Chociaż warzywa powinny stanowić aż 20 proc. diety czworonoga, to niektóre mogą być dla niego trujące. W krytycznych przypadkach mogą doprowadzić zwierzę do kalectwa lub śmierci. Tych ośmiu warzyw nie dawaj swojemu psu.
Reklama.
Reklama.
1. Cebula
Cebula dla psa? To nie jest dobry pomysł. Uwielbiane przez Polaków warzywo zawiera w swoim składzie tiosiarczan sodu – substancję toksyczną dla psów. Skutkiem zjedzenia cebuli przez psa może być anemia, rozpad krwinek czerwonych oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zatrucie cebulą u psa może objawiać się sennością, biegunką, a także żółtaczką. Psy nie mogą jeść cebuli w żadnej formie!
2. Czosnek
Czosnek powszechnie uważany jest za naturalny antybiotyk o wielu dobroczynnych właściwościach. A jak zjedzenie czosnku wpływa na psa? Wszystko zależy od jego ilości. Jeżeli pies ważący 20 kg zje ząbek czosnku, to nic się nie stanie, ale jeżeli dostanie się do spiżarni i zje 0,5 kg tego warzywa – może umrzeć. Wszystko przez zatrucie obecnymi w czosnku tiosiarczanami, których nie zwalcza obróbka termiczna.
3. Rabarbar
Rabarbar to jedno z warzyw, które można spotkać w niemal każdym polskim ogródku. Latem możemy się nim zajadać bez oporów, ale lepiej nie dzielmy się nim z ukochanym pupilem. Rabarbar zawiera kwas szczawiowy, który może uszkadzać układ nerwowy, nerki i żołądek psów. Objawy zatrucia rabarbarem u psa to drgawki i kołatanie serca. Co ważne, pies nie może jeść żadnych produktów z rabarbarem: dżemów, konfitur, kruszonek.
4. Szczypiorek
Szczypiorek, podobnie jak cebula i czosnek, zawiera toksyczny dla psa tiosiarczan sodu. Lepiej uważać, gdy pies grasuje w ogródku, a w domu pamiętać, by trzymać warzywo poza zasięgiem zwierzęcia. Zatrucie szczypiorkiem jest szczególnie niebezpieczne dla małych psów, które potrzebują go znacznie mniej, by zatruć się i zachorować. Typowym objawem zatrucia szczypiorkiem u psa jest biegunka.
5. Niedojrzałe pomidory
Dojrzałe pomidory są dla psów bezpieczne, ale niedojrzałe niestety nie. Wszystko przez zawartość substancji zwanej tomatyną, która powoduje u czworonogów uszkodzenia układu nerwowego, nerek, żołądka i jelit. Jeżeli uprawiasz pomidory we własnym ogródku, upewnij się, że pies nie ma do nich dostępu. Podobnie, jeśli trzymasz je w domu. Co ważne, tomatyna nie znika po ugotowaniu, smażeniu, pieczeniu.
6. Surowe ziemniaki i ich pędy
Ugotowane lub upieczone ziemniaki nie są dla psów szkodliwe, ale surowe ziemniaki albo ich pędy – bardzo. Warzywa te zawierają duże ilości solaniny, mającej za zadanie chronić ziemniaki przed bakteriami. Niestety solanina szkodzi nie tylko drobnoustrojom, ale również psom. Zatrucie ziemniakami skutkuje wymiotami, biegunką i odwodnieniem. Dopilnuj, by pies nie wykopywał z ogródka surowych ziemniaków!
7. Kukurydza na kolbie
Kolba kukurydzy nie jest dla psów toksyczna, ale może być potencjalnie śmiertelna, jeżeli zostanie zjedzona przez twojego pupila. Duże kawałki warzywa mogą spowodować niedrożność jelita, a w efekcie śmierć zwierzęcia. Znane są również pęknięcia jelita po zjedzeniu kukurydzy. Na szczęście zazwyczaj kończy się "jedynie" na bolesnych zaparciach. Choć nie jest to produkt trujący, z pewnością jest szkodliwy.
8. Por
Por nie jest najlepszym wyborem dla psa. To warzywo z rodziny amarylkowatych ma toksyczne działanie na czworonogi. Zawiera szkodliwe substancje dwusiarczkowe, które mogą doprowadzić zwierzę do nieodwracalnego rozpadu czerwonych krwinek, a w następstwie do anemii, a nawet krwotoku. Pod żadnym pozorem nie dawaj swojemu psu pora, a także dań z nim, np. warzyw z rosołu. Pamiętaj, że twój pupil ma tylko ciebie!
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.