Coraz więcej przypadków zwierząt chorych na wściekliznę odnotowuje się na Mazowszu. Zakażona okazała się także sarna, która swoim podejrzanym zachowaniem zaniepokoiła przechodniów w stolicy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła ostrzegawcze SMS-y.
W naTemat jestem dziennikarką i lubię pisać o show-biznesie. O tym, co nowego i zaskakującego dzieje się u polskich i zagranicznych gwiazd. Internetowe dramy, kontrowersyjne wypowiedzi, a także ciekawostki z życia codziennego znanych twarzy – śledzę je wszystkie i informuję o nich w swoich artykułach.
Wścieklizna na Mazowszu
Kolejne przypadki wściekłych zwierząt pojawiają się w Warszawie i jej okolicach. Służby postanowiły więc ostrzec mieszkańców zagrożonych obszarów. "Proszę o utrzymywanie zwierząt domowych i gospodarskich w zamknięciu oraz o szczepienie psów i kotów przeciwko wściekliźnie" – czytamy w wiadomości RCB.
"Gazeta Wyborcza" podaje, że mazowiecka Inspekcja Weterynarii w ostatnim czasie zanotowała 111 przypadków wścieklizny. Najwięcej było lisów – aż 95. Tę chorobę wykryto też u jenota, który nie bał się działkowiczów w ogródkach na warszawskim Targówku.
W połowie grudnia 2021 roku miejscy leśnicy zostali wezwani do sarny, która atakowała przechodniów przy ul. Sytej na Wilanowie. – Normalnie szarżowała na ludzi. Ta choroba kompletnie zmienia zachowanie zwierząt. Sarna, która w normalnych warunkach ucieka, unika kontaktu, zachowywała się nienaturalnie – mówiła "Wyborczej" Andżelika Gackowska z Lasów Miejskich w Warszawie.
Wścieklizna wśród zwierząt domowych
Wścieklizna dotyka także zwierząt domowych. Służby mówią, że w ostatnim czasie siedem zachorowań potwierdzono u kotów, a pięć u domowych psów. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla właścicieli zwierząt, którzy w ten sposób mogą sami się zarazić.
Gazeta zauważa, że choć w Polsce po 2000 r. na wściekliznę zmarły jedynie dwie osoby, to nie było do tej pory tak dużego ogniska zachorowań jak teraz na Mazowszu. Mimo znaczącego postępu medycyny wścieklizna jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną.
Dodajmy, że na obszarach zagrożonych wścieklizną wyznacza się specjalne obostrzenia, takie jak: zakaz wypuszczania z domów kotów oraz nakaz prowadzania psów na smyczy, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu choroby.
Objawy wścieklizny u zwierząt
Wścieklizna u zwierząt jest kojarzona z agresywnym zachowaniem i pianą lecącą z pyska, ale nie są to jedyne objawy zwiastujące chorobę. Zwierzę może jeść kamienie, ślinić się, wymiotować, słaniać na nogach. Charakterystycznym objawem wścieklizny jest wodowstręt i niechęć do spożywania płynów. Jednak u każdego gatunku choroba przebiega odrobinę inaczej.