Warszawa została uznana za obszar zagrożenia wścieklizną.
Warszawa została uznana za obszar zagrożenia wścieklizną. Fot. Adam Burakowski / Reporter
Reklama.

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Od początku roku na terenie Mazowsza wykryto 22 przypadki wścieklizny wśród zwierząt
  • Wojewoda Konstanty Radziwiłł nowym rozporządzeniem rozszerzył teren zagrożony tą chorobą o obszar całej Warszawy
  • Warszawiacy posiadający psy muszą teraz pamiętać m.in o tym, że ich czworonogi mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie
  • Do końca ubiegłego roku w województwie mazowieckim odnotowano w sumie 110 przypadków wścieklizny. Większość z nich służby stwierdziły u lisów, ale choroba została wykryta również u psów i kotów.

    Od początku bieżącego roku pojawiły się już 22 nowe przypadki zakażeń wścieklizną. Tylko w Warszawie od stycznia wykryto w sumie 9 takich przypadków. Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń, wojewoda Konstanty Radziwiłł powiększył teren zagrożony chorobą z 9 do 18 stołecznych dzielnic, a więc objął nim całe miasto.

    "Zachowuj ostrożność, jeśli spotkasz dzikie zwierzę na swojej drodze. Pamiętajmy – lisy, jeże, nietoperze i inne zwierzęta mogą być zarażone wścieklizną. Nawet, jeśli zobaczysz ranne zwierzę i chcesz mu pomóc, nie dotykaj go. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Powiadom odpowiednie służby" – apeluje stołeczny Ratusz.

    Warszawa została obszarem zagrożonym wścieklizną. Co to oznacza?

    Warszawiacy posiadający zwierzęta muszą teraz pamiętać, że psy mogą biegać wolno tylko na ogrodzonym, zamkniętym terenie. W pozostałych miejscach muszą być wyprowadzane na smyczy. Koty mają być trzymane w pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo zarówno koty, jak i psy, muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

    Właściciele czworonogów muszą dopełnić tego obowiązku w ciągu 30 dni od momentu ukończenia przez zwierzę trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Za zaniedbanie w tej kwestii opiekunowi grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

    Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje również zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na tę chorobę.

    Objawy wścieklizny u zwierząt

    Wścieklizna u zwierząt jest kojarzona z agresywnym zachowaniem i pianą lecącą z pyska, ale nie są to jedyne objawy zwiastujące chorobę. Zwierzę może jeść kamienie, ślinić się, wymiotować, słaniać na nogach.

    Charakterystycznym objawem wścieklizny jest wodowstręt i niechęć do spożywania płynów. Jednak u każdego gatunku choroba przebiega odrobinę inaczej.

    Najbardziej typowym objawem wścieklizny u psa jest diametralna zmiana zachowania. Zwierzęta, które dotychczas były potulne, stają się agresywne, z kolei lękliwe psy nabierają odwagi. Charakterystyczne jest szczekanie i wycie bez przyczyny.