Żółte zęby u chomika są normalne
Zęby chomika mogą dostarczyć informacji na temat jego zdrowia. Najbardziej pożądanym odcieniem jest żółty. Jeżeli chomik ma żółte zęby, chętnie je, a jego siekacze są równe, to najprawdopodobniej nie ma problemów z jamą ustną.
W przeciwieństwie do ludzi za żółty kolor zębów u chomika nie odpowiada kamień nazębny i przebarwienia, a kolor szkliwa. U chomików szkliwo, czyli warstwa ochronna zębów, jest żółte. Dzięki niemu chomik może rozgryzać twarde nasiona i owoce, nie niszcząc przy tym zębów.
Co ciekawe, siekacze chomików rosną przez całe życie, więc żeby nie były za długie, zwierzę musi je ścierać. Odrastają również w przypadku złamania, o ile nie został wyrwany lub poważnie uszkodzony korzeń.
Białe i pomarańczowe zęby świadczą o chorobie
Pomarańczowe zęby u chomika mogą oznaczać, że gryzoń krwawi z jamy ustnej. Pismo naukowe Journal of Cellular Biochemistry podaje, że może to być objaw złośliwego nowotworu. Chory chomik w takiej sytuacji może zacząć odmawiać jedzenia.
Inną przyczyną pomarańczowych zębów u chomika może być ich ubrudzenie. Zanim zaniesiesz swojego zwierzaka do weterynarza, upewnij się, że chomik nie jadł przed chwilą pomarańczowych owoców, np. mandarynek lub brzoskwini.
Białe zęby u chomika, podobnie jak pomarańczowe, zazwyczaj nie oznaczają niczego dobrego. Najczęstszą przyczyną białych zębów u chomika są choroby przyzębia oraz złamania zębów. Chomiki mogą też zachorować na próchnicę i mieć na zębach ubytki.
Zęby chomika stają się ciemnożółte w okolicach pierwszego roku życia. Im starszy chomik, tym żółtsze ma zęby. Jeżeli chomik jest w podeszłym wieku (chomiki żyją maksymalnie 3 lata) i ma jasne zęby, może zbliżać się jego koniec.
Pielęgnacja zębów chomika
Żółte zęby u chomika nie oznaczają, że są przebarwione, zepsute lub brudne. Nie ma powodów, by wtykać mu szczoteczkę do pyszczka próbować je umyć. Dla chomika byłoby to stresujące.
Najprostszym sposobem na utrzymanie zębów chomika jest odpowiednia dieta. Chomik powinien dostawać pokarm, który może rozgryzać. Jeżeli nie będzie tego robił, zęby nie będą się ścierać i urosną zbyt długie.
Dieta chomika powinna składać się z nasion, płatków, owoców i warzyw. Jeżeli podajesz zwierzęciu gotową karmę, upewnij się, że nie zawiera cukrów prostych, które mogą powodować próchnicę.
W niektórych sklepach zoologicznych można dostępne są specjalne patyczki do mycia zębów dla chomików. Podobne produkty można kupić dla innych zwierząt, m.in. psów. Ich rola polega na oczyszczeniu zębów z resztek jedzenia.
Dobrym pomysłem jest inwestycja w zabawki do żucia, które nie tylko oczyszczą zęby chomika, ale również zapewnią mu rozrywkę. Mogą być wykonane z drewna. Takie należy dezynfekować lub wymieniać raz w tygodniu.
Bardzo ważna jest też czystość w klatce i regularne wymienianie trocin lub sianka - niektóre chomiki uwielbiają je podgryzać.