Beagle fot. Aditya Joshi / Unsplash

    Beagle jest psem gończym ze skłonnością do ucieczek i włóczęgostwa. Wyczuwszy interesujący zapach, może zniknąć w zaroślach i ignorować nawoływania właściciela, a przy tym głośno szczekać. Potrzebuje dużej ilości ruchu, a znudzony może niszczyć. Dobrze sprawdza się w aktywnościach typu nosework lub agility. W myślistwie jest wykorzystywany do polowań na dziki, króliki, zające, sarny i dużą zwierzynę.

    3. Labrador Retriever

    logo
    Labrador Retriever fot. Mitchell Orr / Unsplash

    Labrador jest znany jako doskonały pies przewodnik, ale przede wszystkim jest to doskonały pies myśliwski. Labradory uwielbiał król Jerzy VI (ojciec królowej Elżbiety II), który polował z nimi na bażanty i kaczki. Psy nurkowały i przynosiły mu zestrzelone ptactwo, a on nagradzał je przysmakami. Obecnie labradory są popularnymi psami rodzinnymi i niestety - są jedną z ras psów z największą skłonnością do tycia.

    2. Jack Russell Terrier

    logo
    Jack Russell Terrier fot. Rob Fuller / Unsplash

    Jack Russel Terriery na polowaniach są wykorzystywane jako norowce - ich zadaniem jest wypłaszanie zwierząt z nor i kryjówek. W Irlandii szkoli się je w kierunku zabijania myszy, szczurów i kun. JRT są energicznymi psami słynącymi z uporu i nieustępliwości. Dobrze sprawdzają się w sportach kynologicznych, m.in. we flyballu i agility. W Wielkiej Brytanii są sprawcami wielu pogryzień dzieci.

    1. Golden Retriever

    logo
    Golden Retriever fot. Justin Aikin / Unsplash

    Golden Retriever jest psem zaliczanym do grupy aporterów, płochaczy i psów wodnych. Dawniej wykorzystywano go do przynoszenia zestrzelonej zwierzyny, Obecnie, ze względu na łagodny charakter i towarzyskie usposobienie, "goldeny" są wykorzystywane jako psy asystujące oraz psy rodzinne. Są to jednak zwierzęta z dużą potrzebą ruchu i zadań umysłowych - bez tego mogą wykazywać tzw. agresję łowiecką.

    Zanim kupisz psa myśliwskiej rasy

    Nie wszyscy kupują psa rasy myśliwskiej z myślą o polowaniu, co nie zmienia faktu, że taki pies pozbawiony zajęcia, do którego jest predysponowany, może popadać w stopniową frustrację. Dlatego też, aby pies myśliwski był szczęśliwy i spełniony, należy skupić się na zaspokojeniu jego instynktów.

    Aportery będą chętnie bawić się piłeczką lub łapać frisbee. Rasy, które w trakcie polowań tropią zwierzynę, doskonale sprawdzą się w noseworku, czyli w pracy węchowej. W niektórych miastach można też zapisać się na amatorskie zajęcia z tropienia.

    Po zakupie psa nie można też dziwić się, że beagle, jako pies gończy, ma tendencję do szczekania, basset jako tropiący do węszenia, a jamnik jako typowy norowiec ma zadziorny charakter. Przez setki lat te cechy były cenione u tych zwierząt i nagradzane. Nie tak łatwo je wykorzenić, choć w ramach szkolenia jest to możliwe - tylko czy o to chodzi?